(VIDEO) Pakrac: Paljenjem 29 baklji obilježena 29. obljetnica početka Domovinskog rata

Foto: http://pakrackilist.hr/sinoc-ispred-pakracke-crkve-upaljene-baklje/?fbclid=IwAR0yzLxd3s6Gq72sSO3Dw5ZKgkUT1n5fxTnrFeHwkm1h7m1qHaoYn3RV1xI

“29 baklji pobjede” kao simbol 29 godina od početka Domovinskog rata su upalili članovi udruga Hrvatske policije branitelja Pakraca i Lipika i Udruge djece branitelja Pakraca i Lipika oko 20 sati na prostoru ispred župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Time je nastavljena manifestacija obilježavanja događaja od 1. i 2. ožujka 1991. godine čiji završni čin je danas, piše Pakrački list.

Današnji program započeo je svetom misom zadušnicom za sve poginule i umrle hrvatske branitelje koja je u 10 sati služena u župnoj crkvi Uznesenja BDM. Nakon svete mise sudionici su formirali „Mimohod pobjednika“ koji se ulicama Pakraca uputio prema rimokatoličkom groblju gdje je na Spomen obilježju hrvatskim braniteljima bila odana počast polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća. Na prostoru ispred tržnice u 13,30 sati je predviđeno svečano postrojavanje sudionika te svečanost obilježavanja uz obraćanje uzvanika.

Organizatori su, prilikom poziva na obilježavanje ove obljetnice izrazili nadu da će datum 2. ožujka, kao početak Domovinskog rata, ući u službeni kalendar praznika RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se dogodilo u Pakracu 1. i 2. ožujka 1991.?

Uvod u sukob, koji se dogodio 1. i 2. ožujka 1991. godine, počinje 21. veljače 1991. kada Sabor RH donosi Rezoluciju o prihvaćanju postupka za razdruživanje SFRJ i Rezoluciju o zaštiti ustavnog poretka Republike Hrvatske. Istog dana načelnik Policijske postaje, Jovo Vezmar, izdaje zapovijed o mobilizaciji „rezervnog sastava milicije“ zbog, kako se navodi, vježbe i provjere mobilnosti i osposobljenosti. Također, od istog tog datuma, naoružane grupice srpskih civila kretale su se gradom pokušavajući time stvoriti dojam da je Pakrac stvarno u SAO Krajini. Već sljedeći dan, 22. veljače 1991., sazvana je Skupština Općine (SO) Pakrac. Od 75 zastupnika prisutno je bilo 52, a od 23 odsutna, čak 15 njih bili su Hrvati. Glasovanjem (31 „za“, 2 „protiv“ i 13 „suzdržanih“) donesena je odluka o pristupanju općine Pakrac SAO Krajini. Dana 28. veljače 1991. Ustavni sud RH poništava odluku Skupštine općine Pakrac o pripajanju SAO Krajini, a načelnik postaje Vezmar poziva pričuvne policajce da predaju oružje. Ovaj naizgled mirotvoran čin, imao je sasvim drugu svrhu. Namjera je bila razoružati samo hrvatske policajce, dok je srpskim bilo naređeno okupljanje na nogometnom igralištu u selu Šeovica, naseljenim pretežno srpskim stanovništvom. Isti dan navečer je na prostorijama općinskog SDS-a, u centru grada, pokraj stranačke zastave izvješena i srpska zastava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.