(VIDEO) Davorka Budimir: Hrvatske elite kreirane su kroz komunističke tvrtke

Foto: snimka zaslona

U HRT-ovoj emisiji “Iza zavjese” gošća Tihomira Dujmovića bila je čelnica nevladine udruge Transparency International Hrvatska Davorka Budimir, ujedno i autorica nedavno objavljenje knjige “Političke elite u Hrvatskoj 1990.-2000.”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Davorka Budimir: Pozivam političare da objave svoje biografije i prije 1990. godine

Na voditeljevo pitanje kako je moguće da nakon svega što je izašlo u javnost po pitanju afere Agrokor još nitko nije uhićen i što u tom smislu znači dodjela pet milijuna kuna DORH-u, tko govori istinu o stanju u Agrokoru: povjerenik Ramljak koji ističe da su izvješća frizirana ili Ivica Todorić koji tvrdi da ima pokriće za svaku transakciju, Budimir je ocijenila da je problem u sustavu koji ne funkcionira.

Davorka Budimir: Hrvatska nema sustavnu borbu protiv korupcije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zašto Todorić nije uhićen pitanje je izvan naše domene i znanja. Temeljni je problem u činjenici što je naš sustav u krizi. Njega čine ljudi i krajnje je vrijeme da dobijemo dobar sustav na zadovoljstvo svih građana. Da bi on mogao funkcionirati potrebno je imati stručne pojedince i dovoljne resurse. Ako dajete financijsku pomoć samo kako bi se rasvijetlila jedna afera, šaljete pogrešnu poruku hrvatskim građanima”, ocijenila je Budimir te naglasila da se trebamo izboriti za stručna neovisna tijela u preventivnom i u represivnom tijelu.

“Imamo ljude koji se ne mijenjaju, a institucije traju”

Osvrnula se i na svoju knjigu “Političke elite u Hrvatskoj 1990.-2000.”, naglasivši kako ju je napisala s temeljnom postavkom kako je razvijeno društvo ono gdje institucije traju, a pojedinci se mijenjaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi u Hrvatskoj imamo obrnutu situaciju, ljude koji se ne mijenjaju, a institucije ne traju. Problem je što smo našu državu u ovaj sustav donijeli iz komunizma. Postavlja se pitanje: zašto se građani Hrvatske ne bune ako žive loše? Gdje je kvaka u tom sustavu?. Tri su klasična primjera i objašnjenja šutnje. Prvi je razlog postojanje zaliha stanovništva, tu se radi o generaciji između 40. i 55. godine, koji još imaju žive roditelje, drugi je razlog poticanje rada u ‘fušu’ ili na crno, a treće je što imamo bazu na selu, a to znači da se uvijek imamo negdje vratiti”, pojašnjava Budimir.

TIH: Borba protiv diskriminacije ne smije biti sredstvo političkog pritiska

Svoja je pojašnjenja obrazložila činjenicom kako se dogodila privatizacija koja je ‘iznjedrila’ današnju elitu i tajkune. “Hrvatske elite kreirane su kroz društveno-političke organizacije i kroz komunističke tvrtke, da tako kažemo, u kojima su bili komunistički direktori”, kazala je Budimir. “Vi zaista imate obrazac tog komunističkog upravljanja – niste mogli doći u rukovodeću poziciju ako niste bili član Komunističke partije. Mogli ste doći do jedne razine, ali to nikad nije bio onaj ‘top management’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Davorka Budimir: Korupcija je veliki problem, ali je nedopustivo da nam strani aktivisti dijele lekcije

“U Hrvatskoj su postojale dvije mogućnosti pretvaranja društvenog u privatno vlasništvo. Jedno su bili menadžerski krediti, koje su iskoristili oni koji su u tom trenutku bili na upravljačkim pozicijama. Oni su otkupljivali tvrtke na način da su digli kredite i onda su njime praktički tvrtke kupovali bez novca. A obični zaposlenici, građani i umirovljenici otkupljivali su svoje dionice tako što su dizali kredite. Iz jednog komunističkog pakla, došli smo u, može se i tako reći, narodni kapitalizam, u kojem su se formirali tajkuni”, obrazlaže Dujmićeva sugovornica , te poručuje: “Elite moraju reći da većina građana nikada neće moći vratiti svoje kredite”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.