Tomašević pokrovitelj koncerta TBF-a povodom Dana antifašističke borbe: Zašto ga obilježavamo?

Dan antifašističke borbe
Foto: fah; Fotomontaža: narod.hr

Grad Zagreb pod vodstvom gradonačelnika Tomislava Tomaševića ove godine je pokrovitelj koncerta koji će se održati na “Dan antifašističke borbe” 22. lipnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Povodom Dana antifašističke borbe i 81. godišnjice antifašističkog ustanka u Hrvatskoj, zajedno s VEDRA om – Veterani Domovinskog rata i antifašisti i Centrom mladih Ribnjak organiziramo u srijedu, 22. lipnja 2022., s početkom u 19.00 sati, koncert TBF-a na Trgu žrtava fašizma u Zagrebu.

U program na Trgu žrtava fašizma uz TBF nastupaju: ZborXop, kao i Zagrebački orkestar ZET-a.

Skup kojeg organiziramo pod pokroviteljstvom Grada Zagreba, pozdravit će gradonačelnik Tomislav Tomašević”, objavili su iz udruge Antifašistička liga Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, ZborXop (ZborHor) je krajem svibnja nastupao na Cvjetnom trgu na Etno queer koncertu u sklopu obilježavanja 20 godina Queer Zagreba uz poruku “Bez motike nema erotike!”.

Antifašistička liga, Centar mladih Ribnjak i braniteljska udruga

Podsjetimo, Antifašističku ligu su “zbog opasnosti od fašizma u Hrvatskoj” osnovale tri udruge, a povelju o osnivanju su potpisali Vesna Teršelić iz Documente, Milorad Pupovac iz Srpskog nacionalnog vijeća i Ivan Fumić iz Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH.

Kada je osnovana 2015. godine članovi izvršnog odbora Lige bili su: Bibijana Papo, Romsko nacionalno vijeće, Božo Rudež, Milena Ostojić, Mreža antifašistkinja Zagreba, Franjo Habulin, Savez antifašističkih boraca i antifašista RH, Jovan Vejnović, Savez društava Josip Broz Tito, Eugen Jakovčić, Kuća ljudskih prava, Dragan Markovina i Aneta Lalić, Srpsko narodno vijeće te Sanja Zoričić Tabaković, Židovska općina Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Centar mladih “Ribnjak” je gradska ustanova kulture fokusirana na mlade i glazbenu, scensku, plesnu i likovnu umjetnost. Trenutna ravnateljica je Pavlica Bajsić.

Udruga veterana Domovinskog rata i antifašista (VeDRA) promiče “slavnu antifašističku prošlosti hrvatske nacije i u Drugom svjetskom i u Domovinskom ratu”, a njezin predsjednik je Ranko Britvić. Među njezinim članovima nalaze se Veselko Gabričević, general HV u miru, Luka Džanko, general HV u miru i Josip Erceg, admiral HRM u miru.

Dan antifašističke borbe: Što se dogodilo 22. lipnja 1941.?

Dan antifašističke borbe slavi se kao državni praznik u Republici Hrvatskoj od 1991. godine. Spomen je to na dan 22. lipnja 1941. godine kada je osnovan Prvi sisački partizanski odred u okupiranoj Jugoslaviji, u šumi Brezovica pokraj Siska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grupa sisačkih članova Komunističke partije Jugoslavije i skojevaca sastala se u obližnjoj šumi Brezovici gdje je formirala Prvi sisački partizanski odred. U odredu je bilo 77 partizana, a na isti dan kad je odred osnovan, Njemačka je pod Hitlerovom palicom napala Sovjetski savez.

Svake godine 22. lipnja visoki državni dužnosnici posjećuju spomen-park Brezovicu kako bi položili vijence i održali govor u spomen na dan osnivanja prvog partizanskog odreda.

Hasanbegović: ‘Do sada se 22. lipnja koristio za verbalno divljanje i restauriranje komunizma’

“Na Brezovici se okupljaju, među ostalim, duhovni, mentalni i stvarni sljedbenici, baštinici i izdanci ideologije koja stoji u pozadini ovih egzekucija i to je potpuno očekivano. Oni su iskazali svoj najautentičniji unutarnji osjećaj”, upozorio je dr. sc. Zlatko Hasanbegović, saborski zastupnik, bivši ministar kulture, uz jamu Jazovka, komentiravši prošlogodišnju proslavu Dana antifašističke borbe u Brezovici na kojoj su sudjelovali hrvatski predsjednik Zoran Milanović i predsjednik Vlade RH Andrej Plenković.

On je 2019. istaknuo je da treba ukinuti državni praznik Dan antifašističke borbe, 22. lipnja. “Riječ je o izmišljenom događaju koji se ne može potvrditi niti jednim relevantnim povijesnim izvorom”, kazao je i naglasio kako se do sada 22. lipnja koristio za jednu vrstu “verbalnog divljanja i restauriranje jugoslavenskoga komunizma, u čemu je poseban doprinos davala sisačka gradonačelnica iz jedne stranke”. Međutim, njegov prijedlog odbio je HDZ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>(VIDEO) Politički tajnik HDZ-a Ante Sanader o Danu antifašizma: ‘Ne sumnjam u Culeja kada na red dođe dizanje ruku za potvrdu zakona’

Isto je smatrao i prof. dr. sc. Ivo Banac koji je svojedobno kazao: “Mislim da je to sve skupa prilično neozbiljno i Dan antifašističke borbe ne bih pretvorio ni u spomendan. Mislim da to treba skinuti s našeg dnevnog reda jer je neminovno povezano s baštinom jedne diktature.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.