Site icon narod.hr

U Saboru raste napetost: SDP zatražio Karamarkovu ostavku, a Petrovu je važno samo da reforme idu dalje

Zagreb, 28.4.2016. - Premijer Tihomir Oreškoviæ, zajedno s potpredsjednicima Vlade i ministrima, nakon današnje sjednice Vlade održao je konferenciju za medije. Na fotografiji Tomislav Karamarko. foto HINA / Lana SLIVAR DOMINIÆ / mm

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski sabor zasjedanje je u četvrtak počeo desetominutnom stankom na zahtjev čak devet klubova, od kojih se većina želi očitovati o događajima u Vladi koji, tvrde, štete hrvatskom gospodarstvu i nacionalnim interesima.

Stanku zbog razvoja situacije vezane uz Inu i MOL zatražili su klubovi SDP-a, Hridi, Hrvatskih laburista, Mosta, HSU-a, HSLS-a, SDSS-a i HDZ-a, a Ivan Vrdoljak (HNS) želi se očitovati o stanju u Imunološkom zavodu.

Klub SDP-a zatražio je pak nakon stanke u Saboru ostavku prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka, prozivajući ga da je zbog poslova svoje supruge s MOL-ovim konzultantom Josipom Petrovićem stavio privatne interese ispred nacionalnih.

“Jasno tražimo da Tomislav Karamarko, prvi potpredsjednik Vlade podnese ostavku zbog načina na koji je obnašao dužnost, zbog činjenice da je kontinuirano privatni interes i svoj vlastiti džep stavljao ispred javnog interesa. Zbog toga mora otići, a ukoliko ne ode, ukoliko pokaže krajnji prezir prema hrvatskim građanima i njihovim interesima, tada će Klub zastupnika SDP-a u ovom Saboru pokrenuti postupak njegova opoziva”, rekao je Peđa Grbin (SDP), nakon stanke koju je zatražio u ime kluba.

Grbin je podsjetio da je Vlada na samom početku mandata ostala bez ministra branitelja Mije Crnoje. “Članovi Vlade kada dolaze iz HDZ-a uvijek imaju jednu te istu manu, a to je da im je privatni interes ispred javnog”, ustvrdio je Grbin.

Upozorio je na ugovor tvrtke Karamarkove supruge Ane Šarić s Petrovićevom tvrtkom, upitavši kako je mala i nepoznata hrvatska firma, “sasvim slučajno povezana sa supružnicima Karamarko, usred velike ekonomske krize pronašla klijenta koji im je svakog mjeseca isplaćivao 20 tisuća kuna, koji im je osiguravao egzistenciju, da se u svakom trenu mogu voziti skupocjenim mercedesom”.

Karamarka je prozvao da mu nije smetalo što je tvrtka povezana s MOL-om ni onda kada je odlučivao o arbitraži oko INA-e “i što je čovjek koji plaća 20. 000 kuna angažiran od MOL-a da u Hrvatskoj provodi političke obavještajne aktivnosti”.

“Karamarku je zasmetalo kad se u medijima počela pisati istina o njegovim poduhvatima, tada su novinari počeli dobivati otkaze, kad su političari počeli postavljati pitanje odgovornosti, tada su njihovi zdravstveni kartoni postali javno dostupni”, rekao je Grbin.

Zaključio je kako “vuk mijenja dlaku, a ćud nikada” te kako je “potpuno svejedno je li na čelu Vlade Ivo Sanader ili Tomislav Karamarko, jer je način rada uvijek isti, da se privatni interes stavlja ispred javnog.

“Ova je afera pokazala da Hrvatska trenutno nema vladu, nego skupinu pojedinaca koji se u interesu stranih lobista smucaju po Banskim dvorima. Hrvatska je postala talac osoba koje pronalaze 10. 000 hektara za strane investitore, talac osoba koje pokušavaju privatizirati HEP, Hrvatske šume, koje kontinuirano rade za svoj vlastiti džep, a ne brinu o interesima hrvatskih građana”, ustvrdio je Grbin.

Prvi potpredsjednik Vlade i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko najavio je u utorak da će uputiti službeni zahtjev Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa da detaljno istraži slučaj vezan uz suradnju tvrtke njegove supruge s lobistom MOL-a Josipom Petrovićem, istaknuvši kako je tijekom cijele svoje karijere uvijek strogo odvajao privatno i poslovno, posebno kad je riječ o osjetljivim pitanjima od nacionalnog interesa, te će to nastaviti činiti i dalje.

Situacija se zahuktala nakon što je Nacional objavio ugovor između Petrovićeve tvrtke “Peritus Savjetovanje” i tvrtke “Drimia”, u vlasništvu Ane Šarić, danas Karamarko, iz kojega se vidi da je od od 1. veljače 2013. do 31. siječnja 2015. godine tvrtka “Drimia” primala 2500 eura mjesečno da za Petrovića prati stanje na energetskom tržištu, a čitava je situacija pokrenula suprotstavljanje brojnih političara, prvenstveno između Mosta i HDZ-a.

Slučaj komentirao i Petrov

Predsjednik MOST nezavisnih lista i potpredsjednik Vlade Božo Petrov također je danas komentirao potencijalni sukub Tomislava Karamarka. Smatra da je bilo već dovoljno rečeno te da Vlada čvrsto stoji iza svoga stava da će štititi nacionalne interese. ‘Sam Karamarko je rekao da će biti istraga pa treba pričekati da se ona i provede’, rekao je.

Iznošenje u javnost povijest bolesti od strane Andrije Mikulića Petrov je nazvao sramotnim te napomenuo da ono što ga zaista boli je mukotrpno pričanje o odnosima koje traje već tri mjeseca.

“Mene iskreno nije briga dali ja nekoga volim ili ne volim, nego dali mi uspješno provodimo stvari zbog kojih smo došli. Došli smo napraviti promjene i na razini vlade zaista surađujemo odlično. Sam odnos političkih stranaka me više ne zanima, želim razgovarati o onome što je pozitivno i o onome što možemo napraviti”, rekao je za HRT.

“Činjenica je da smo napravili vrlo kvalitetan priračun, akcijski plan, po kojem ćemo napraviti i više izmjena i reformi u odnosu na bivšu vladu u njezonoj prvoj godini mandata. To su stvari kojima sam ja okrenut”, poručio je Petrov.

Oglasio se i Panenić

Ministar gospodarstva Tomislav Panenić ocijenio je danas također da je najnovije zaoštravanje odnosa na relaciji relaciji Most – HDZ zbog spora oko Ine i Mola rezultat brojnih interesa koji nastoje destabilizirati situaciju tijekom arbitražnog postupka koji se primiče kraju, kao i neartikuliranih izjava koji dolaze iz različitih izvora.

“Pošto smo nadležno ministarstvo za provedbu cijelog arbitražnog postupka u slučaju INE, gdje imamo dvije strane – Republiku Hrvatsku s jedne strane, a Mol s druge – mogu reći da prvi arbitražni postupak koji se vodi ide prema svom kraju, dokazni postupak je završen, i očekuje nas skoro donošenje odluke. U tom prostoru čini mi se da dolaze brojni interesi koji kod nas pokušavaju destabilizirati situaciju”, kazao je Panenić u emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada”.

Koncem studenoga 2013. MOL je zatražio od Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) da počne arbitražu protiv hrvatske Vlade zbog kršenja određenih obveza i postupaka u vezi s MOL-ovim investicijama u Hrvatskoj.

U siječnju 2014. Hrvatska je protiv MOL-a podnijela arbitražnu tužbu Komisiji UN-a za međunarodno trgovačko pravo (UNCCITRAL) kojom traži da se proglase ništetnim izmjene ugovora iz 2009. godine o upravljačkim pravima u Ini i glavni ugovor o plinskom poslovanju. Hrvatska traži i naknadu štete koja je nastala kao posljedica tih ugovora, potpisanih za vrijeme mandata Ive Sanadera.

Ministar gospodarstva ističe da je se na tom arbitražnom postupku jasno pobijaju odluke koje su donosili neki naši bivši dužnosnici u prošlosti.

Panenić naglašava i kako se pojavljuje cijeli niz neartikuliranih izjava, djelomično netočnih i točnih, pa čak i od ljudi koji ne bi trebali o tome raspravljati.

“To nam šteti kao državi koja želi investitore. Trebamo stvoriti pravnu sigurnost, a stvaramo kaotičan prikaz ovdašnjeg stanja, iako Vlada ubrzanim tempom provodi odluke”, istaknuo je Panenić.

Tvrdi kako se u konkretnom slučaju oko spora INE – Mol spominju brojna imena i visoki dužnosnici. Ističe kako su to postupci koji nisu trenutno povezani s arbitražnom za koju vrlo brzo očekuje pozitivan ishod.

Vezano uz pojedinačne slučajeve koji se javljaju uz taj spor, pa i najnoviji o navodnoj umiješanosti supruge prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka, rekao je kako nadležna tijela trebaju dobro razmotriti cijeli slučaj tako da sve ne ostane samo na neimenovanim izvorima nego da se dokazi upute na razmatranje nadležnim tijelima.

“Kao resornom ministru teško mi je davati odgovore na nešto što se pojavljuje isključivo u medijima”, rekao je Panenić, pa ustvrdio: “Relevantne bi informacije trebale isključivo dolaziti iz mog sektora i nakon toga se možemo uključit u raspravu oko tih informacija. Stajalište Ministarstva gospodarstva trebalo bit biti prvo, a onda bi se trebalo ići u daljnju raspravu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version