Site icon narod.hr

Večeras promocija Dujmovićeve knjige “Tko je ubio Zvonka Bušića”, sutra premijera istoimene predstave

Foto: snimka zaslona, montaža narod.hr

Kad mu zabranjuju pisati, osim na jednom portalu, kad mu zabranjuju televizijske emisije, Tihomir Dujmović se odlučio na izdavanje nove knjige, te po prvi put i na pripremu jedne kazališne predstave. Nova Dujmovićeva knjiga, deveta po redu, nosi naslov „Tko je ubio Zvonka Bušića“ i predstavlja pravu zbirku dokumenata, novinskih napisa, sudskih analiza i autentičnih fotografija koje do sada nisu ugledale svjetlo dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promocija knjige je večeras u 19 sati na Kaptolu, a predstavit će je Milan Ivkošić i Marijan Knezović.

“Julienne Bušić nam je otvorila stare arhive koje ona pomno skuplja više od 40 godina i to je pravi rudnik informacija o kojima hrvatska javnost doista ništa ne zna. Rijetko tko zna da je sudac kod izricanja presude Zvonku Bušiću rekao da ga ne smatra teroristom, da je bomba kad ju je policija izvadila iz poštanskog sandučića zahvaljujući nevjerojatnoj nepažnji, ispala iz tog sandučića sa visine od dva metra i kotrljala se po Grand Central Station u New Yorku i da nije eksplodirala, da je kod deaktiviranja prekršeno more obaveznih pravila koja se jednostavno moraju poštivati… Desetci i desetci informacija o cjelom slučaju otmice posve su nepoznati hrvatskoj javnosti i stoga sam te brojne informacije odlučio ukoričiti u knjizi koja se večeras promovira “, rkao nam je Dujmović.

(FOTO) Proba pred premijeru predstave Tihomira Dujmovića – “Tko je ubio Zvonka Bušića”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Knjiga donosi i brojne fotografije koje nikad nisu bile objavljene, među njima i neke na kojima je Bruno Bušić. Šira javnost ne zna da je tekst Deklaracije čija objava je bila jedini zahtjev kod otmice, pisao Bruno, a ne Zvonko Bušić.

Knjiga prati kronološki otmicu, suđenje, zatvorske dane, borbu za puštanje na slobodu, zatim jedan Zvonko bjeg iz zatvora i napokon dolazak na slobodu. Sam početak knjige je vezan uz prvu akciju, kada je Julienne Busić sa zagrebačkog nebodera na trg bana Jelačića bacala letke, sad već davne 1970. godine. I to točno na 29. Studeni, koji se slavio kao Dan republike.

Uhićena je i spasila ju je činjenica da je imala američko državljansto, inače bi završila u zatvoru na nekoliko godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok knjiga s tim počinje, knjiga završava sa Zvonkovim teksom kad se povlači iz politike i potom slijedi tekst „Idealizam kojeg više nema“ po kojem je nastala kazališna predstava čija je premijera zakazana sutra navečer u 20 sati u kulturnom centru Trešnjevka. Ulaznica za premijeru više nema, ali će se ova predstava igrati još četiri puta samo u ožujku, dakle 10.,11., 23. i 30. ožujka , a ulaznice možete nabaviti na blagajni kulturnog centra Trešnjevka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version