Mjesečno istraživanje političkih preferencija CRO Demoskop, koje je za RTL provela agencija Promocija plus donosi preferencije birača. U ožujku, u odnosu na veljaču, ima promjena u rejtinzima, ali sam poredak na vrhu je – isti.
SDP ispred HDZ-a
SDP je i treći mjesec zaredom prvi izbor s 29,3 posto potpore. Kod SDP-a je u tom razdoblju vidljiv trend rasta dok HDZ, stranka u kojoj traje žestoka unutarstranačka kampanja, istodobno bilježi blagi pad. Sada su na 26,7 posto. Treća snaga je prije dva tjedna predstavljeni Domovinski pokret Miroslava Škore. Tu opciju bira 11,5 posto ispitanika, 2 postotna boda više nego njegovu nezavisnu listu u veljači.
Plenkovićev partner HNS 1,2 posto potpore
Most, s kojim bi se Škorina opcija mogla udružiti, ali zasad nije, od siječnja bilježi pad, sada su na 4,8 posto. HSS je na istome, 2,3 posto. Nezavisna lista europarlamentarca Mislava Kolakušića pada na 2 posto.
Stranka zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića posljednja tri mjeseca je na istome – 1,4 posto. Na istome je, u istom razdoblju i IDS – 1,3 posto. Sličan je rejting i Živog zida (1,2 posto) koji blago raste, baš kao i stranka njihova bivšeg člana Ivana Pernara. HDZ-ov partner HNS (1,2 posto) nastavlja trend pada. HSU je na 1,1 posto.
Isti rejting ima i Pametno, a najveći međumjesečni pad bilježe Hrvatski suverenisti (0,9 posto), očito na račun rasta stranke Miroslava Škore. Isti rejting protekla tri mjeseca imaju Neovisni za Hrvatsku. .ista situacija je i sa START-om. Ispod jedan posto su i GLAS i HSLS sa 0,7 posto
Ostalih je 1,2 posto, a neodlučnih nešto manje nego u veljači – 9,8 posto.
Milanović na vrhu ljestvice najpozitivnijih političara
Na ljestvici najpozitivnijih političara vrh je u ožujku zadržao predsjednik Republike Zoran Milanović. Da je on najpozitivniji političar smatra 19,4 posto ispitanika. Proteklih mjeseci kontinuirano bilježi rast pozitivnog doživljaja. Isto je vidljivo i u percepciji Andreja Plenkovića – pozitivnim ga smatra 16,9 posto ispitanika što je najbolji rezultat predsjednika Vlade u proteklih godinu dana. Baš kao i njegov pokret Miroslav Škoro je treći izbor, i on bilježi rast, ali nešto niži rejting od stranke – 7,3 posto.
Ostali su na tek 2 posto i niže. Europarlamentarac Mislav Kolakušić je na 2,1 posto, ministar zdravstva Vili Beroš, aktivan zbog koronavirusa, bilježi rast pozitivnog doživljaja (2 posto), a bivša predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izašla je iz fokusa kod ispitanika i pada na tek 1,4 posto.
Isti rejting – 1,2 posto imaju: Ivan Pernar, Zdravko Marić, ali i unatoč vodstvu SDP-a, predsjednik te stranke Davor Bernardić.
Plenković i Bandić predvode ljestvicu najnegativnijih političara
Iako u protekla četiri mjeseca bilježi pad negativnog doživljaja i dalje je na vrhu ljestvice najnegativnijih političara Andrej Plenković kojeg tako vidi 19,7 posto ispitanika. Na drugom je mjestu zagrebački gradonačelnik Milan Bandić (11,5 posto) kod kojeg je vidljiv blagi rast negativnog doživljaja. Miro Kovač (6,1 posto), Plenkovićev izazivač na izborima u HDZ-u, skočio je na treće mjesto ove neprestižne ljestvice. Najnegativnijim ga smatra deset puta više ispitanika nego prošlog mjeseca.
Iako bilježi pad negativnog doživljaja predsjednik Republike Zoran Milanović je četvrti izbor: 5,6 posto ispitanika tako ga vidi. Milorad Pupovac (5,3 posto) je gotovo četiri puta češće negativno ocijenjen, a blagi rast negativnog doživljaja vidljiv je i kod Davora Bernardića (4,2 posto).
Dvostruko više ispitanika nego u veljači negativno ocjenjuje Milijana Brkića (3,7 posto), aktualnog Plenkovićevog zamjenika koji ga želi rušiti preko Opcije za promjene. Tri puta češće je negativno ocijenjen i SDP-ov Nenad Stazić (2,3 posto) kojeg su, kao dijete gej para, spalili na karnevalu u Imotskom. Među negativcima je još jedan SDP-ovac, Gordan Maras (1,6 posto).
Iz fokusa je potpuno ispao bivši ministar zdravstva Milan Kujundžić (1,6 posto). Da su Svi političari negativni poručuje 7,3 posto ispitanika. Ne zna gotovo 14 posto.
Vladi i Saboru – dvojke
I za kraj – školske ocjene: Vlada blago pada, no i dalje čvrsta dvojka (2,20), dok je Sabor, u kojem su klupe i dalje uglavnom poluprazne na istom kao prošlog mjeseca – također dovoljan – dva (1,98). Idućeg mjeseca testirat ćemo i mišljenje ispitanika o radu Ureda novog predsjednika Republike.
Tekst se nastavlja ispod oglasa