“Nama je cilj bio 2019. dobiti pozitivnu ocjenu Europske komisije da je Hrvatska ispunila kriterije. Za nas je u ovom trenutku politički bitno da to bude ostavština Junckerove EK kada je riječ o Hrvatskoj i Schengenu. Nakon toga procedura ide u Vijeće. U ovom trenutku nitko sa sigurnošću ne može reći kada će se o tome odlučivati, rekao je predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković na kraju svog trodnevnog posjeta Bruxellesu, koji je završio u subotu susretom s predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom.
Ulazak u Schengen mogli bi nam otežati susjedi Slovenci, no Plenković tvrdi da postoji dovoljno mehanizama koji ih u tome mogu spriječiti.
Ne može dati pouzdan datum kada će odluka o ulasku biti donesena, jer je za to više razloga. Prvi je što se već nekoliko godina u EU pokušava dogovoriti reforma Dublinskog sustava, što je pitanje solidarnosti unutar Unije po pitanju migracija i oko čega još nema konsenzusa, drugi je što će se morati jačati šengenski sustav i treći što su ispred Hrvatske u čekaonici za Schengen Bugarska i Rumunjska.
“U tom kontekstu meni ili bilo kome drugome teško je dati neki datum, ali mi ćemo tu temu držati držati i zalagati se za nju u Vijeću EU temeljem naših konkretnih postignuća i dekontekstualizirati od onoga što bi eventualno mogao biti neki politički kut bilo koje zemlje”, kazao je Plenković.
O slovenskoj blokadi
“Nema potrebe za daljnjim objašnjenjima. Nisam ja kao neki drugi koji se uzbude ako ja dođem u posjet u Bruxelles pa onda to komentiraju. Ne znam da smo mi ikada komentirali posjet slovenskog premijera ničim izazvani”, rekao je Plenković.
“Ja sam dovoljno rekao, sve su oni dobro razumjeli. Imamo mi načina da rješavamo bilateralna pitanja, dobrosusjedski, trezveno i razumno. Svako posezanje za nekakvim blokadama, zlorabljenje teme koja nema veze s onim što je supstanca, nije dobro i na kraju se uvijek obije o glavu onome koji to radi”, zaključio je Plenković.
Tekst se nastavlja ispod oglasa