(UŽIVO) Plenković i Maras: Tko je smršavio, a tko se udebljao

Foto: fah

Aktualnim prijepodnevom Hrvatski sabor počeo je šestu sjednicu. Za premijera i ministre najavljeno je 41 pitanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković Bernardiću: Postali ste Todorićev glasnogovornik

Tko će biti odgovoran kad se Agrokorove tvrtke budu prodale u bescijenje, upitao je predsjednik SDP-a Davor Bernardić premijera Andreja Plenkovića. “I neke elementarne stvari koje se tiču zakona ni nakon sedam mjeseci vama nisu jasne. Eventualni stečaj koncerna značio bi katastrofu za hrvatsko gospodarstvo”, odgovorio je Plenković. “I sad ste spomenuli da je Vlada zakon radila za Ivicu Todorića. Imam i logičkih problema s tim što želite reći. Postali ste glasnogovornik gospodina Todorića koji u javnom prostoru koristi teške riječi poput ‘veleizdaja’. To puno govori o vama i vašoj stranci i vašem osjećaju za hrvatsko gospodarstvo”, rekao je Plenković. “Budući da govorite i o nekakvim rezervnim briselskim položajima, pokažite odgovornost za izgovorenu javnu riječ i pošaljite zahtjev Vladi da opozove Nevena Mimicu”, poručio je Plenković. Bernardiću je rekao kako na njihovoj strani nisu ni mali dobavljači Agrokora koji su isplaćeni, kao ni poslovna zajednica. Bernardić je upitao premijera ima li on aspiracija doći na mjesto Nevena Mimice u Bruxellesu. Dodao je i kako je mjesečna plaća povjerenika u Agrokoru Ante Ramljaka jednaka tri godišnje plaće radnika na minimalcu u Hrvatskoj. Podsjetio je kako HDZ nije prihvatio prijedlog SDP-a za povećanjem minimalne plaće, piše HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hajdaš Dončić nije zadovoljan premijerovim “mlakim odgovorima”

Siniša Hajdaš Dončić (SDP) podsjetio je premijera kako je najavljivao vraćanje Ine Hrvatskoj, pa je “krivo skrenuo” i od Agrokora stvorio induciranog mrtvaca. “Ako gledamo prave podatke a ne podatke HZMO-a bilježi se pad zaposlenosti, pompozno ste najavljivali da ćemo biti konkurentniji, a pali smo na ljestvici. Moje pitanje vama je da li ste iluzionist ili predsjednik hrvatske vlade”, završio je Dončić. “Vjerujem da ste svjesni da je RH ovog proljeća izašla iz procedure prekomjernog proračunskog manjka. Vidjeli ste trend smanjivanja javnog duga. Pretpostavljam da vam je poznato da je ovo bila najuspješnija turistička sezona u povijesti i da vidite da i našim djelovanjem idemo prema segmentu društvene solidarnosti i dizanja minimalne plaće. U vezi s Inom pipremili smo prijedlog za odabiranje savjetnika koji bi nam pomogli ili da se otkupe dionice od Mola ili pronalaženja strateškog partnera, na tome se radi tiho, mirno i bez pompe. Što se tiče vaše aluzije na državni intervencionalizam u Agrokoru djeluje mi kao da zastupate najgore teze koje su baš na štetu RH”, odgovorio je Plenković. Dončić mu je odgovorio kako nije zadovoljan “ovakvim mlakim odgovorima”.

Miletić: Zašto je Vlada odlučila tolerirati fašističke vrijednosti u našem društvu? 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Boris Miletić (IDS) upitao je Plenkovića, podsjetivši ga da je IDS predložio izmjene Kaznenog zakona i kažnjavanje fašističkog znakovlja, što je Vlada odbila: “Zašto je Vlada odlučila tolerirati fašističke vrijednosti u našem društvu? Šaljete poruke da ćete štititi vrijednosti ustaškog režima i terora. To je režim koji je uveo rasne zakone i prihvatio nacističko zakonodavstvo. Našim prijedlogom da se strogo kažnjava fašističko znakovlje otvorili smo vam prostor.”

Plenković mu je odgovorio: “Cijenim vaš prijedlog koji ste dali prije nekoliko tjedana. Još jednom ću ovdje osuditi ustaški režim i najstrašnija kaznena djela koja su u njegovo vrijeme bila počinjena. Preko vijeća za suočavanje s prošlošću radimo na jačanju kulture sjećanja ali i na temelju analiza dobijemo preporuke kako bismo poboljšali postojeći zakonodavni okvir unutar Kaznenoga zakona. Želimo pitanje riješiti na cjeloviti način. Ne želim da meni osobno i ovoj vladi imputirate da se ne određujemo po pitanju ustaškog režima.”

“Zašto onda niste skinuli u potpunosti ploču “Za dom spremni”. Ne bih volio da se skrivate iza tog povjerenstva nego se ugledajte na sestrinske stranke u Njemačkoj koje su se jasno odredile i rekle što je zlo. Vi se ne želite jasno odrediti prema onome što je cijeli svijet osudio”, rekao je Miletić, prenosi dnevnik.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasovac: Jeste li pod pritiskom da inzistirate na javnim nabavama

Sabina Glasovac (SDP) uputila je pitanje ministrici znanosti i obrazovanja Blaženki Divjak. U proračunu za 2018. godinu nema previše ulaganja u škole, nastavnike, ali se namjerava 26 mil. kn utrošiti za nabavu računala. Moj je dojam da jedino cvjeta zapošljavanje u ministarstvima i javna nabava. Jeste li vi pod nekakvim pritiskom da morate u svom mandatu inzistirati na nabavama informatičke opreme, kompjutora, upitala je Glasovac.

Nisam pod pritiskom za nabavku bilo kakve opreme ali sam pod velikim pritiskom da provedemo sve što smo obećali u vezi s kurikularnom reformom, ali i drugim zadaćama. U tom smislu jesam pod pritiskom. Moramo uvesti škole u 21. stoljeće, a to između ostalog znači da kod naših učenica i učenika moramo razvijati i digitalne kompetencije. To se ne može razvijati ako koristimo isključivo olovku i papir. U tom smislu ove godine smo u rebalansu osigurali 10 milijuna kn koji će se rasporediti na prvih 170-180 škola koje uopće nemaju opremu i gdje oprema nije nabavljena u posljednjih pet godina. Škole će dobiti sredstva, otprilike 60.000 kuna po školi, za nabavku prijenosna računala – kako za informatiku, tako i za ostale predmete, kazala je ministrica Divjak i dodala da stručna skupina u vezi s kurikularnom reformom odgovara na primjedbe s javne rasprave. Od 51 dokumenta odgovoreno je na 44. Osim toga prevodimo dokumente i šaljemo ih na međunarodnu recenziju, istaknula je među ostalim ministrica Divjak.

Nakon Aktuanog sata premijer Andrej Plenković zastupnicima će podnijeti Izvješće o sastanku Europskog vijeća. Do kraja dana očekuje se i rasprava o prijedlogu oporbenog Glasa o opozivu ministrice obitelji i demografije Nade Murganić zbog prijedloga Obiteljskog zakona koji je povučen iz procedure.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U novu sjednicu, koja će trajati do 15. prosinca, Sabor kreće sa 61 točkom, no dnevni će se red ‘u hodu’ proširivati. Jedna od burnijih točaka zasigurno će biti i SDP-ova inicijativa za pokretanje pitanja povjerenja Vladi RH koja bi se na dnevnom redu trebala naći već u petak. Za pokretanje opoziva Vlade prikupljen je 31 potpis – 19 iz SDP-a i 12 iz ostalih oporbenih klubova stranaka: IDS-a, Glasa, HSS-a, Živog zida, Mosta i Promijenimo Hrvatsku, uz izuzetak Nezavisni za Hrvatsku.

Jovanović napao ministra Kujundžića

Željko Jovanović (SDP) upitao je ministra zdravstva Milana Kujundžića koliki su ukupni dugovi hrvatskog zdravstva i dospjele obaveze te kako bi ocijenio svoj rad, no ovaj je odgovorio prilično žestoko nakon čega je izbila totalna svađa.

“Nastupili ste onako što je u politici goli populizam. Znate da dugovi u zdravstvu nisu nastali ni ove ni prošle ni prije pet godina. S onim što imamo i koliko imamo hrvatski zdravstveni sustav je ponos hrvatske nacije. Ukupni dug 8,2 milijarde kuna, u ovom trenutku činimo sve da na rashodovnoj strani uštedimo. A što se tiče o slanju medicinskog osoblja vani, nemojte davati paušalne ocjene. Vaša vlada je u sustav ubacila 6,5 milijardi kuna, a onda ste za godinu dana opet došli do velikog duga. Ja sam jučer napravio najveći tumor kojeg nitko ne može napraviti, a vi mi recite kada ste vi nešto napravili, pokažite da kao liječnik bez novaca možete raditi, kao što su i stotine tisuća liječnika ne pitajući kolika im je plaća radili i rade”, odgovorio je Kujundžić.

Prva je reagirala Ines Strenja Linić: “Zgrožena sam vašim napadom na kolegu Jovanovića koji je u ratu odradio svoje, za razliku od vas, i radio u hitnoj u svome gradu i nije mogao dobiti specijalizaciju u svome gradu zbog svog prezimena.”

Iznervirao se i Jovanović: “Sramotni istup gospodina profesora koji nije dostojan liječničke profesije. Sramota liječničkog poziva i to je jedan ministar. Vi više ne smijete biti ministar, vi morate otići! U ratu sam kao liječnik spasio brojne ljude, ovdje trebamo govoriti o politici, a ne na ovakav prizeman način vrijeđati svog kolegu. Pročitajte Hipokratovu zakletvu. Tužiti vas treba!”

Jovanović se jako iznervirao pogotovo kada mu je predsjedavajući Željko Reiner želio dati opomenu, no odustao je ipak, a SDP-ovac je nastavio bračun s ministrom, piše dnevnik.hr

Ministar Pavić: Mirovine su stabilne, isplata neupitna

Ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić poručio je u srijedu s aktualnog prijepodneva kako su hrvatske mirovine stabilne, a isplata neupitna, te najavio kako Vlada do konca mandata želi donijeti zakon o nacionalnoj mirovini.

Mirovne su stabilne, isplata je neupitna i svatko tko tvrdi drugačije je neodgovoran prema građanima i javnosti, rekao je Pavić u Hrvatskom saboru gdje se, odgovarajući Kažimiru Vardi (SMSH) što Vlada misli učiniti da poboljša stanje starijih građana i umirovljenika, osvrnuo i na “insinuacije” oko stabilnosti mirovina.

Pavić je naglasio da mirovinski fondovi imaju preko 88 milijardi kuna imovine, od čega su 71 posto u državnim obveznicama, 15 posto u inozemnim, a “samo” 17 posto u dionicama. Održivost sustava je neupitna, a radimo na tome da maksimalno povećamo adekvatnost mirovina, rekao je Pavić zastupniku Vardi, navodeći kako je status umirovljenika i starijih građana u fokusu njegova ministarstva.

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak odlučno poručuje da nije “pod nikakvim pritiskom” za nabavu bilo kakve opreme.

Moramo uvesti naše škole u 21. stoljeće, a to između ostalog znači da kod učenika moramo razvijati i digitalne kompetencije koje ne možemo razvijati korištenjem isključivo olovke i papira, moramo nabaviti opremu, odgovorila je Divjak SDP-ovoj Sabini Glasovac koja ju je pitala je li kao ministrica pod pritiskom da mora inzistirati na nabavama informatičke opreme, konkretno računala.

Divjak ističe da je u ovogodišnjem rebalansu državnog proračuna osigurano 10 milijuna kuna koje će se rasporediti na prvih 180 škola koje uopće nemaju opremu i gdje nije nabavljana u posljednjih pet godina. Škole će dobiti sredstva, otprilike 60.000 kuna po školi da nabave prijenosna računala, rekla je ministrica.

Glasovac je svoje pitanje iskoristila i kako bi prozvala ministricu regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijelu Žalac “da čak nije u stanju niti provesti javnu nabavu nego je falsificira”.

Moj je dojam da u Vladi jedino cvijeta zapošljavanje u ministarstvima i javna nabava, istaknula je SDP-ova zastupnica.

Plenković i Maras: Tko je smršavio, a tko se udebljao

Zaiskrilo je u srijedu tijekom saborskog “aktualca” između premijera Andreja Plenkovića i SDP-ova zastupnika Gordana Marasa, pri čemu su si čak međusobno spočitavali “kilažu”.

“Energija i dikcija premijera monotona je i dosadna u skladu s kišnim danom. Simpatično je kako se trudi hvaliti svojim rezultatima. Nevjerica me hvata jer 77 posto građana ne vjeruje Andreju Plenkoviću i Vladi HDZ-a. Plenković nije vratio Inu, skriva svoje suradnike Šeksa i Ramljaka u aferi Agrokor, omogućio je strvinarskim fondovima stotine miijuna eura zarade i mogućnost da prodaju najvrijednije hrvatske kompanije”, nabrajao je Maras.

Premijera je upitao je li mu zbog svega toga neugodno.

“Vama ni Cicerom neće biti ravan ako ovako nastavite! Mora biti da trenirate doma pred ogledalom, budući da se hvalite u intervjuima na televiziji da ste smršavili pa Vam na tome čestitam. Ubacili ste se u kolotečinu nastupa Vašeg šefa stranke”, odgovorio mu je Plenković.

Marasa je optužio da pokušava stvoriti dojam drame koje nema. “Razlika je između SDP-a i HDZ-a to što se vi ponašate politikantski, a mi odgovorno. Varate se ako mislite da ljudi to ne vide. Vaš jedini cilj je ostaviti dojam da je Hrvatska u problemu”, rekao je Plenković ustvrdivši da u krizi oko Agrokora nije napravljen ni jedan potez protivan općem interesu

“Drago mi je da pratite moj rad i intervjue. Primijetili ste da mi je dobro u opoziciji, da sam malo skinuo 10 kila, onda sam ja rekao da smo Vi i ja na istoj kilaži. Ja samo otišao deset dolje, vi deset gore i tu smo negdje. Puno su važniji od kila transparentnost i odgovornost i zato služe istražno povjerenstvo i Sabor”, poručio je Maras zamjerivši premijeru da je odbio doći u Sabor i razgovarati o roll-up ugovoru.

Razgraničenje sa Srbijom

Nezavisni Robert Janković pitao je ministricu vanjskih poslova Mariju Pejčinović Burić o razgraničenju sa Srbijom na Dunavu upozorivši na problem Kenđije, hrvatske enklave na lijevoj obali.

Hrvatska zastupa stajalište da se rješavanje pitanja granice na Dunavu, u Srijemu, kao i za sva druga granična pitanja, temelji na arbitražnoj odluci Badinterove komisije, dakle katastarske granice bivših općina postale su osamostaljenjem država državna granica Srbije i Hrvatske, rekla je Pejčinović Burić.

“To treba rješavati u okviru ukupnih bilateralnih odnosa sa Srbijom. Vjerujemo da je došlo vrijeme da sjednemo za stol za sva pitanja pa i to”, rekla je. Najavila je kako će uskoro biti imenovana hrvatska komisiju za granicu, već su prikupljena sva imena i slijedi samo potvrda na Vladi.

“Po nama, radi se o neprijeporno hrvatskom teritoriju i moramo, bilo izravno bilo u okviru sudskog rješenja, postići dogovor utemeljen na međunarodnom pravu”, rekla je ministrica vanjskih poslova.

HDZ-ovku Željku Josić zanimala je sudbina Petrokemije.

“Nakon dugogodišnjeg nemarnog odnosa prema Petrokemiji, treba ju revitalizirati, dokapitalizirati i poslovno restrukturirati kako bi ostala u funkciji oživljavanja poljoprivrede”, ustvrdio je ministar državne imovine Goran Marić.

Podsjetio je kako je Vlada, kada je prije par mjeseci Petrokemija bila u nelikvidnom stanju, pomogla u rješavanju kreditom zalogom dionica tvrtkama u državnom vlasništvu kako bi se likvidnosno premostilo do procesa dokapitalizacije.

“U završnoj je fazi proces dokapitalizacije i očekuje se minimalno 400 milijuna kuna dokapitalizacije, a skupština Pertokemije je zakazana za 11. prosinca i na njoj će se izvijestiti o dovršetku dokapitalizacije”, najavio je Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.