Na 21. sjednici Sabora, održanoj 26. listopada potvrđeni su članovi saborskih odbora. Od 15 predloženih kandidata, nitko od kandidata udruge U ime obitelji nije izabran ni u jedan saborski odbor. Osim Krešimira Planinića koji je izabran u tijelo koje nije saborski odbor – Nacionalno vijeće za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije.
Tko su predloženi i izabrani članovi saborskih odbora možete vidjeti na ovom linku: http://www.sabor.hr/odbor-za-izbor-imenovanja-i-upravne-poslove-9 klikom na ‘Sjednice’.
Podsjetimo, na natječaj su do 26. siječnja stručne institucije, stručne udruge, udruge civilnog društva i pojedinci mogli prijaviti kandidate koje predlažu za vanjske članove saborskih odbora (njih 24). To je učinila i udruga U ime obitelji koja je predložila svojih 15 kandidata za razne saborske odbore.
„Sudjelovanje vanjskih članova u radu saborskih odbora je jako važno jer je to način da se građani, udruge i stručnjaci uključe u rad Sabora i svojim komentarima doprinesu njegovom radu, odnosno donošenju kvalitetnih zakona i zaustavljanju ili izmjeni onih koji su loši. Svaki zakon koji ulazi u saborsku proceduru prvo ide na nadležne saborske odbore – npr. Obiteljski zakon na Odbor za obitelj, mlade i sport, Odbor za zakonodavstvo, Odbor za ravnopravnost spolova… – koji o zakonu raspravljaju i o svojem zaključku i prijedlozima izvještavaju sve zastupnike na plenarnoj saborskoj sjednici. Saborski zastupnici svaki dan raspravljaju o jednom ili nekoliko zakona potpuno različite tematike – o npr. odgoju i obrazovanju, izbornom zakonodavstvu, ribolovu, porezu, ustroju ministarstava, o državnoj granici… koji će kad budu doneseni utjecati na konkretan život velikog broja ljudi u Hrvatskoj“, svojevremeno je rekao Ivan Munjin iz udruge U ime obitelji koji je i sam bio kandidat za člana Odbora za ravnopravnost spolova.
Udruga U ime obitelji na mjesta članova različitih saborskih odbora predložila je još i Krešimira Planinića, Krešimira Grebenara, Ranka Radoša, Gordana Naglića, Nataliju Kanački, Bernardicu Juretić, Mariju Junković, Ivu Džebu, Rozaliju Bartolić, Višeslava Franića, Beatu Halassy, Tomislava Šperandu i Marka Ljubića.
Među izabranim članovima mnogo je onih koji su se osobno kandidirali za mjesto u nekom saborskom odboru, a među članovima nekih mogu se naći i političari poput Vojka Obersnela, Vladimira Šeksa ili Zlatka Komadine…
Osim toga, prisutni su i članovi različitih sveučilišta, visokih škola i obrazovnih ustanova, kao i kandidati koje su predložile lokalne zajednice i županije.
U javnom pozivu koji je izašao 11. siječnja navedeni su točni propisi prema kojima se članovi Odbora biraju. Tako se, na primjer, u Odbor za europske poslove ili Odbor za pravosuđe imenuje šest članova iz reda javnih, znanstvenih i stručnih djelatnika. U odbor za turizam imenuju se tri člana i to: jedan predstavnik Hrvatske turističke zajednice i dva člana iz reda javnih, znanstvenih i stručnih djelatnika.
Moguće je uočiti i neke nepravilnosti.
U javnom pozivu pod točkom 22. piše: “Odbor za informiranje, informatizaciju i medije (sukladno članku 111. Poslovnika – ‘šest članova imenuje se, i to: dva iz medija, dva iz znanosti i dva iz udruga’)”. Ipak, predloženo je pet kandidata – Davor Pavić, Srećko Prusina, Denis Hrestak, Predrag Haramija i Nedjeljko Marković.Također, njih troje od pet samostalno se kandidiralo za člana Odbora, unatoč tome što se traži poštivanje institucionalne zastupljenosti.
O načinu izbora vanjskih članova izbora je zaključak iznio predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, na upite nekih zastupnika: “To je pitanje međustranačkih konzultacija”.