(VIDEO) Ministar Grlić Radman o komentarima iz Srbije: ‘Reakcije su pretjerane, Tesla je rođen u Hrvatskoj’

Foto: Snimka zaslona

Ministar vanjskih i europskih poslova, Gordan Grlić Radman, gostovao je u N1 studiju uživo i komentirao aktualne događaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar je komentirao prosvjed i reakcije iz Srbije na, kako su rekli, “hrvatsko prisvajanje Nikole Tesle”.

> Srpsko ministarstvo kulture napalo Hrvatsku zbog navodnog prisvajanja Nikole Tesle

>10. srpnja 1856. Nikola Tesla – sedam nepoznatih i zanimljivih podataka iz njegova života koje niste znali!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>7. siječnja 1943. Nikola Tesla – zašto je direktor FBI-a zaplijenio dokumente hrvatskog genija?

“Reakcije su pretjerane, Nikola Tesla je rođen u Hrvatskoj, srpsko podrijetlo je njegovo, govorio je da se ponosi hrvatskom domovinom i srbijanskim podrijetlom. I tu nema nikakvog problema”, rekao je Grlić Radman.

Ne smatra da je Hrvatska predugo ignorirala Teslu upravo zbog neriješenih pitanja između Hrvatske i Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Činjenica je da je Hrvatska bila sljedbenica zapadnoeuropskih vrijednosti, nikad na to nismo gledali kao na neko pitanje koje bi trebalo biti kamen spoticanja. Možemo se ponositi, i Hrvati i Srbi, da smo imali takvog čovjeka. On je svjetski, univerzalni i pridonio je čovječanstvu”, rekao je Grlić Radman.

Komentirao je i intervju koji je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović dala za Hrvatski tjednik, u kojemu je najavila svoju kandidaturu za drugi mandat.

“Zadnji moj veleposlanički mandat je bio Njemačkoj, gdje se poštuje sloboda medija, tamo se ne bave mediji time gdje je tko dao intervju. Kad govorimo o predsjednici, ja bih istaknuo njen put, koji je krenuo početkom devedesetih. U Ottawi je lijepo govorila engleski, meni su je pohvalili austrijski kolege, sve to nije slučajno”, rekao je ministar vanjskih i europskih poslova, podsjetivši i na predsjedničin dosadašnji rad u različitim hrvatskim i međunarodnim institucijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ona državnički i pametno i mudro i strateški određuje kada će i gdje i kome dati intervju”, rekao je Grlić Radman.

Podsjetimo, Ministarstvo kulture i informiranja Srbije priopćilo je u petak da najoštrije osuđuje, kako je ustvrdilo, “nedopustiv pokušaj Hrvatske da prisvoji znanstvenika i inovatora Nikole Tesle, kojeg cjelokupna svjetska javnost prepoznaje i pamti kao Srbina koji je veliki dio života proveo u Americi”.

“Do sada nebrojeno puta ponovljen pokušaj prisvajanja srpskog znanstvenika i neprimjereno krivotvorenje istine neće donijeti nikakvo dobro, niti dobit Hrvatskoj koja, po službenim najavama, na Svjetskoj izložbi „Dubai Expo“ 2020. planira ovog velikana predstaviti kao hrvatskog znanstvenika i inovatora”, navodi se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska će se na izložbi EXPO 2020. u Dubaiju predstaviti kao zemlja inovativnih projekata, ideja izuma i velikih umova koji su postigli svjetsku prepoznatljivot među kojima je i Nikola Tesla.

Srbijansko ministarstvo tvrdi kako u enciklopedijama, znanstvenim radovima i popularnim tekstovima na svim jezicima stoji povjesno jedino točan podatak koji Teslu stavlja u red najznačajnijih srpskih znanstvenika.

“Nikola Tesla pripada svijetu po svojim znanstvenim doprinosima i izumima, ali srpskom narodu po svom podrijetlu. Nikakvi tragikomični pokušaji krivotvorenja tu jednostavnu istinu ne mogu promijeniti”, navedeno je u priopćenju srbijanskog ministarstva kulture.

Hrvatska Teslu, koji je rođen u Smiljanima u Lici, ističe kao hrvatskog i američkog znanstvenika i inovatora koji je najveći dio života proveo u Sjedinjenim Američkim Državama gdje je i ostvario sve svoje izume.

Srpska manjina u Mađarskoj nedavno je, nezadovoljna što se u mađarskim udžbenicima povijesti Nikola Tesla predstavlja kao znanstvenik hrvatske pripadnosti, namjeravala tražiti ispravku takve informacije.

“Tesla je fizičar, inovator i elektroinženjer hrvatskog podrijetla”, dio je teksta iz udžbenika “Povijesti”, u izdanju mađarskog Nacionalnog zavoda za izdavanje udžbenika na koji se srpska manjin žalila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.