‘Ne može nitko ucjenjivati Grad Zagreb, svidjelo se to njemu ili ne. Taj se nije rodio niti će se roditi dok sam ja gradonačelnik’, ustvrdio je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić u radijskoj emisiji Zagrebi po Zagrebu govoreći o problemu obitelji Maršanić, odnosno, zemljištu na kojem se nalazi okretište tramvaja u Prečkom.
Tom je prilikom izgubio živce, nije mu se svidjelo što ga voditelj ispituje, a još su mu se manje svidjeli komentari slušatelja, javlja RTL.
Naime, tražio je Bandića da prokomentira izjave vlasnika da Grad Zagreb za rješavanje tog pitanja ima 24 sata.
“Žao mi je što preko vašeg etera promovirate nasilje. Neće nitko nikome slati ultimatume. Samo vas molim, razgovarate s gradonačelnikom. Uozbiljimo stvar! Ja sam institucija Grada i gradonačelnik, a ne klošar! Nema prijetnji u demokratskoj Hrvatskoj. Vi promovirate to ucjenjivanje, nemojte to raditi”, kazao je vidno ljutiti gradonačelnik.
Potom su mu dodatno živce “podigli” slušatelji koji su se javili. Odnosno, riječ je o dvije slušateljice koje su ga kritizirale i o njemu izrazile izrazito negativno mišljenje.
“Može gospođa govoriti što hoće, mene nitko ne je*e. Ja sam prije dva sata razgovarao s čovjekom. Zašto to radite? S čime se hranite? Od kad je ta informacija? Ne može nitko ucjenjivati Grad Zagreb, svidjelo se to njemu ili ne. Taj se nije rodio niti će se roditi dok sam ja gradonačelnik.”, ustvrdio je Bandić.
Obitelj Maršanić:’Ovo može ići u nedogled, ali očito može i puno brže. Strpit ćemo se do sutra’
Priča o okretištu kulminirala je blokadom prometa, interventnom policijom i – obećanjima. I šest mjeseci otkako ih je sud pravomoćno proglasio vlasnicima zemljišta na kojem je danas okretište tramvaja – zagrebačka obitelj Maršanić od Grada nije dobila ni kune odštete, navodi RTL:
Sinoć su zato na svojem zemljištu podignuli ogradu i blokirali tramvajski promet. Ograda je ubrzo uklonjena, a obitelj pozvana na dogovor s gradonačelnikom.
Iako njihova obitelj već 40 godina nije na svome, Maršanići su, nakon što su je postavili, bez otpora i bijesa gledali kako nestaje ograda sa njihove zemlje. Na mjestu na kojem je danas okretište tramvaja nekoć je bilo imanje bake i djeda Mladena i Marije Maršanić. Tu su bila polja i vinogradi. Tu je moja baka Milica bila u vinogradu.
A onda je 1978. tadašnji sekretarijat uzima zemlju zbog gradnje ceste. Obitelj je za posjed dobila 590 000 dinara. Čim je stupilo na snagu vraćanje imovine i Maršanići su tražili povratak svoje. Još 1997. Bez obzira na to prije 18 godina gradonačelnik je ponosno otvorio novi dio pruge.
A onda je prije šest mjeseci došla presuda crno na bijelo. Zemljište od 1400 metara kvadratnih je vlasništvo obitelji Maršanić. Nudili su gradu razne alternative, ali nisu shvaćani ozbiljno. Još uvijek nisu platili ni lipe iako su oni 60 000 kuna, kolika je danas protuvrijednost onoga što su nekoć Maršanići dobili za svoje imanje, vratili. Zato su, kažu, bili prisiljeni na drastične mjere. I, čini se, privatno vlasništvo ipak nije, kako se često naziva, svetinja.
Srećom, iz Grada su ipak stigle neke informacije do obitelji Maršanić, s kojom smo bili na terenu pa otkrili hoće li uskoro sve biti riješeno.
“Sa zadovoljstvom mogu reći da je stigao poziv za devet sati ujutro te da će Grad izaći s konkretnom ponudom”, naglasio je za RTL Mladen Maršanić, vlasnik zemljišta pa pojasnio:
“Jasno, ovo može ići u nedogled, ali očito može i puno brže. Nadam se sutra pozitivnom ishodu i da ponuda bude prihvatljiva. A danas su nam u Gradu rekli da ponuda još nije pripremljena i da se strpimo do sutra, što ćemo učiniti. Jer, velika je stvar da će to biti sutra i vjerujem da nam je iz ureda gradonačelnika stigao ozbiljan poziv.”
Tekst se nastavlja ispod oglasa