Udruga kocesionara primarne zaštite: Bjanko ispričnice za učenike

Thinkstock

Hrvatska udruga koncesionara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti ponovno je u utorak upozorila na neodrživo stanje u ambulantama obiteljske i dentalne medicine, ginekologije i pedijatrije zbog opterećenosti administrativnim poslovima, te kao jedan oblik rasterećenja predložila izdavanje bjanko ispričnica za učenike, koje bi po potrebi sami ispunjavali njihovi roditelji i nastavnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica udruge Josipa Rodić rekla je novinarima da je, po podacima HZZO-a, lani u primarnoj zaštiti izdano 831.000 ispričnica i 425.000 liječničkih potvrda, više od 100.000 savjeta telefonom, te preko 68.000 savjeta e-mailom.

Administrativni rad liječnicima odnosi veliki dio vremena koje bi trebali posvetiti pacijentima u ambulanti pa bi izdavanje bjanko ispričnica s pečatom liječnika bio jedan od načina da se smanji pritisak na ambulante primarne zaštite.

“Roditelji mogu sami ispričati tri dana izostanka s nastave za svoje dijete, dok je za sve ostale izostanke potrebna liječnička potvrda. Izdavanje bjanko ispričnica upisivalo bi se u naše kartone i one bi se koristile onda kada djetetu nije potrebna liječnička konzultacija, a to je najčešće kod gripe, viroze i probavnih tegoba”, objasnila je Rodić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako bi se omogućilo roditelju da sam može ispričati izostanak, a isto bi mogli napraviti učitelji ili nastavnici kada iz bilo kojeg razloga pošalju dijete kući jer ne može pratiti nastavu.

S obzirom na predstojeće parlamentarne izbore, u udruzi su ponovno upozorili na neravnopravan položaj liječnika koji su zaposlenici domova zdravlja i liječnika koncesionara, te zatražili da se tzv. domskim liječnicima također omogući odlazak u koncesiju, koja je dokazano učinkovitiji model organiziranja primarne zaštite i korisnija za liječnika i pacijente.

“Prema anketi, 20 posto liječnika ne želi ići u koncesiju, ali ostalima to treba omogućiti jer su analize HZZO-a pokazale puno prednosti na strani liječnika koncesionara”, rekla je Rodić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ginekologinja Marija Divić, koncesionarka iz Splita, kazala je kako je upravo to jedno od važnih pitanja čije će rješavanje udruga tražiti od izbornih pobjednika.

Komentirajući dosadašnji tijek kampanje napomenula je da je predsjednik HDZ-a Andrej Plenković zdravstvo spomenuo samo rekavši kako će nastojati zaposliti što više liječnika primarne zaštite.

“Gdje će ih naći – na kolodvoru, u inozemstvu, na specijalizacijama i stažu koji nisu raspisani? Hoće li ih naći u domovima zdravlja čiji ravnatelji specijaliste ginekologije i pedijatrije ne žele poslati u koncesiju, te ih tako automatski šalju na rad u bolnicu”, pita Divić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP je pak obećavao 100-postotno koncesioniranje primarne zaštite i nadzor stručnog rada ravnatelja domova zdravlja i županija, no ubrzo su, tvrdi Divić, poklekli i donijeli diskriminatornu zakonsku odredbu po kojoj pri domu zdravstva mora ostati raditi barem 30 posto liječnika.

“Ne bih ovdje spominjala Most koji niti nema neki program reforme zdravstva”, kazala je Divić ocijenivši kako se Mostovka Ines Strenja Linić, koja se obavi zdravstvom, nikada nije potrudila upoznati s problematikom primarne zaštite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.