Udruga U ime obitelji priopćenjem se osvrnula na medijske napise i pritiske feminističkih udruga na medicinske sestre zaposlene u Klinici za ženske bolesti i porode Kliničkoga bolničkog centra Zagreb zbog odbijanja sudjelovanja u pobačaju na zahtjev.
U ime obitelji poslala je zahtjev predstojniku klinike prof. dr. sc. Slavku Oreškoviću, dr. med., ravnatelju KBC Zagreb, prof. dr. sc. Franu Borovečkom, dr. med., ministrici zdravstva doc. dr. sc. Ireni Hrstić, dr. med. te Komori medicinskih sestara.
”U dopisu smo ih podsjetili na njihovu zakonsku i ustavnu obvezu da zaštitite pravo dotičnih medicinskih sestara i svog medicinskog osoblja na korištenje priziva savjesti.
Naime, Zakon o sestrinstvu (NN 121/03, 117/08, 57/11, 123/24), članak 3., stavak 4. jasno kaže da „radi svojih etičkih nazora medicinska sestra se ima pravo pozvati na priziv savjesti te odbiti provođenje zdravstvene/sestrinske njege ako se to ne kosi s pravilima struke te ako time ne uzrokuje trajne posljedice za zdravlje ili ne ugrozi život pacijenta“.
Možda će vas zanimati
Ovo su hrabre sestre: Petrova obustavlja pobačaje zbog priziva savjesti
Jer pobačaj se u Petrovoj bolnici provodi medikamentozno, što znači da sestre imaju glavnu ulogu – daju tablete i upute
U ime obitelji: Priziv savjesti ne može biti ograničen
Kako u slučajevima pobačaja na zahtjev nema ugroženosti zdravlja niti života majke, pravo na priziv savjesti medicinskih sestara zaposlenih u Petrovoj bolnici ili bilo kojoj drugoj bolnici – ne može biti ni na koji način ograničeno”, navodi se u priopćenju udruge U ime obitelji.
Ističe se da pravo na slobodu savjesti, baš kao i pravo na slobodu mišljenja i vjeroispovijesti štite brojne međunarodne konvencije, jedna od njih i Povelja Europske unije o temeljnim pravima. Ustav RH ne samo da jamči pravo slobode savjesti, već jamči i neograničavanje tog prava.
”Hrabre medicinske sestre iz Petrove bolnice koje svojim prizivom savjesti štite oba svoja pacijenta – i majku i njezino nerođeno dijete – trebaju imati mogućnost obavljati svoj plemenit i odgovoran posao uz pravo na rad i život u skladu sa svojim etičkim nazorima i svojom savješću.
Hrabre sestre iz Petrove
Ovim putem još jednom zahvaljujemo hrabrim sestrama iz Petrove bolnice koje pozivanjem na svoje etičke nazore utemeljene u znanstvenoj činjenici da život svakog čovjeka počinje začećem odbijaju sudjelovati u usmrćivanju nerođenog djeteta. Njihovo odbijanje podsjeća cijelo hrvatsko društvo na apsurdnost situacije u kojoj je zakonski moguće na temelju zahtjeva jednog pacijenta – majke, usmrtiti drugog – njezino nerođeno dijete.
Isto tako, želimo svratiti pozornost javnosti na licemjerje feminističkih skupina kojima su puna usta priče o „slobodi izbora“, a negiraju ustavno pravo medicinskih sestara da izaberu slušati svoju savjest, a ne njihove zahtjeve”, poručuju iz udruge U ime obitelji.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa