Utorak, 6 svibnja, 2025
11.6 C
Zagreb
Pratite nas:

U prvih 9 mjeseci ove godine 3. maj zabilježio 157 milijuna kuna gubitka, radnici idu u prosvjed zbog plaća

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brodogradilište 3. Maj u prvih je devet mjeseci zabilježilo gubitak od 157,2 milijuna kuna, uz ukupne prihode od 137,7 milijuna kuna ili pet puta manje nego u istom razdoblju lani, pokazuje financijskoj izvješće te kompanije objavljeno u utorak na internetskim stranicama Zagrebačke burze.

Usporedbe radi, to brodogradilište, koje je dio posrnule Uljanik grupe, u prvih devet mjeseci lani poslovalo je s dobiti od 466 tisuća kuna, uz ukupne prihode od 695,3 milijuna kuna.

Prihodi od prodaje tog brodogradilišta iznosili su u prvih devet ovogodišnjih mjeseci 79,3 milijuna kuna ili 83 posto manje nego godinu ranije.

Operativni gubitak, pak, povećan je s lanjskih 4,7 na 179,5 milijuna kuna.

Oko tisuću radnika 3. Maja od prošloga je tjedna u štrajku te traže isplatu rujanskih plaća i opstanak riječkog brodogradilišta.

Ministar gospodarstva poduzetništva i obrta Darko Horvat sredinom listopada u intervjuu za Jutarnji list izjavio je da će Danko Končar kao strateški partner Uljanika svoju ozbiljnost dokazati kad pokaže spremnost za dokapitalizaciju tvrtke, a kazao je i da se vode razgovori s drugim investitorima, koji su načelno više zainteresirani za 3. maj, ali ne i za pulsko brodogradilište.

Po njegovim riječima, vode se ozbiljni razgovori s investitorima iz Kine, Južne Koreje, Njemačke, Nizozemske, Italije i Ukrajine. “Svi su oni načelno više zainteresirani za 3. maj, a ne i za pulsko brodogradilište. No, svi oni moraju najprije napraviti dubinsko snimanje Uljanik grupe kako bi mogli donijeti svoje poslovne odluke i dati obvezujuće ponude”, istaknuo je Horvat.

U vlasničkoj strukturi 3. Maja najveći udjel, 88,3 posto ima Uljanik d.d., koji drži otprilike 1,6 milijuna dionica.

Štrajkaški odbor 3. maja pozvao na prosvjed – 5. studenoga u središtu Rijeke

Štrajkaški odbor Brodogradilišta 3. maj izvijestio je u utorak da rujanske plaće još nisu isplaćene te je pozvao je sve građane da podupru opstanak riječke brodogradnje i da se u ponedjeljak, 5. studenoga pridruže radnicima na prosvjedu u središtu Rijeke, u podne na Trgu 128. brigade Hrvatske vojske.

Predsjednik Štrajkaškog odbora Veljko Todorović pozvao je sve da podupru radnike, kojima išekivanje sve teže pada, na mirnom prosvjedu.

Odgovarajući na novinarska pitanja, rekao da je Nadzorni odbor Uljanika konstituiran, a da plaća za oko 1300 radnika i dalje nema, niti je poznato kada će biti isplaćene.

Komentirajući spremnost Primorsko-goranske županije da radnicima, ako plaće ne budu isplaćene, osigura određenu financijsku pomoć, Todorović je kazao da tu informaciju može samo pozdraviti, da mu je drago da Županija stoji iza radnika.

Rekao je da se i dalje radi na deblokadi računa 3. maja, da su kooperanti i dobavljači svjesni situacije te da oni koji još nisu deblokirali račun očekuju razgovor s direktorom Maksimilijanom Percanom.

Kooperantskim tvrtkama koje su skinule blokade računa Todorović je zahvalio kazavši da i oni žele raditi, da ni oni ne žele ostati bez posla u brodogradnji.

Član Štrajkaškog odbora Juraj Šoljić je pozvao Nadzorni odbor Uljanika da već sutra imenuje Upravu, koja će, kao što štiti interese radnika Uljanika, štiti i interese radnika 3. maja. Molimo ih da imenuju predstavnike u Nadzornom odboru 3. maja, da se što prije imenuju ljudi iz Primorsko-goranske županije, tj. da se imenuje novi direktor 3. maja, naglasio je.

Šoljić je pozvao Vladu i ministarstva financija i gospodarstva da, budući su obavljeni preliminarni razgovori s brodovlasnicima iz tvrtaka Siem i Algoma, a odlučeno je da se preostali brodovi koji se grade u 3. maju uknjiže u vlasništvo države, prime radničke predstavnike na sastanak na kojemu bi radnici obrazložili što su oni dogovorili s brodovlasnicima.

Dodao je da se nada da će se pitanje potencijalnog investitora u 3. maju brzo riješiti, ali i da radnici žele da ih se upozna i s drugim prispjelim ponudama.

Na upit kako komentiraju zajedničko pismo namjere DIV grupe i talijanskog Fincantierija, član Štrajkaškog odbora Boris Bučanac je kazao da je to teško komentirati, da nemaju službene informacije i ne znaju kakva je ponuda. Tražimo opstanak, rad i posao, dodao je.

Horvat: Uprava Uljanika dostavit će u roku od 10-ak dana novi program restrukturiranja

Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat u utorak je kazao da će Uprava Uljanika u roku od 10-ak dana dostaviti novi program restrukturiranja, koji neće sadržavati već otkazane brodove, i da će nakon toga za njegovu analizu Ministarstvo trebati tri do četiri dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina/sv

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci