Udruge civilnog društva u gradu Zagrebu imaju više izvora financiranja. Riječ je o nekoliko institucija: Ministarstvo kulture, Zaklada Kultura nova, Vladin Ured za udruge, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva i Grad Zagreb, odnosno Tomislav Tomašević. Prisutne su tu i strane vlade te inozemne megaudruge lijeve političke orijentacije, često s naglaskom na region. Međutim, u financiranju udruga dominiraju dvije institucije: Grad Zagreb i Zaklada Kultura nova. Naime, prema godišnjem izvješću Zaklade, više od stotinu podržanih prijava dolazi iz Zagreba. Za usporedbu, 18 je iz Splita, samo 8 iz Rijeke, a ostalo nije ni vrijedno spomenuti.
> Što je Zaklada Kultura nova koja dijeli izdašna sredstva civilnim i LGBT udrugama?
Zaklada Kultura nova djeluje pod Ministarstvom kulture i medija Nine Obuljen Koržinek (HDZ). Osnovana je 2011. godine, a Statut je donesen 2012. u vrijeme Milanovićeve vlade. Nastala je na inicijativu civilnog društva za „potrebe kulture“. Zaklada se gotovo u cijelosti financira od poreza na igre na sreću. Možemo slobodno zaključiti kako je „neovisna, antikapitalistička i queer kultura“ u Zagrebu uspjela samoj sebi isposlovati gotovo pa stalan izvor godišnjih prihoda. Iz godine u godinu jedne te iste organizacije dobivaju novac.
Dva ‘bankomata’ civilnog društva: Zaklada Kultura nova i Tomašević
Ono što je zanimljivo, ako usporedimo dva javna ‘bankomata’ civilnog društva: Grad Zagreb i Zakladu, i Tomašević i Zaklada imaju iste prioritete, ili, mogli bismo reći, afinitete, a to je financiranje antikapitalističke i „queer“ kulture. Razumljivo je da Tomašević antikapitalizam i LGBT ideologiju vidi kao „javni interes“, no zašto u tome interes vidi država kojoj je na čelu „demokršćanski“ HDZ?
> Zaklada Kultura nova, pod palicom Obuljen Koržinek, financira transvestite, feministički laboratorij, queer istraživanja
Prema „Programskom i financijskom izvješću“ za 2023. godinu vidimo kako Zaklada financira gotovo iste udruge poput Tomaševića. Na popisu nalazimo sljedeće zagrebačke udruge: Blok, Kontejner, Clubture, Autonomni kulturni centar (Attack), Centar za ženske studije, Domino, Kulturpunkt, K-Zona, Multimedijalni institut, Što, kako i za koga (WHW), Kulturtreger, Montažstroj, Studio Pangolin, Bijeli val, Malo sutra, Cargo, Kooperativa…
Povezanost udruga s Tomaševićem i Možemo
Ukratko, Blok educira umjetnike politici vodeći ih u šumu Brezovicu i učeći ih borbi protiv kapitalizma. Udruga Attack također je izrazito antikapitalistički nastrojena, a zalaže se i za „slobodnu Palestinu“. Iz Centra za ženske studije potekle su brojne članice i simpatizerke Možemo, radikalne feministice i rodne ideologinje. S tim je centrom, primjerice, povezana Rada Borić. Domino je LGBT udruga čiji je jedan od osnivača Gordan Bosanac, europarlamentarac iz redova Možemo i dugogodišnji LGBT aktivist. Ova udruga od Tomaševića dobiva mnogima nezamisliv novac. Teodor Celakoski (Možemo) jedan je od osnivača udruga Clubture i Multimedijalnog instituta. Tomašević njegove udruge obasipa novcem. Sve se to može provjeriti na iTransparentnost Grada Zagreba.
> Sve za udruge: Državna Zaklada Kultura nova troši rekordno, ali od Obuljen Koržinek traži još
Udruga Bijeli val organizira marksistički, odnosno otvoreno komunistički festival Subversive u Zagrebu. Čelnik udruge je Nikola Devčić, jedan od osnivača stranke Nova ljevica u kojoj su bile Ivana Kekin i Rada Borić. Nadalje, udruga Cargo također je simpatizer Možemo. Osnivači su Damir P. Kafka i Darko Rundek koji često nastupa za grad Zagreb, a za potrebe predstave Možemo na Uni potegnuo je i do tog kraja Hrvatske. U udruzi Kooperativa programska koordinatorica je i Marija Krnić, gradska zastupnica Možemo.
Zaklada i Tomašević imaju zajednički nazivnik
Dakle, zajednički nazivnik Tomaševića i Zaklade Kultura nova, koja djeluje pod Ministarstvom kulture Nine Obuljen Koržinek, jesu antikapitalizam i „queer“. U gotovo svim navedenim udrugama, te teme idu ruku pod ruku. Ponegdje jedna dominira iznad druge, naprimjer “queer” u Dominu ili antikapitalizam u Bloku. Međutim, glavno je pitanje na temelju čega se donosi odluka za financiranje projekata?
> Tomašević Documenti isplatio više od 15 000 eura, najviše za ‘narodne heroine’ Jugoslavije
Primjerice, čime su se vodili zaposlenici Zaklade kada su udruzi Flamingo dali 8000 eura? Riječ je o udruženju transvestita koji plešu u okviru takozvane „drag queen scene“. Niz je takvih bizarnih slučajeva. Najbolji primjer za to u Zagrebu jest udruga Domino koja od grada dobiva novac za festivale poput „arapskog queera“. Bilo bi zanimljivo dobiti obrazloženje iz Grada i Zaklade u kojem je objašnjeno gdje leži javni interes Hrvatske i Zagreba u osnaživanju Arapa homoseksualaca ili naših domaćih koji oblače žensku odjeću?
Posebna tema su i antikapitalizam i takozvani antifašizam udruga koje se tobože bave neovisnom kulturom. Ideologija komunizma u suprotnosti je s Ustavom i zakonom, no novcem poreznih obveznika svejedno se plaćaju izleti u Brezovicu i dovođenje svjetskih komunista u Zagreb na Subversive festival, da ne govorimo o ideološkoj i političkoj povezanosti osnivača i članova udruga sa strankom Možemo i Tomaševićem. I ima li tu elemenata za kakvu istragu nadležnih organa? U konačnici, postavlja se i pitanje razlikuje li se kulturna politika HDZ-a od one stranke Možemo?
Možda će vas zanimati
Čime se bavi udruga 'QueerANarchive' koju podupiru Ministarstvo kulture, Zaklada Kultura nova i Grad Split?
LGBT udruga QueerANarchive iz Splita uživa veliku potporu Zaklade Kultura nova, Ministarstva kulture i medija te Grada Splita – čime se bave, kakva događanja organiziraju i koliko sredstava primaju iz proračuna?