Ultra lijeva platforma Možemo u Zagrebu je izbore dobila najviše zbog toga što je obećala da će riješiti pitanje otpada na prihvatljiv i suvremen način. No, čini se kako im to i ne ide baš po planu, s obzirom na dva odrona na Jakuševcu u zadnjih nekoliko tjedana. Na kome je odgovornost? Politička – svakako na gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću i njegovom čovjeku Davoru Viću kao voditelju podružnice Čistoća Zagrebačkog Holdinga. Odgovorni se nalaze upravo tamo gdje ih Tomašević ne traži. Vić je inače član SDP-a i dolazi iz Osijeka.
Tko je Davor Vić?
Davor Vić, rođen je 18. veljače 1980. u Osijeku gdje je završio Građevinski fakultet na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera, te stekao zvanje diplomiranog inženjera građevinarstva. Od srpnja 2013. obnašao je dužnost direktora Unikoma d.o.o. za komunalno gospodarstvo iz Osijeka. Prethodno je radio u tvrtkama “Gradnja” d.o.o. iz Osijeka i Institut IGH d.d. poslovni centar Osijek.
Vić osim toga obnaša visoke stranačke dužnosti u SDP-u, među ostalim potpredsjednika GO SDP Osijek. Najpoznatiji je ipak po tome što je osam godina bio direktor osječke komunalne tvrtke Unikom, gdje je ostavio velike dugove, kako piše Glas Slavonije.
Tvrdi se da je Vić na odlasku iz Unikoma u prvih šest mjeseci 2021. gradsku tvrtku ostavio s negativnim poslovnim rezultatom u iznosu od 243 tisuće kuna. Vić navodno uz ostavljeni gubitak nije ni poduzimao mjere za naplatu prihoda, zbog čega je, prema podacima Uprave, koja je tvrtku naslijedila nakon njega, ostavio potraživanja od fizičkih osoba u iznosu od 9,5 milijuna kuna, od čega su 6,2 milijuna kuna potraživanja starija od dvije godine.
Blizak vrhu SDP-a
Navodno je Vić blizak osječkoj SDP-ovki Biljani Borzan koja je zastupnica u Parlamentu EU-a, te je zahvaljujući tome “prekomandiran” u Zagreb. Kažu da ga je ona dovela na čelo zagrebačke Čistoće preko Siniše Hajdaš Dončića koji je glavni za kadroviranje s Možemo.
S vladajućom ekipom iz Možemo druži se i u slobodno vrijeme. Tako je nedavno s gradonačelnikom Tomaševićem i njegovom zamjenicom Danijelom Dolenec bio na koncertu grupe Iron Maiden, čime se pohvalila sama Dolenec na Facebooku.
Na sjednici Skupštine Grada Zagreba, krajem travnja, objavljen je aneks ugovora o radu voditelja podružnice zagrebačke Čistoće Davora Vića, koji je s njim 31. prosinca potpisao predsjednik Uprave ZG holdinga Ivan Novaković.
Tako je javnosti postalo poznato da se osječkom SDP-ovcu uz 26 tisuća kuna bruto plaće odobrava i dodatnih 5000 kuna za najam stana i režije, gotovo dvostruko više nego saborskim zastupnicima i drugim dužnosnicima, te službeno vozilo, kojim svaki radni tjedan odlazi u Osijek. Taj je trošak mjesečno još oko 3000 kuna.
Velika plaća i neradni petak?
Ugovor je vijećnicima zagrebačke Skupštine predstavio HDZ-ov gradski zastupnik Mario Župan, koji se usprotivio novoj praksi gradske koalicijske vlasti da se i direktorima gradskih tvrtki omogući “naknada za odvojeni život” kakvu imaju saborski zastupnici s prebivalištem izvan Zagreba.
”Svaki četvrtak odlazi službenim autom u Osijek. Plaća li on uopće porez i prirez u Zagrebu? Uz doprinose to je još 8000 kuna”, rekao je Župan.
Vić je odgovorio da prirez plaća u Zagrebu, gdje ima prijavljeno boravište, te da u Osijek, gdje ima prijavljeno prebivalište, odlazi svaki petak jer mu ondje živi obitelj.
Glas Slavonije iscrpno je pisao i o tome da je u osječkom Unikomu bilo vrlo neugodnih situacija u međuljudskim odnosima, dok je direktor bio Vić. Navode da je od 2014. godine Unikom vodio 41 sudski spor, od čega 25 parnica u kojima su sudionici radnici Unikoma. Od navedenih 25 sporova u kojima su sudionici radnici Unikom je izgubio četiri spora i u njima je ukupno isplatio 298.120 kuna na ime glavnice, parničnih troškova i zateznih kamata. Također, postoji jedna izvansudska nagodba iz listopada 2013. na temelju koje je radniku isplaćeno 306.000 kuna bez kamata. Dakle, 600 tisuća kuna isplaćeno je u vrijeme dok je na čelu Unikoma bio Davor Vić.
Bizaran slučaj
U Osijeku je Vić poznat i po tome što ga je novi osječki gradonačelnik Ivan Radić (HDZ) razriješio dužnosti u srpnju ove godine, te ga prozvao za odgovornost za zdravstveno stanje lavice u Zoološkom vrtu u Osijeku, koja je sama sebi odgrizla dio noge i morala biti eutanizirana. Ove je optužbe Radić iznio za govornicom u Hrvatskom saboru.
Vić je optužen da je Unikom reagirao tek nakon pisanja medija.
Vić je demantirao tvrdnju o odgovornosti, rekavši kako su na vrijeme obavijestili medije o tome kada je lavica bila eutanazirana.
Osječani Vića pamte i po poskupljenju odvoza smeća iz 2019. Onima kojima je iznos ostao nepromijenjen, za istu cijenu dobili su smanjeni broj odvoza.
> Štakori trče stambenim zgradama u Zagrebu zbog neredovitog odvoza otpada
Neuspješne promjene u Zagrebu
Podsjetimo, Vić je u Zagrebu uveo tzv. plave vrećice, a skupa s Tomaševićem u više je navrata najavljivao kažnjavanje onih koji ih ne koriste. Pa unatoč tomu postoje građani koji ‘plave vrećice’ uspješno zaobilaze.
“Ako uđemo u zgradu koja ni nakon nekog vremena nije implementirala tu naviku i vidimo da nema niti jedne plave vrećice, onda ćemo kazniti cijelu zgradu. Ako vidimo da samo dio ne koristi vrećice, recimo pet do 10 posto, postoje brojni mehanizmi kojima možemo otkriti o kome se radi”, kazao je o kaznama Tomaševićev direktor zagrebačke Čistoće Davor Vić, dodajući da će vjerojatno doći do cinkarenja između susjeda.
> Zbog vrećica za smeće kaznena prijava protiv Tomaševića, poziv građanima da čuvaju račune
Zbog optužbi za netransparentnost i nezakonitost prilikom nabave i nametanja obveznih vrećica za smeće protiv Tomaševića i još nekih osoba podnesena je i kaznena prijava, a u već duže vrijeme vrlo glasni kritičari koji tvrde da nova vlast zapravo u konačnici uopće ne provodi razvrstavanje otpada. Uz to, podsjetimo, Zagrepčani su se i prije ovih promjena žalili na neredoviti odvoz smeća i probleme u gradu po tom pitanju. Zbog neredovitog odvoza otpada u Zagrebu su se namnožili i – štakori, o čemu je Narod.hr više puta pisao.
> Tomaševićev direktor smiruje situaciju: Privremeno suspendirana odluka o otkazu radnicima Čistoće
Prisjetimo se i situacije iz siječnja ove godine, kad je suspendirana odluka o izvanrednim otkazima trojici radnika, koje su dobili zbog pogrešnog zbrinjavanja otpada, zbog čega su njihovi štrajkali tražeći povratak trojice na posao. Odluka je suspendirana kako bi se nastavio odvoz otpada. Vić je tada rekao kako je najava izvanrednog otkaza među radnicima stvorila “određenu psihozu”.
Gradska vlast i uprava Holdinga za potpuni kolaps po pitanju rješavanja otpada u Zagrebu – neredovitog odvoza, premalo radnika itd. – ni tada nije vidjela odgovornost na samima sebi, već svu krivnju prebacuje na radnike.
Tekst se nastavlja ispod oglasa