Na adresi Petrinjska 1 u Zagrebu prije nešto više od mjesec dana otvoren je One Stop Shop, odnosno Centar dobrodošlice. Otvoren je za migrante, izbjeglice i strane radnike. Projekt je to Grada Zagreba, UNHCR-a i EU-a. Uključene su i civilne udruge koje se pretežito ne opterećuju Zakonom o državnoj granici i opasnostima masovne i nekontrolirane ilegalne ili legalne migracije. Jutarnji list donosi informaciju kako je u tom kratkom periodu Centar posjetilo tek 30-ak stranaca. Je li riječ o još jednom neuspjehu Tomaševićeve vlasti? Ukoliko se ovakav trend nastavi, to će ujedno biti i velik financijski promašaj.
> Udruga Ostajemo: Novi težak poraz Tomaševića – ukinuta Odluka o najmu stanova!
Udruge koje su uključene u aktivnosti Centra su: Isusovačka služba za izbjeglice, Centar za kulturu dijaloga, Are You Syrious?, Udruga bez granica, Crveni križ, Centar za mirovne studije, Rehabilitacijski centar za stres i traumu i Inicijativa centar za edukaciju. Neki su stranci u Centar stigli preko zagrebačkog Prihvatilišta za traženje azila. Na tjednoj bazi u Centar dolaze studenti i studentice iz Pravne klinike Pravnog fakulteta. Prema potrebi, mogu doći i prevoditelji ili kulturni medijatori. Njih će za tu namjenu financirati Grad Zagreb.
Centar će migrante informirati i o sklapanju životnog partnerstva
Početkom ove godine, UN-ova služba za izbjeglice UNHCR i Grad Zagreb organizirali su edukaciju za buduće djelatnike One Stop Shopa (OSS-a) za izbjeglice i migrante. U Centru ili OSS-u trenutačno su zaposlene tri osobe iz Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo te jedna osoba iz Crvenog križa. Njihove usluge dostupne su ponedjeljkom, srijedom i petkom od 8 do 16 sati, te utorkom i četvrtkom od 10 do 16 sati.
„U Centru će se moći dobiti informacije iz područja socijalne i zdravstvene zaštite, informacije o upisu u vrtić, osnovne i srednje škole, o mogućnostima dobivanja stipendija za učenike i studente s odobrenom međunarodnom i privremenom zaštitom, opće pravne informacije, informacije o reguliranju građanska stanja (sklapanje braka, registracije životnog partnerstva, prijava rođenja i sl.), informacije o upisu na tečajeve hrvatskog jezika i informacije o održavanju ostalih integracijskih aktivnosti (razne edukacije i radionice)“. Više informacija može se pronaći na stranicama Grada Zagreba i samog Centra.
> Vučemilović o stranim radnicima: Variraju podaci institucija, gdje su svi ti ljudi?
Iako Centar ne privlači ciljane korisnike, povećat će se kapacitet
„Točne i pravovremene informacije čine presudnu razliku u životima pojedinaca i obitelji koji se često suočavaju s izazovima dok se prilagođavaju novoj sredini u kojoj iznova grade svoje živote. Danas smo korak bliže ostvarivanju cilja da izbjeglice i migranti mogu na jednom mjestu dobiti sve važne informacije za njihovo uključivanje u zajednicu“, rekla je Anna Rich, predstavnica UNHCR-a u Hrvatskoj. S njom je Tomašević 19. rujna službeno otvorio Centar i potpisao sporazum o suradnji Grada i UNHCR-a. U projekt je uključena i pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Jana Radić.
Iako u Zagrebu trenutačno boravi i radi oko 20 000 stranih radnika, usluge Centra gotovo nitko od njih nije zatražio. Od onih koji su došli, prevladavaju izbjeglice iz Ukrajine. Mnogi Ukrajinci već su savladali ili dobro barataju hrvatskim jezikom, a služe se i engleskim.
Unatoč manjku interesa, u Centru očekuju veći broj ljudi s protokom vremena. Dugoročni je cilj povećanje kapaciteta koji će ovisiti o priljevu migranata u Hrvatsku. Radić je ovako komentirala izostanak interesa: „Očekivali smo slabije brojke u početku, jer se još uvijek stranci najviše informiraju preko udruga i medija. To da je Centar započeo s radom, objavljeno je na stranicama Grada, no većina stranaca do nas je došla usmenom predajom“.