Site icon narod.hr

U Osijeku i Varaždinu obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Foto: Fah

U osječkom Parku Oskara Nemona, Osječanina židovskog porijekla, podno spomenika “Majka i dijete”, kojeg je Nemon autor, u nedjelju su položeni vijenci povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tajnik osječke Židovske općine Dragutin Kohn rekao je da se od 2005. godine 27. siječnja obilježava kako Međunarodni dan sjećanja, a taj datum je odabran jer je 27. siječnja 1945. oslobođen zloglasni koncentracijski logor Auschwitz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nastojimo mlade educirati o događanjima iz tog vremena sa ciljem da se to nikada ne zaboravi. Židovska zajednica u Osijeku trenutno broji oko 140 članova, a prije Drugog svjetskog rata u Osijeku je bilo više od tri tisuće Židova, i bili smo druga židovska zajednica po broju u Hrvatskoj, nakon zagrebačke židovske zajednice”, rekao je Kohn.

Osječka dogradonačelnica Žana Gamoš rekla je kako se obilježavajući sjećanje na tragične događaje mladima želi ukazati na potrebu međusobne tolerancije i uvažavanja kako bi imali bolju budućnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Brojni Osječani židovskog porijekla, u to vrijeme trgovci, odvjetnici, obrtnici i liječnici ostavili su dubok trag u našem gradu i u dobrom dijelu odredili budućnost Osijeka”, istaknula je.

Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta u osječkom Arheološkom muzeju otvorena je, istovremeno kad i u Rijeci, Varaždinu i Zagrebu, dokumentaristička izložba “Holokaust”.

I u Varaždinu obilježen Dan sjećanja na holokaust

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povodom Međunarodnog dana sjećanja na holokaust u nedjelju je na Židovskom groblju u Varaždinu izaslanstvo s gradonačelnikom Ivanom Čehokom položilo vijenac u spomen na žrtve holokausta, počast žrtvama odao je i Andrej Pal, predsjednik Židovske zajednice Čakovec, a vijenac su položili i predstavnici Saveza antifašističkih boraca Varaždin.

U Varaždinu židovska zajednica ne postoji od Drugog svjetskog rata, a o groblju, koje ima kulturnu i povijesnu vrijednost, brine Grad Varaždin.

Gradonačelnik Čehok je istaknuo da je povijest Varaždina usko isprepletena s poviješću Židovske zajednice koja je ostavila nemjerljiv trag u varaždinskoj povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nažalost, danas više nema žive Židovske zajednice, ali ona treba živjeti u našem sjećanju. Na ovom groblju uvijek se prisjetimo svih žrtava holokausta u cijeloj Europi, posebno u Varaždinu. To je tamna mrlja i na svijesti i na savjesti u varaždinskoj povijesti, ono što se događalo u vrijeme ustaškog režima, ali i ono što se događalo nakon 1945. kada je puno tih ljudi ostalo i bez svojih domova i bez svoje imovine”, rekao je Čehok te najavio da će se Varaždin prisjetiti velikog doprinosa židovske zajednice kulturi grada konačnim uređenjem varaždinske sinagoge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version