Odluka je konačna, Meggle odlazi iz Hrvatske. Tvrtka je protekle dvije godine negativno poslovala, a koronakriza, procjena je njemačkog vlasnika, uzrokovala bi dodatne financijske minuse.
Čak 160 radnika dobit će otkaze koji će im biti uručeni 31. kolovoza. Iako će u Meggleu raditi do Nove godine, nakon toga im ne preostaje ništa drugo nego tražiti nove poslove. Danas je održan sastanak sindikalnih predstavnika radnika i članova Uprave. Na stolu je bila tema koja se tiče otpremnina i prava radnika.
Rezultati tog sastanka očekuju se u petak kada će se konačno znati pod kojim uvjetima radnici odlaze iz tvrtke u kojoj su godinama radili.
Odluku o zatvaranju poslovanja u Hrvatskoj radnici su dočekali u šoku
Upravu su radnici najveće žrtve cijele situacije. Od onih koji će dobiti otkaz, 30 su visokoobrazovani inženjeri, a 130 radnika i radnica su radnici na traka i u trgovini.
Na pitanje kako će sada ljudi koji su već u 50-im godinama pronaći novi posao odgovorila je za RTL Zlatica Štulić, predsjednica Sindikata trgovine Hrvatske.
“Od 156 radnika koji će dobiti otkaz u Meggleu, velikim dijelom su osobe srednje stručne spreme, kemijski tehničari, tehničari poljoprivredne struke, upravni referenti i slično, a među njima ima otprilike 50 onih koji imaju 50 godina i više. Naravno da će njima biti izuzetno teško naći posao”, rekla je Štulić.
Važno je i pitanje otpremnina na koju radnici imaju pravo. “Mi kao sindikat i radničko vijeće razgovarali smo s poslodavcem. Oni su u programu stavili određeni broj otpremnina, međutim mi se borimo da radnici dobiju više. Inače po zakonu je, ako nema kolektivnog ugovora, šest bruto plaća maksimalna otpremnina koju radnik može dobiti. U petak imamo novi sastanak kako bi se nivo otpremnina i njihova visina povećala”, izjavila je Štulić.
Radnik koji je 20 godina zaposlen u Meggleu, čija je prosječna bruto plaća bila 6000 tisuća kuna.
“Prema zakonu, radnik dobije jednu trećinu svoje bruto plaće za svaku godinu staža, maksimalno šest plaća. Znači, radnik od 20 godina staža u Meggleu po 2000 kuna, to je 40.000 kuna otpremnine”, poručila je Štulić za RTL.
U problemima nisu samo radnici. Naime, veliki su problemi na vidiku i za farmere koji su cijeli svoj život uložili u proizvodnju i prodaju mlijeka.
Tekst se nastavlja ispod oglasa