Site icon narod.hr

Umirovljeni general Krešić: Dayton je davno pogažen, BiH treba novi ugovor

Krešić

Foto: iStock by Getty Images

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umirovljeni general Marinko Krešić u N1 Studiju uživo komentirao je situaciju u Ukrajini. Osvrnuo se i na stanje u susjednoj Bosni i Hercegovini, a govorio je i naoružavanju Hrvatske vojske i tome trebamo li biti spremni za novi rat.

> Europski čelnici na summitu o Ukrajini, Macron najavio koja bi bila uloga europskih trupa

Predsjednik Republike je ponovno poručio da hrvatski vojnici neće u Ukrajinu. “Ako znamo da mirovni sporazum nije riješen, da je situacija u okruženju vrlo škakljiva, da se preslaguje svjetski poredak, Hrvatska nije u stanju izvršavati takve izjave, ako nije NATO. Ne treba žuriti s izjavama”, rekao je Krešić koji smatra da smo daleko od ikakvog mirovnog rješenja.

“Suludo bi bilo ići na silu u bilo koju zemlju. Tako je i u Ukrajini i Rusiji”, kaže.

Što se tiče smirivanja tenzija između Pantovčaka i Banskih dvora, Krešić kaže da se nada da je to pokazatelj trajnog popravljanja odnosa. “Svakako je vrijeme da se svi upitamo je li ugrožena sigurnost RH. Ne deklarativno, nego da radimo na planu, da ne ugrožavamo HV koji je deklarativno spreman, ali i dobro opremljen”, kaže.

> Milanović: Hrvatski vojnici neće ići u Ukrajinu ni u kojem aranžmanu

Krešić: Hrvatska mora biti jamac Daytonskog sporazuma

“Uz Dodikovo rušenje Daytona, tu je i bošnjački unitarizam. Hrvati nisu ravnopravni. Dayton je davno pogažen. Dugoročno nema rješenja da se on popravi. Treba napraviti novi sporazum s tri konstitutivna naroda. Tada bi zavladao mir i ulazak u EU”, smatra Krešić.

“Teško da će se to dogoditi”, kaže na pitanje o mogućnosti da se uhiti Milorada Dodika. Taj potez ne smatra dobrim ni za srpski narod u BiH, koji je iz Federacije gotovo nestao.

“Svi bi se narodi trebali moći vratiti na svoje prostore i svoja ognjišta i da nitko nije u podređenom položaju”, rekao je.

Hrvatska bi trebala biti prisutnija u BiH, kao jamac Daytonskog sporazuma, smatra umirovljeni general Krešić.

“BiH treba novi dogovor i ugovor. Problem je sad eskalirao. Ovdje neće biti lako, ni rata ni odvojenja bez Rusije”, kaže Krešić.

> BiH: SIPA bez rukovodstva, Dodik ponovno prijeti odcjepljenjem

Naoružavanje RH

Krešić smatra da bi se Hrvatska trebala orijentirati na nove vrste ratovanja.

“Iz iskustva Domovinskog rata, u početku su bile samostalne satnije, taktičke grupe, oni su u početku obranili i domovinu i sve. Mi smo 30 godina bili prije Europe. I sad bi trebale biti takve skupine. Pitanje je savladavanja tehnike i načina da zaštitite tu moćnu tehniku. To morate nečim štititi. Čime? Dronovima. Hrvatska mora ulagati u takvu vrstu industrije i osposobljavati ljude koji to rade”, govori.

Prema njegovim riječima, lako je moguć scenarij poput onoga kad je dron pao na zagrebačkom Jarunu. “Najveća opasnost je iz zraka. Gađaju se prioritetni ciljevi. Tu treba poduzeti jače korake. Vojska je u nabavi tehnike, vidim da su krenuli i to nas raduje. Taj dio priprema nije preskup, koliko god da košta, on je učinkovit i spašava život”, govori Krešić.

“Ono što Hrvatska može proizvesti, treba proizvesti, ne treba biti ovisan ni o kome”, kaže umirovljeni general.

“Mora postojati svijest. Danas je elektronski rat. Treba biti spreman, ali nema mjesta panici. Ako ništa, trebamo imati spremne stvari zbog elementarnih nepogoda, nikad ne znate što vam i kad treba. Treba mlade educirati”, govori Krešić o upozorenjima koje su brojne europske zemlje izdale građanima u kojima ih potiču da budu spremni za nekoliko teških dana u slučaju početka rata.

> Christian Schmidt o Dodiku: Kazneni progon za one koji krše Daytonski sporazum i Ustav BiH

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version