Site icon narod.hr

Uloženi milijuni, a ništa nije funkcioniralo: Zašto Sustav za upozoravanje nije upozorio građane?

Zagreb, 19.07.2023 - Olujno nevrijeme u Zagrebu. Na slici srušeno stablo u Ilici. foto HINA/ Damir SENÈAR/ ua

Nezapamćeno olujno nevrijeme pogodilo je jučer poslijepodne unutrašnjost zemlje, a Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK) nije poslao upozorenje građanima.U njega je uloženo 7 milijuna eura bespovratnih sredstava iz EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto poruke nisu stigle, odgovara načelnik Sektora 112 civilne zaštite RH Davor Spevec. Nezapamćeno olujno nevrijeme pogodilo je jučer poslijepodne unutrašnjost zemlje, a Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK) nije poslao upozorenje građanima. Zašto, odgovara za HRT načelnik Sektora 112 civilne zaštite RH Davor Spevec.

– SMS poruke putem SRUUK-a nisu ni upućene. Sustav je još uvijek u testnoj fazi, a nedostaci se rješavaju i taj proces je pri kraju. U postupku je donošenje pravilnika koji će jasno definirati tko ima ovlast dati nalog da se provede radno upozoravanje stanovništva, kazao je Davor Spevec.

Dodao je kako drugačije poruke ne bi bile poslane niti u slučaju da je sustav u punoj produkciji – već one koje su tijekom dana objavljivane na društvenim mrežama i u medijima da nevrijeme neće biti toliko jako.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Strašno nevrijeme pogodilo Zagreb: Dvije osobe poginule; vjetar nosio sve pred sobom

Prema broju 112 sto poziva u sekundi

– Bilo je narančasto upozorenje i žestina nevremena iznenadila je sve nas uključujući i DHMZ, naglasio je.

Dodao je kako je na broj 112 upućeno je preko 4 tisuće poziva iz cijele Hrvatske. U nekim trenucima bilo je i 100 poziva u sekundi.

Preminule četiri osobe

Zagreb i zagrebačka okolica kao i drugi gradovi u Hrvatskoj koje je jučer pogodila nezapamćena olujna kataklizma još će se dugo oporavljati. Rezultati spomenutog vremenskog udara su doslovno tragični.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li se moglo uopće pripremiti za ovakav vremenski horor, kako uopće ubuduće biti spremni za ovakav „armagedon”, odgovore je imao u studiju Damir Trut, ravnatelj Ravnateljstva Civilne zaštite Hrvatske.

Što se tiče broja ozlijeđenih, Trut je rekao da je stotinjak osoba ozlijeđeno.

– Srećom više njih je lakše ozlijeđeno, a sedam ih je teže ozlijeđeno, tri su osobe preminule i nažalost još jedna osoba je preminula. Radi se o vatrogascu iz Vukovarsko-srijemske županije koji je bio na intervenciji, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorio je građane da se ne voze automobilima ako nije potrebno jer još uvijek ima grana i drveća na cestama.

Odrađeno preko 1500 intervencija

Rekao je da su imali preko četiri tisuće poziva na sustav 112.

– Bili su pozivi koji su direktno išli na žurne službe. Tu je preko 1500 intervencija sinoć odrađeno. Tijekom noći je smanjeno radi noći da se ne bi netko ozlijedio, istaknuo je.

Na pitanje je li se trebalo obavijestiti građane na moguću opasnost, rekao je da se javnost o ovome obavještava već dva dana o olujnom nevremenu u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Naravno prenosimo ono što struka za meteorološke aktivnosti kaže. Prenosimo te aktivnosti preko društvenih mreža, medija, portala, rekao je.

Rekao je da SRUUK još uvijek nije u funkcijskom planu.

– To smo proveli testiranje u lipnju. U proceduru donošenja upućen je prijedlog pravilnika o stupanju ranog upozoravanju stanovništva, što podrazumijeva mišljenje nadležnih tijela, u ovome slučaju se radi o DHMZ, objasnio je za kraj Trut.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version