Tomislav Poljak: Još uvijek vjerujem da se situacija u Hrvatskoj može popraviti

obitelj Poljak

Mnogo toga u Hrvatskoj ima što je dobro. Prije svega, još uvijek nismo posve “zaraženi” zapadnjačkim načinom života. I to je jedan od razloga zašto se nisam sa obitelji vratio u Australiju, gdje sam rođen, kaže nam je Tomislav Poljak, koordinator udruge ‘U ime obitelji’ za Splitsko-dalmatinsku županiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomislav je oženjen i otac desetero djece. Po zanimanju je stolar i voditelj je Gašpine mlinice u Solinu, u čiji je rad uključena cijela obitelj. Uz naporan rad u Gašpinoj mlinici te brigu za svoju više članu obitelj nalazi vrijeme i za društveni angažman kroz udrugu ‘U ime obitelji’.

Otac ste desetero djece. Kako je danas podizati djecu u Hrvatskoj?

Mislim da je desetero djece teško podizati bilo gdje u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj. Ne mislim samo na probleme financijske prirode, nego prije svega na odnos društva prema obiteljima sa više djece. Često se mojoj supruzi i meni događa na nam slučajno ili namjerno postavljaju i neugodna, da ne kažem vulgarna pitanja glede našeg braka i djece. I to ne samo ” na ulici” nego i u državnim institucijama koje bi trebale skrbiti o dobrobiti svih građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rođeni ste u u Australiji?

Rođen sam u Australiji, ali smo se vratili 1971. godine. Iako je moj otac imao problema nakon povratka jer je emigrirao 1956., nikada nije pomišljao ponovno otići.

Ja sam nakon služenja vojnog roka u JNA 1986 otišao u New Zealand i tamo radio godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto ste se odlučili vratiti?

Odlučio sam se vratiti jer nisam zaboravio da su me roditelji učili da je Hrvatska moja domovina. To i ja učim svoju djecu

Što su za vas glavni problemi u Hrvatskoj, što bi trebalo mijenjati?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nažalost problema ima mnogo, počevši od porodiljnih naknada, dječjeg doplatka za djecu, udžbenika za školu… Mogao bih nabrajati unedogled. Trenutno su četvero moje djece studenti, ostali su u srednjim i osnovnoj školi.

Što je u Hrvatskoj dobro, što bi trebalo čuvati?

Mnogo toga u Hrvatskoj ima što je dobro. Prije svega, još uvijek nismo posve “zaraženi” zapadnjačkim načinom života. I to je jedan od razloga zašto se nisam sa obitelji vratio u Australiju, gdje sam rođen. U Australiji bih samo dolaskom imao toliku novčanu pomoć države da bih sa obitelji mogao voditi normalan život. Ipak, nadam se da se i kod nas situacija može promijeniti nabolje.

Član ste građanske inicijative “U ime obitelji”. Zašto ste odabrali sudjelovati u njihovim aktivnostima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudjelovao sam u prvom građanskom referendumu, kao i u sakupljanju potpisa prošle godine za promjenu izbornog sustava, jer još uvijek vjerujem da se situacija u Hrvatskoj može popraviti. Napadi koje udruga UIO i ja osobno doživljavamo posljednjih dana još više me učvršćuju u tom uvjerenju

Što kaže vaša supruga na vaš društveni angažman?

Nastojim, koliko je moguće, da moje djelovanje kroz udrugu UIO ne bude razlog mog izbivanja od kuće. Znam da moja supruga zbog toga mora podnijeti i jedan dio posla u kući koji bi trebao biti moj dio, ali za sada još “guramo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.