Zakon o pomilovanju nije se mijenjao gotovo 16 godina. Nacrt prijedloga izmjena i dopuna Zakona uskoro bi trebao u javnu raspravu. Od zatvora neke osuđenike u Hrvatskoj spašava institucija Predsjednika. Do 2016. predsjednici je u tim odlukama pomagalo i mišljenje Komisije za pomilovanja. Raspustila ju je nakon kontroverzija koje su izazvala 3 od 25 pomilovanja koja je potpisala – Leona Sulića, Danka Seitera te Vanje Gold-Bergera. Novi zakon donosi jednu veliku promjenu – uvodi se Povjerenstvo za pomilovanja čime će taj postupak biti transparentniji.
Zakonsko uređenje postupka pomilovanja nije se mijenjalo jako dugo. U međuvremenu u području kaznenog zakonodavstva dogodio se cijeli niz promjena. Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković u HRT-ovoj Temi dani rekao je da je to jedan od razloga zašto se krenulo u promjenu Zakona u pomilovanju.
“Najveća promjena je, kako ste naveli i u najavi, je uvođenje Povjerenstva za pomilovanja. Povjerenstvo bi razmatralo molbe za pomilovanje, upućivalo bi predsjednici izvješće i svoj stav o određenom predmetu.”
Rekao je kako će se o sastavu Povjerenstva odlučiti nakon javne rasprave te prvog i drugog čitanja u Saboru. Želimo čuti stav struke ali i zainteresirane javnosti, istaknuo je ministar.
Objasnio je način na koje će Povjerenstvo odlučivati te koje su njegove ovlasti dodavši da predsjednica nije dužna poslušati prijedlog Povjerenstva.
“Odluka o pomilovanju je njezina ustavna ovlast. Povjerenstvo će joj samo na stručan način pomagati u toj odluci”, dodao je.
Do 2016. ulogu Povjerenstva vršila je Komisija za pomilovanja čije je član bio i dr.sc. Damir Primorac, stručnjak za kazneno procesno pravo.
“Uloga Komisije ili Povjerenstva za pomilovanje je od iznimno velikog značenja, iako predstavljaju samo savjetodavno tijelo, filter koji će dobro proučiti predmete i predložiti predsjednici koga pomilovati a koga ne, rekao je Primorac dodavši da je predsjednica do sada uvijek slušala prijedloge Komisije.”