(VIDEO) Dr. Slaven Letica u Bujici o tzv. Školi za život: ‘Ovo je zadnja slamka spasa za HNS, prije konačnog utapanja’

Foto: Snimka zaslona

U Bujici na Z1 dr. Slaven Letica, prvi savjetnik predsjednika Tuđmana i bivši savjetniku UN-u je prilično kritički govorio o ministrici Blaženki Divjak, a u emisiji joj je dao i nadimak – ‘Smješka’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nova garnitura s Blaženkom Divjak – Smješkom na čelu, je promijenila naziv zakona, znači, raniji zakon je bio o udžbenicima, a sada su nadodali – materijalima. Što to znači?! Ako smo prije imali dijalektički materijalizam, sada imamo materijalistički idiotizam ili kretenizam,“ bio je brutalan dr. Letica.

Na pitanje voditelja zašto ministricu zove ‘Smješka’, profesor je odgovorio:

“Zovem ju Smješka jer se cijelo vrijeme smješka, njoj je non stop nešto smiješno! Dolazi u razrede i samo se smije, očito joj dobro ide… U sve 74 eksperimentalne škole uložili su za knjige oko 8 milijuna kuna, a za metodičke priručnike influencerima i političarima isplaćeno je 10 puta više novca! Jedan tim je za tzv. metodičke udžbenike dobio od 100 tisuća do milijun kuna, bez javnog natječaja.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, Letica smatra da Blaženka Divjak i HNS ne mogu sami tako djelovati:

“Mene zabrinjava što je Andrej Plenković skupa sa HDZ-om, dopustio ovakvo djelovanje jednoj minornoj stranci.”

”Nakon niza neuspjelih projekata i obećanja, Ivan Vrdoljak i njegova stranka su u tzv. Školi za život vidjeli posljednju slamku spasa,“ primjećuje Letica i nastavlja: “Nakon posljednje slamke spasa – slijedi utapanje.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Letica tvrdi da je čak i sam naziv ‘Škola za život’ najobičniji plagijat.

“Naziv ‘Škola za život’ je plagijat. On je ukraden! Postoji filozof iz Velike Britanije Alain de Botton koji je stvorio “Školu života”, a prije pet godina bio je u Hrvatskoj na poziv Ivice Mudrinića. Na njegovom predavanju bili su svi korifeji tadašnje i sadašnje obrazovne birokracije. Među njima je bila i ministrica Divjak i to je ukrala od njega, pretvorivši Hrvatsku u jedan eksperimentalni poligon za školu koja na zapadu uopće nije prihvaćena”, upozorio je.

Profesor Letica je u Bujicu donio najstariji hrvatski udžbenik, pisan na glagoljici i star 500 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatski narod gotovo pet stoljeća ima tradiciju vlastitih udžbenika. Donio sam Glagoljsku početnicu iz 1527. godine, tiskanu u Veneciji. Želio sam reći da Hrvati imaju dugu tradiciju udžbenika, dok sadašnje vodstvo želi kreativnu industriju. Umjesto da na našu tradiciju, autore i pisce, gledamo kao na nešto dobro i da iz toga crpimo potencijal, na njih se danas gleda kao na neku prijetnju”, istaknuo je Letica.

Letica je zagovornik klasičnog obrazovanja, nasuprot lažnim reformama koje predlažu interesne grupe okupljene oko HNS-a.

“Hrvatska se tu iz Srednje Europe vratila na Balkan! U Europskoj uniji smo već pet godina i imali smo šansu vratiti se da budemo dio Europe. Kao što je austro-ugarsko obrazovanje stvorilo vrhunske ljude i mi moramo znati da današnje srednje školstvo u Hrvatskoj također stvara vrhunske stručnjake, koji su istaknuti po cijelome svijetu. No, ekipa na čelu s neprosvijećenom ministricom Divjak – Smješkom, počela je reformirati školstvo od njegovog najboljeg dijela – osnovnog i srednjeg školstva. Pravi problemi od kuda je trebalo startati s reformom su postdiplomski i doktorski studiji i sveučilišta – jer na tom području vlada potpuno intelektualno bezvlašće. Moramo biti svjesni da svaka reforma nužno ne jamči da će stvari krenuti na bolje. Već smo na mnogim područjima iskusili propast tzv. reformi”, obrazložio je Letica.

U Bujici je objavljeno da političari praktički reketare učitelje i nude im 15 posto veće plaće, ukoliko će prihvatiti skupo plaćenu informatičku opremu, koja će za par godina biti potpuno beskorisna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijelu emisiju pogledajte ovdje:

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.