Je li ulazak Hrvatske u eurozonu prioritet? Što bi to značilo za Hrvatsku i je li Hrvatska spremna za ulazak?
Diljem Europske Unije različite su prakse. Dio zemalja koje su u eurozoni imale su ili još uvijek imaju gospodarskih problema. Na tom je popisu svakako Grčka, zatim Irska, Italija, Španjolska…
S druge strane – Švedska, Poljska ili Švedska uspješne su zemlje EU koje su do danas zadržale svoje valute.
“Nije euro, dakle, neki čarobni štapić. S eurom, ili bez njega, mi sami moramo reformirati institucije i učiniti ih vjerodostojnima, poticati tržišno natjecanje i voditi odgovornu i održivu ekonomsku politiku. Od članica Unije očekuje se doduše da prihvate euro kao svoju valutu, ali je u stvarnosti to odluka koja je prepuštena svakoj zemlji za sebe. Otprilike polovica onih koji su se učlanili nakon 2004. godine, ušli su u eurozonu”, naglasio je ekonomist dr. sc. Đuro Njavro.
Za ulazak u eurozonu potrebna je i suglasnost svih članica.
Hrvatska, kao već visoko eurizirana zemlja sigurno bi imala neku dobit od ulaska u eurozonu, kao što su, na primjer, niže kamate.
“S druge strane, od samoga je početka jasno da se cijeli europrojekt njiše u svojim pokušajima da ostvari monetarno jedinstvo, bez mogućnosti koordiniranja s fiskalnim/proračunskim vladanjem svojih članica. A upravo mogućnost takvog koordiniranja monetarne i fiskalne politike argument je u rukama onih koji zagovaraju zadržavanje nacionalne valute”, dodaje dr. sc. Njavro.
Što vi mislite? Jeste li za uvođenje eura? Smatrate li da se o tom pitanju treba odlučivati na referendumu?
Tekst se nastavlja ispod oglasa