Site icon narod.hr

U Vukovaru održan međunarodni Multidisciplinarni simpozij: ‘Pandemija je otkrila burn out zdravstvenog sustava’

burn

U Vukovaru je 18. i 19. studenog održan 4. Multidisciplinarni simpozij s međunarodnim sudjelovanjem u organizaciji Hrvatskog društva za primarnu zdravstvenu zaštitu Hrvatskog liječničkog zbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon službenog dijela protokola grada Vukovara i odavanja počasti u Koloni sjećanja posvećenoj stradalima u obrani održan je simpoziji. Glavne teme simpozija bile su: Anarhija u zdravstvenom sustavu jedne nacije je izravan pokazatelj i narušene nacionalne sigurnosti, Postkovid razdoblje i posljedice, Etika, Hipokrat, hipokrizija te PTSP i burn out struke i bolesnika, razaranje obitelji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sa simpozija su poslane poruke da se godinama devastira primarnu zdravstvenu zaštitu i sveukupni zdravstveni sustav, da odgovorni prvi ne poštuju Zakone i postulate solidarnog javnog zdravstva. Istaknuto da uskoro neće biti kvalitetnih i educiranih u javnom zdravstvu RH zbog politika i načina upravljanja

Istaknuto je da su odgovorni za devastaciju primarne zdravstvene zaštite lokalne i regionalne samouprave, ali i ministarstvo zdravstva jer ne kontrolira mrežu javnog zdravstva. Naglašeno je da svih djelatnosti i zdravstvenog kadra nedostaje čak i preko 50%. U PZZ zdravstvene zaštite žena 520.000 žena nema svog izabranog primarnog ginekologa ( po mreži nedostaje 61 tim u prosjeku x 5000 žena je 303.000 + 43 tima bez nositelja još 215.000 žena ).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne samo da je oštećeno preko pola milijuna ženske populacije iznad 12g. nego i one koje imaju svog izabranog ginekologa su zakinute jer domovi zdravlja njihove izabrane liječnike koriste u radno vrijeme izabranog tima radom u timovima bez nositelja. U primarnoj pedijatriji 86.000 djece nema izabranog primarnog pedijatra (nedostaje 52 tima + 34 tima bez nositelja, po timu prosjek 1000 djece). Izabranog liječnika obiteljske medicine nema 336.600 odraslih, po mreži nedostaje 198 timova, prosjek 1700 pacijenata je 336.600. S napomenom da je oko 50% liječnika obiteljske medicine bez specijalizacije koja je uvjet, ističu.

Burn out u zdravstvu

„Imamo burn out stručnih ljudi, burn out organizacije zdravstvenog sustava koja se posebno u proglašenoj pandemiji razotkrila“, istaknuto je. U pandemiji je privremeno Zavod za javno zdravstvo preuzeo upravljanje krizom i smjernicama postupanja, a zdravstveni sustav trebalo je prepustiti struci i Hipokratu.

„Pazi Hipokrate, vrijeme je hipokrizije koja se posebno razotkrila u proglašenoj pandemiji Covid-19 pod globalnom kontrolom tzv. filantropa. Sve ide prema urušavanju nacionalne sigurnosti i budućnosti obitelji.
Vratimo dignitet struke i poštovanje prema braniteljima iz Domovinskog rata i mir će zavladati.
Trauma nije uvijek očita i svima vidljiva, nosi ožiljke s kojima stradava baza društva – obitelj.
Nestašluk težih posljedica, ovisnička ponašanja, destruktivne misli i radnje, disfunkcijski obrasci u odnosima, ima li suosjećanja za slomljene, jesmo li u obitelji preplavljeni strahom?
Kako se traume manifestiraju u svijetu posebno se ogoljelo nakon proglašenja pandemije – burn out struke i bolesnika uz nepovratno narušen odnos povjerenja u liječnike i medicinsko osoblje i u sigurnost bolesnika“, istaknula je u pozdravnoj poruci voditeljice Simpozija, predsjednica HDPZZ Hrvatskog liječničkog zbora i predsjednica Udruge zviždača Republike Hrvatske Marija Divić, dr. med. specijalistica ginekologije i porodiljstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version