Dan otvorenih vrata Prve međunarodne konvencije mladih liječenih od malignih bolesti pod nazivom “Malo svjetlo nade” danas je u Domu Crvenoga križa na Sljemenu okupio 50-ak mladih, koji su uz zabavni i edukativni program razgovarali o izgradnji partnerstva.
Konvenciju je organizirala “Krijesnica”, udruga za pomoć djeci i obiteljima suočenima s malignim bolestima, koja postoji 15 godina.
Članica udruge Ana Radunić rekla je da se od 2013. godine iz kampa udruge organizirala grupica mladih te počela s projektima okupljanja mladih. “Poučeni primjerima dobre prakse europskih zemalja, ‘Mlade krijesnice’ su odlučile proširiti regionalno okupljanje, te su pozvali mlade iz cijele Europe i uspjeli organizirati konvenciju” kazala je. Radunić je dodala da su članovi udruge na 20-tak sastanaka prošli 13 edukacija te sudjelovali na regionalnim i sličnim okupljanjima mladih, koji na ovakvim druženjima dožive emocionalni rast, bitan za njihovo uklapanje u svakodnevni život.
“Ja nisam ono što mi se dogodilo, ja sam ono što biram postati” moto je “Mladih krijesnica”.
Prvi cilj konvencije je izgradnja partnerstva, s ciljem povezivanja na međunarodnoj razini, te osnažiti mlade podizanjem kompetencija kroz predavanja, radionice i razmjenu iskustava. Istaknuta je i važnost informiranja i senzibiliziranja stručne zdravstvene i šire javnosti te skretanje pažnje na potrebno sustavno praćenje zdravlja izliječenih od malignih bolesti, tzv. “survovira”. “Mlade krijesnice” osmislile su i program po kojemu “survivori” u ulozi volontera pružaju podršku djeci i roditeljima, te promoviraju zdrav način života.
Prva međunarodna konvencija mladih liječenih od malignih bolesti “Malo svjetlo nade” održava se od 20. do 24. kolovoza u Domu Crvenog križa, a sudjeluju mladi iz Austrije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Makedonije, Rumunjske, Slovačke, Slovenije, Srbije, Švicarske, Hrvatske i drugih zemalja.
Mlade je posjetio ministar zdravlja Siniša Varga, poručivši kako je njihov rad hvale vrijedan, a posebno psihološka pomoć oboljeloj djeci i njihovim roditeljima.
“Izrazito je važno reći da su sve civilne udruge sastavni dio zdravstvenog sustava, a njihova pomoć i zalaganje su neprocjenjive i nezamjenjive. Imamo u planu napraviti zakladu za zdravlje, koja bi uz pomoć mehanizama prikupljala značajnija sredstva i na taj način omogućila pomoć udrugama”, rekao je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa