Zagrebačka gradska vlast na čelu s ekstremno lijevom strankom Možemo uvela je Zagreb u Mrežu balkanskih gradova gdje će se glavni grad Hrvatske, koja je članica Europske unije, naći uz bok Podgorici, Beogradu, Istanbulu, Prištini, Krdžali, Zenici, Bijeljini, Tirani, Nišu, Draču… Izglasavanje deklaracije o ulasku Zagreba u ovu družinu bilo je u četvrtak na Skupštini uz žestoko protivljenje oporbe.
Na sjednici Gradske skupštine Grada Zagreba većina predvođena strankama Možemo i SDP-om izglasala je potpisivanje Deklaracije B40 Mreže balkanskih gradova (B40 Balkan Cities Network Declaration).
Koji su gradovi u toj balkanskoj Mreži?
Tom deklaracijom koju su prethodno potpisali i Pula i Split, gradonačelnici iz jugoistočne Europe (Atena, Istanbul, Kotor, Sarajevo, Beograd, Split, Laktaši, Prizren, Solun, Çanakkale, Podgorica, Kirklareli, Tirana, Edirne, Patras, Skoplje, Tekirdag, Drač, Mitilene, Pula, Priština, Constanța, Lefkada, Niš, Nikšić, Aleksandroupoli, Zenica, Bijeljina, Fierbinți-Târg, Krdžali, Sofija, Veliko Trnovo, Plovdiv, Dimitrovgrad, Trojan, Karlova, Karnobat, Sliven, Rakovski, Burgas, Belica, Stara Zagora) iskazali su namjeru da se svake godine okupe i raspravljaju o temama mobilnosti, migracija, klimatskih i identitetskih promjena na Balkanu, o suradnji i razmjeni iskustava u preokretanju učinaka klimatskih promjena, o pametnim gradovima i digitalnoj transformaciji te urbanoj demokraciji.
Deklaracija podrazumijeva suradnju na području gospodarstva, kulture, inovativnosti, održivosti i solidarnosti, razvijanje novih područja suradnje s fokusom na poništavanje učinaka klimatskih promjena, jačanje lokalne demokracije i dobrosusjedskih odnosa u regiji…
Mrežu balkanskih gradova inicirao je liberalni gradonačelnik Istanbula Ekrem İmamoğlu.
Lederer: Zagreb nije balkanski grad, nego srednjoeuropski grad
Zagrebačka gradska zastupnica Ana Lederer u ime Kluba Domovinskog pokreta i Zelene liste na sjednici je kritizirala odluku o ulasku Zagreba u takvu balkansku asocijaciju.
”Zagreb nije balkanski grad, nego srednjoeuropski grad, a Hrvatska je članica Europska unije. Nema apsolutno nikakvog, niti povijesnog niti kulturološkog utemeljenja, da budemo u kontekstu balkanskih gradova koji su navedeni”, kazala je.
”Potpuno je jasno što potpisujemo. Potpisujemo jedno čvrsto ideološko utemeljenje”, dodala je.
Istaknula je da su u deklaraciji floskule i da znamo koju političku težinu imaju: učinak klimatskih promjena, pametni gradovi, digitalna transformacija, urbana demokracija …
”Mogli ste bez potpisivanja deklaracije koja naš grad posve neutemeljeno smješta u balkanski kontekst, putovati na te skupove i slušati što se događa u svijetu. Kao da svi mi skupa živimo u gluhim školjkama pa to ne znamo. Od toga, osim vaših putovanja, nema ništa”, poručila je.
Herman: Ja grad Zagreb, ne podcjenjujući nikoga, ne vidim u tom društvu
Mislav Herman u ime Kluba zastupnika HDZ-a kazao je da je slaže s njezinom ocjenom.
”Apsolutno surađivati sa svima i poštivati svakoga, no ne mogu naći veliku kulturnu i povijesnu bliskost Istanbula, Mitilene pa sve do Laktaša, sa Zagrebom.
Ja grad Zagreb, ne podcjenjujući nikoga, ne vidim u tom društvu. Većina nas ne zna niti koji su to gradovi i kojem kulturnom nasljeđu pripadaju”, kazao je Herman istaknuvši da Zagreb treba biti u društvu Beča, Budimpešte, Pariza i Bruxellesa.
Gordan Bosanac: To je blago rasistički
U ime kluba vladajuće stranke Možemo, Gordan Bosanac, je kazao da je ”malo začuđen ovim izlaganjem koje bi nazvao blago rasističkim”. Kazao je da kritičari ne prate međugradsku suradnju i da je ova gradska uprava imala suradnje i sa srednjoeuropskim gradovima.
Župan: Bolje je potpisati pakt suradnje s Velikom Goricom nego s Laktašima ili Nikšićem
Zastupnik Mario Župan (HDZ) smatra da nije točno da su ”upućene riječi rasističkog sadržaja”. ”Bolje je potpisati pakt suradnje s Velikom Goricom nego s Laktašima ili Nikšićem… Sada imamo balkanske igre i balkanske ratove…”, kazao je.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija