Predsjednica Republike Hrvatska donijela je Odluku o raspisivanju izbora za zastupnike u Hrvatski sabor. Izbori u Republici Hrvatskoj održat će se u nedjelju 8. studenoga 2015. godine, a u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Hrvatske u subotu 7. studenoga 2015. i nedjelju 8. studenoga 2015. godine.
U Hrvatskom saboru trenutno postoji 151 zastupnik. Sukladno odredbama Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, 140 zastupnika u Sabor se bira tako da se područje Republike Hrvatske podijeli na deset izbornih jedinica, te se u svakoj izbornoj jedinici, na temelju lista, bira po 14 zastupnika. 3 zastupnika se biraju u XI. Izbornoj jedinici (dijaspora), 3 zastupnika bira srpska nacionalna manjina te 5 preostalih zastupnika biraju ostale nacionalne manjine.
Ako imate prebivalište u Zagrebu – možete biti glasač u I., II., VI. ili VII. izbornoj jedinici. Zašto je važno da znate u kojoj ste izbornoj jedinci? Pa zato da možete razmisliti o kandidatima koji će vam biti predloženi….
U kojoj ste izbornoj jedinici ako imate prebivalište u Zagrebu možete doznati OVDJE.
Kada znate u kojoj izbornoj jedinici živite ako želite glasati za U ime obitelji – projekt Domovina – evo koji broj trebate zaokružiti broj 8 jer to je redni broj izborne liste koji je Državno izborno povjerenstvo dodijelilo za U ime obitelji – projekt Domovina u svim izbornim jedinicama!
Podsjetimo, SDP je uspio progurati u izborni zakon odredbu po kojoj birači mogu dati jedan preferencijalni glas uz kvotu od 10 posto, što znači da najmanje 10 posto birača s te liste treba dati glas jednom kandidatu kako bi ušao u Sabor, a to praktički onemogućuje djelotvornost preferencijalnog glasa pojedinog birača jer je realno mala mogućnost da bilo koji kandidat može prijeći prag od 10 posto.
Bez obzira što je 380 000 građana dalo svoj potpis za prijedlog “U ime obitelji” da se preferencijalno mogu birati 3 kandidata i to bez cenzusa tj. propisanog praga kako u Sabor ne bi ulazili podobni, nego sposobni – SDP je opet omogućio baš to, ulazak podobnih, a ne sposobnih, na način je da omogućio samo jedan preferencijalni glas, uz dodatak kako taj kandidat mora skupiti minimalno 10 posto glasova od ukupnog broja glasova njegove liste.