U Zagrebu se osjetio još jedan potres jačine 2.7 po Rihteru: Koliko zapravo potresa možemo očekivati narednih mjeseci?

Zagreb, 23.03.2020 - Radnici gradskih službi uklonili su spomenik "Rabuzinovo sucne" u Bogovicevoj ulici nakon jakih potresa koji su pogodili Zagreb. foto HINA/ Damir SENCAR/ ds

Novi potres zatresao je Zagreb. Osjetio se jak udarac, no podrhtavanje nije dugo trajalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EMSC javlja da je posljednji potres bio jačine 2.7 po Rihteru s epicentrom 3 kilometara istočno od Bregane i 20 kilometara zapadno od Zagreba.

Mnogi se pitaju koliko treba strahovati od budućih potresa, a Facebook stranica koju vodi Geofizički odsjek PMF-a u Zagrebu ponudila je neke od odgovora.

“Dragi prijatelji, dogodilo se ono o čemu pričamo već dugo: snažan potres u Zagrebu! I nije bio bezveze! No nije ni katastrofa. Ima štete, ponajprije u starijem dijelu grada i na starijim građevinama. Serveri Seizmološke službe su pali, ali seizmolozi su u akciji. Ostanite pribrani, nemojte paničariti. Morate biti svjesni da slijedi pojačana seizmička aktivnost u sljedećim tjednima, možda mjesecima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne možemo vam reći hoće li doći jači potres, ali možemo očekivati oko desetak potresa magnitude oko 4.0, stotinjak magnitude 3.0, oko tisuću magnitude 2.0. Neće biti ugodno, ali ni katastrofa – nakon nekog vremena ćete se čak i naviknuti. Ovi magnitude oko 4.0 mogu manju štetu prouzrokovati, prvenstveno na lošije građenim i starijim građevinama i onima već oštećenima. Ako netko ima oštećenja, neka zatvori plin i vodu. Ako vas je strah vratiti se u kuću/stan, ostanite vani – samo bez panike! Panika nikome nije ništa dobro donijela… Čim nešto novo saznamo, javit ćemo vam i ovim putem”, objavljeno je u nedjelju nakon nekoliko sati nakon prvog i najgoreg potresa jačine 5.5 po Rihteru.

“Za sada bih samo potvrdio ono što je Seizmološka služba već objavila ili će objaviti. Nitko sa sigurnošću ne može znati niti predvidjeti potrese, ali iz prijašnjih primjera i iskustva znamo da sada predstoji period “zacijeljivanja” rasjeda na kojem se potres dogodio, što znači da nas očekuje pojačana seizmička aktivnost i veliki broj umjerenih i slabih potresa. Iz raspodjele lokacija tih manjih potresa će se naknadno moći utvrditi opseg rasjedne zone koja se aktivirala, radi li se o novom rasjedu kojeg još nismo poznavali ili o poznatom rasjedu, itd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, ti naknadni potresi su nešto normalno, nešto na što je stanovništvo, recimo Kalifornije ili Japana, naviklo, i sigurno svima zbog toga u ovoj situaciji ne treba dodatne panike. Međutim, trebat će dobro identificirati štetu i odrediti može li se u oštećenoj kući ili zgradi nastaviti živjeti. Treba dobro provjeriti i pozatvarati sve instalacije. Ako osjetite potres, nemojte bježati van zgrade ili kuće dok se trese – umjesto toga potražite zaštitu i pokrijte glavu – to može biti i ispod stola, a sad je dobar trenutak da razmislite gdje je najsigurnije”, objasnio je geofizičar Hrvoje Tkalčić, profesor na Australskom nacionalnom sveučilištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.