Zastupnici nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru i ovoga bi puta mogli biti jedan od ključnih aktera u kreiranju vladajuće većine. Njihov broj (8) zbog nepromijenjenosti zakona ostao je isti, a čini se da će se u pregovorima o sastavljanju Vlade držati zajedno ne bi li si time “digli cijenu”. Najbrojniji i najpoznatiji među njima su zastupnici srpske nacionalne manjine: Milorad Pupovac, Anja Šimpraga i Dragana Jeckov. Od ostalih zastupnika manjina, čije ćemo životopise u nastavku podrobnije navesti, njih četvorica ostali su nepromijenjeni u odnosu na prošli saziv: Furio Radin, Robert Jankovics, Vladimir Bilek i Veljko Kajtazi. Novo lice u saborskim klupama među manjincima, uz Anju Šimpragu, je i Armin Hodžić koji će po prvi puta predstavljati Bošnjačku i ostale manjine.
>Savjet za nacionalne manjine: Pupovac i manjinci sami sebi dijele novac!
Furio Radin
Zastupnik talijanske manjine u Hrvatskom saboru ponovno će biti Furio Radin. On je taj mandat izborio u neočekivano tijesnoj borbi koju je vodio sa svojim sunarodnjakom Corradom Dussichem. Razlika je na koncu iznosila svega 35 glasova: Radin je osvojio 971, a Dussich 936. Od 16.221 birača talijanske nacionalnosti na izbore za manjinskog zastupnika izašlo je svega njih 1951, od toga su 44 listića bila nevažeća.
Furio Radin rođen je 1950. u Puli. Diplomirao je psihologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te je bio aktivan u Savezu socijalističke omladine Hrvatske u kojemu je bio zadužen za znanstvenu aktivnost mladih. U Hrvatski sabor prvi puta je ušao 1992. godine te je od tada neprekidno njegov član, a to će ostati i u narednom mandatu. Radin gaji izrazito lijeve stavove, a javnost je upamtila njegove žestoke napade na bivšeg ministra kulture Zlatka Hasanbegovića i GI Narod odlučuje koju je nazivao “ksenofobičnom”.
>Analizirali smo SDSS-ov izborni program: Prijović, Runjanin, teroristički akti i više zastupnika
Robert Jankovics
Robert Jankovics novi je stari zastupnik mađarske nacionalne manjine u Saboru. On je, zbog nedostatka protukandidata, taj status de facto ostvario i prije samih izbora. Oni su u njegovom slučaju bili tek puko odrađivanje formalnosti: Jakovics je osvojio 2804 glasa svojih sunarodnjaka. Pravo glasa imalo je 10.565 Mađara.
Robert Jankovics rođen je 1975. u Osijeku te je završio Fakultet organizacije i informatike u Varaždinu čime je zaslužio titulu inženjera informatike. Član je Demokratske zajednice Mađara Hrvatske i od 2016. neprekidno obnaša funkciju zastupnika mađarske nacionalne manjine u Saboru. Osim u Klubu zastupnika nacionalnih manjina Jankovics je jedno vrijeme sjedio i u Klubu Bandićeve stranke Rada i solidarnosti što ga je koštalo povezivanja s pojmom “žetončića”.
Vladimir Bilek
Češku i slovačku nacionalnu manjinu i njihove interese u novom će sazivu Hrvatskog saziva zastupati Vladimir Bilek. On je novi mandat izborio uvjerljivom pobjedom protiv Ivana Komaka. Rezultat je bio 1764 prema 132 u korist Bileka. Glasovanju je pristupilo ukupno 1908 Čeha i Slovaka od njih 10.075 upisanih u registar birača.
Vladimir Bilek rođen je u Pakracu 1979., a po struci je elektrotehničar. Bileku će ovo biti peti mandat u Saboru. Baš kao i Jankovics, Bilek je jedno vrijeme bio i član kluba Bandićeve strane čime je i on zaradio pogrdni nadimak “žetončić”.
>Tko je Furio Radin, predstavnik talijanske manjine kojemu je ulazak u Sabor osiguran s jednim glasom?
Veljko Kajtazi
U novom sazivu Sabora 12 nacionalnih manjina među kojima i romsku zastupat će Veljko Kajtazi. On je na ovim izborima pobijedio čak dvojicu protukandidata: Franju Horvata i Elvisa Kralja. Kajtazi je dobio 3017 glasova, Horvat 1400, a Kralj 440.
Veljko Kajtazi, kandidat Saveza Roma u RH “Kali Sara”, rođen je 1960. u Kosovskoj Mitrovici te je završio Višu elektrotehničku školu u Prištini, Vojnu akademiju u Sarajevu i Višu trenersku školu u Splitu. Prvi put u Saboru ulazi 2011. i od tad je neprekidno njegov član te se smatra jednim od utjecajnijih članova Kluba zastupnika nacionalnih manjina.
Armin Hodžić
Najveće iznenađenje među novoizabranim zastupnicima nacionalnih manjina je Armin Hodžić koji će predstavljati bošnjačku, albansku, makedonsku i slovensku nacionalnu manjinu. Hodžić je na izborima porazio čak troje protukandidata, Eminu Lekaj Prljaskaj, Šoipa Šoipija i Sulejmana Tabakovića, osvojivši 3357 glasova. Ukupno je glasovanju pristupilo 7213 birača od 43.318 onih s pravom glasa.
Armin Hodžić rođen je 1996. godine u gradu Zagrebu gdje je završio i politologiju na Fakultetu političkih znanosti. Uz to završio je i Londonsku školu za odnose s javnošću. Od 2015. aktivan je u društveno-političkom životu bošnjačke zajednice u kojoj je obnašao mnoge istaknute funkcije.