U državnom proračunu 200 milijuna kuna za izgradnju kuća devastiranih u poplavama

Ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak-Taritaš izjavila je danas kako je uprihođeno 200 milijuna kuna u državni proračun iz sredstava za legalizacije koji mogu biti iskorišteni za sanaciju prostora i ako je potrebno fizičku izgradnju i restrukturiranje prostora devastiranih poplavama u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Prvenstveno, sredstva koja smo dobili brzo ćemo vratiti u prostor devastiran poplavom, a tijekom vremena i u neki drugi prostor. Uprihođeno je 200 milijuna kuna u državni proračun i to raste iz dana u dan. Nagađamo da je oko 2000 obiteljskih kuća pogođeno, a razmjeri štete vidjet će se nakon što se voda povuče. Neke kuće će trebati isušiti, a neke kuće će se trebati rekonstruirati,“ objasnila je Taritaš.

Tvrdi kako su bitne trenutno dvije teme, od kojih je jedna proces legalizacije.

„Nalazimo se u tom procesu i donijeli smo naputak gdje smo ga poslali  u Brodsko-posavsku županiju i danas u Vukovarsko-srijemsku županiju gdje smo rekli da se svi predmeti vezani za legalizaciju, koji se nalaze na prostorima koji su poplavljeni staviti sa strane i na njima se neće raditi. Iza 30. lipnja, te postupke ćemo završiti na državnoj razini iz sredstava koje smo dobili iz legalizacije. Dovršit ćemo postupke legalizacije na te zgrade koje se sada nalaze u postupcima,“ tvrdi Taritaš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekla je kako se u Ministarstvu pripremaju za dane poslije povlačenja vode s poplavljenih područja. Naime, nakon što se voda povuče morat će se ukloniti mulj i maknuti strvine životinja, te utvrditi kakva je šteta.  Taritaš tvrdi kako će se napraviti plan sanacije gdje će se vidjeti što učiniti s infrastrukturom, a što učiniti sa zgradama, analizirati obiteljske kuće o tome koje se kuće mogu sanirati, a koje rekonstruirati i koje eventualno treba srušiti i graditi nove kuće na tom mjestu.

„Hrvatska se sprema povući sredstva iz fondova EU. Ono što mi možemo povući je prvenstveno vezano za obnovu infrastrukture vodovoda, kanalizacije, cesta , eventualno škole, vrtića i javnih prostora, ali ne možemo povući sredstva vezana za obnovu obiteljskih kuća i privatnog vlasništva. Tu nastupamo mi,“ kaže Taritaš i dodaje kako su tome namijenjena sredstva od legalizacije od kojih 20% ide za rad ureda, 30% jedinicama lokalne samouprave i 50% državi. Iz tih sredstava, država će vratiti sredstva u prostor. Taritaš kaže kako su prvenstveno ona bila namijenjena za prostore devastirane bespravnom gradnjom, ali da sukladno odredbama zakona ta sredstva mogu biti iskorištena za sanaciju prostora i izgradnju.

„Kad će se moći otići na taj prostor i kad se taj prostor očisti kroz određene akcije, onda možemo vidjeti financijske okvire koji su potrebni u smislu sredstava uložiti u prostor gdje su naši građani bez obiteljskih kuća. Ideja da se raseljeni ljudi mogu vratiti svojim domovima, a mi ćemo tu uzeti sredstva iz legalizacije u proračunu,“ zaključila je Taritaš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik ministrice, Željko Uhlir izjavio je kako se poplavljenom području treba pristupiti organizirano, osobito u obiteljskim kućama gdje će biti potreban obilazak svake kuće.

Tamo slijedi evidencija stanja, tehničke sposobnosti kuće, utvrđivanje je li došlo do narušavanja mehaničke stabilnosti s jedne strane, ispitivanje stanja instalacija da ne bi došlo do žrtava radi kratkih spojeva na instalacijama, izbacivanje mulja i smeća koje se nalazi po kućama. Nakon toga slijedi isušivanje zidova i podova koje će trebati raditi mehanički, a ne prirodnim putem.

„Za mehaničko isušivanje jednog prizemlja od 80 kvadrata, treba upotrijebiti jedan do dva stroja u vremenu od 15 dana. Za podove treba malo više vremena i tu će se napraviti plan sanacije podova, jer samo čekanje da se voda povuče je jedan period, provjera svega po kući je drugi period, nakon čega slijedi isušivanje. Nakon svega toga slijedi popravak,“ tvrdi Uhlir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uhlir je rekao kako upućuju javni poziv tvrtkama koje imaju na raspolaganju veći broj strojeva za isušivanje da se jave kako bi bili uključeni u ovaj program.

„S jedne strane da pomognu građanima, a s druge strane državnom proračunu da se ne mora toliko strojeva kupovati. Svaki stroj košta oko 8000 kuna,“ zaključio je Uhlir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.