(VIDEO) Davorin Rudolf: Hrvatsko-slovenski spor nije oko granice, nego oko teritorija

Foto: snimka zaslona

Uoči presude Arbitražnog suda o hrvatsko-slovenskoj granici u četvrtak je za Sloveniju dan “D”, za Hrvatsku običan radni dan, a presuda mrtvo slovo na papiru. Mogu li nakon 26 godina pitanje granice riješiti dvije države same?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U emisiji Otvoreno o toj temi razgovarali su: Andreja Metelko Zgombić, glavna pravna savjetnica Ministarstva vanjskih i europskih poslova, akademik Davorin Rudolf, posebni savjetnik predsjednice Republike Hrvatske Mate Granić te bivši predsjednik RH Ivo Josipović.

“Sam granični spor je minoran, kada bi postojala volja s obje strane, granicu bismo mogli odrediti u roku od pet minuta”, kazao je Davorin Rudolf.

“Međutim, treba reći javno – ovo je spor zbog teritorija. Podsjetiti ću vas na vođu jedne političke stranke u Sloveniji, zove se Zmago Jelinčič. On je rekao: ‘Granica mora biti na Mirni kod Novigrada. Ako se Hrvati ne slažu, onda kod Rijeke’. Ovdje nije problem u povlačenju granice, problem je u teritoriju”, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Andreja Metelko Zgombić je kazala kako je presuda, čak i ako bude u korist Hrvatske, za Hrvatsku i dalje “mrtvo slovo na papiru”. Ta presuda, dodala je, “ne može ništa niti jednoj državi dati niti oduzeti”.

“Hrvatska i Slovenija su zajedničkim radom utvrdile određena područja koja su sporna, a velik dio granice zaista nije sporan. Moramo znati da granica nama nije nastala 1991., nego je to stara republička granica koja je u trenutku našeg osamostaljenja postala međunarodna. To je u skladu s ustavnim odlukama, kako Hrvatske tako i Slovenije, naša bivša republička granica postala je međunarodna i ne može se na silu mijenjati. Jednako je tako i na moru”, zaključila je.

Pogledajte emisiju u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.