Site icon narod.hr

(VIDEO) Bivši predsjednik Uprave Uljanika Rossanda dovezen u Policijsku upravu primorsko-goransku

foto fah

Bivši predsjednik Uprave Uljanika Gianni Rossanda iz Pule je u utorak popodne priveden u Policijsku upravu primorsko-goransku u Rijeci, a najavljeno je da će tijekom dana policija dovesti još nekoliko osoba privedenih prije u slučaju Uljanik grupe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslije Rossande, u PU primorsko-goransku dovezen je bivši predsjednik Uprave 3. maja Domagoj Klarić.

Nakon noći u policijskom pritvoru osumnjičene očekuje ispitivanje u državnom odvjetništvu koje će potom odlučiti hoće li protiv osumnjičenih pokrenuti istragu i od suca istrage riječkog Županijskog suda zatražiti istražni zatvor.

Kako je prije podne izvijestio ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, prema informacijama koje je dobio od vrha Ravnateljstva policije, osobe uhićene za nezakonitosti u Uljaniku sumnjiči da su brodogradilište i državni proračun oštetili za više od milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prema informacijama koje sam dobio od glavnog ravnatelja policije, policijski službenici PNUSKOK-a Rijeka provode višemjesečno složeno kriminalističko istraživanje oko mogućih nezakonitosti u grupi Uljanik.

U suradnji sa županijskim državnim odvjetništvom u Rijeci jutros je pokrenuta akcija tijekom koje je uhićeno 12 osoba koje se osnovano sumnjiči da su počinili više kaznenih djela na štetu brodogradilišta i državnog proračuna, a kako mi je rečeno u ovom slučaju se radi o iznosu od vise od jedne milijarde kuna”, kazao je Božinović u izjavi Hini.

Dodao je i kako je informiran da se ovo složeno kriminalističko istraživanje nastavlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U akciji Uljanik, prema neslužbenim informacijama, privedeni su, među ostalima, bivši predsjednik uprave Gianni Rossanda, njegov prethodnik Anton Brajković, članovi bivše uprave Marinko Brgić i Veljko Grbac, predsjednik Uprave 3. maja Maksimilijan Percan, Dragutin Pavletić i Darko Šorc iz Uljanik Plovidbe, bivši direktori riječkog brodogradilišta te drugi direktori Uljanikovih društava.

Policija je izvijestila i da su u suradnji s tužiteljstvom u utorak ujutro na istarskom području počela uhićenja i pretrage domova i poslovnih prostora u kriminalističkom istraživanju kojim je obuhvaćeno 12 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornica MUP-a Marina Mandić Hini je potvrdila da je kriminalističko istraživanje vezano uz “provođenje restrukturiranja brodogradilišta iz Rijeke, odnosno poslovanje grupe poduzeća”. Zbog veličine i složenosti ove akcije u kojoj sudjeluje više od 100 policajaca ustrojen je stožer koji koordinira sve aktivnosti, a u MUP-u kažu da očekuju “da će radnje trajati tijekom cijelog današnjeg dana”.

Odvjetnik Anto Nobilo, koji brani Giannija Rossandu dao je kratku izjavu novinarima. Kaže da ne zna za što se njegov klijent tereti te kako će se izjasniti o krivnji, navodi HRT:

Bivši šef Uljanika imao je dvostruko veću plaću od Plenkovića i vilu

“Mnogi su uljanikovci poštenim radom u brodogradilištu sagradili kuće i u prošlosti i to će mnogi uraditi i u budućnosti. Ja sam samo jedan od njih”, ustvrdio je Gianni Rossanda bivši predsjednik uprave Uljanika lani kad je najavio da gradi malu kuću. Ispalo je da je sagradio vilu na elitnom dijelu Pule, Pješčanoj uvali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fotografije vile možete pogledati OVDJE

Uz to ima dva stana, navodi 24sata.

“Za tu kuću nismo mi radnici niti znali dok on sam javno nije izašao s tom informacijom u intervjuu za lokalni list. Tada se pravdao da se nije obogatio od plaće, da posjeduje mali brod i gradi malu kuću. Na kraju se ispostavilo da je to vila u prvom redu do mora u Pješčanoj Uvali, elitnom dijelu grada. Kada sam to saznao, nisam niti htio ići tamo da vidim o čemu se radi”, rekao je za Slobodnu Dalmaciju u kolovozu 2018. Samir Hadžić, mali dioničar Uljanika i jedan od osnivača Stožera za obranu brodogradnje Uljanika.

Poslovna izvješća za 2017. koja je definitivno označila slom brodogradilišta, pokazuje da su za plaće menadžera i naknade članovima nadzornog odbora ukupno potrošena 20,443 milijuna kuna. U to ne ulaze eventualni bonusi ako ih je bilo. Iako je godina bila krizna, to je pola milijuna kuna više nego 2016. godine.

Ukupni broj upravljačko-nadzornoga kadra također su povećali s 45 u 2016. na 52 lani.

Jednostavna računica pokazuje da po tome svaki vodeći čovjek Uljanika prosječno košta 32.761 kunu to brodogradilište. Prosječni iznos menadžera u Uljaniku samo je 1000 kuna manji od premijera, a zarađivali su više od svih ministara u Vladi, navodi 24sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version