Ponovno nam prijeti već gotovo zaboravljena ptičja gripa. Virus podtipa H5N8 otkriven je u Poljskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumunjskoj i Njemačkoj. Hrvatska je pojačala kontrolu biosigurnosnih mjera na peradarskim farmama, a iz Ministarstva poljoprivrede pozvali su sve proizvođače da prijave svaki slučaj bolesti ili uginuća.
Za 40.000 pilića na farmi u Zlatar Bistrici nema opasnosti od susreta s pticama selicama, najčešćim nositeljima virusa H5N8, javlja HRT:
– Kod nas nema mogućnosti kontakta s divljim pticama, farme su intenzivnog tova, prozori su svi zaštićeni zaštitnim mrežama, tako da divlje ptice, vrapci, bilo kaj drugo što je u prirodi, ne može doći u doticaj sa životinjama, odnosno pilićima koji su u farmi, kazao je Siniša Klancir, vlasnik peradarskog obrta.
Provode uobičajene mjere dezinfekcije, baš kao i ova tvrtka za proizvodnju jaja pokraj Varaždina. I jedni i drugi posebnu pozornost pridaju ljudskom čimbeniku.
– Ne puštamo u objekte ili na samu farmu neovlaštene osobe, unutra ulaze samo naši radnici, isključivo u odjeći za farmu, sva vozila dezinficiramo, sve alate, tak da spriječimo mogućnost prenošenja zaraze u same objekte, odnosno na same nesilice, govori direktor tvrtke Luneta Dražen Čurilo.
U najvećoj su opasnosti proizvođači koji perad drže na otvorenome, baš kao i seoska domaćinstva. Stoga perad treba držati u zatvorenom prostoru, baš kao i njihovu hranu i vodu.
Ministarstvo poljoprivrede poziva uzgajivače na punu suradnju s veterinarima. Virus se ne prenosi na čovjeka, ali se među pticama brzo širi. U Poljskoj je zbog ptičje gripe već usmrćeno na desetke tisuća kokoši i purica.
O opasnostima ptičje gripe je u HRT-ovom Dnevniku govorio Gordan Jerbić, načelnik Sektora za veterinarski nadzor.
Rekao je da su nakon što su dobili informacije o pojavi H5N8 pokrenuli akciju kontrole sigurnosti hrane i farmi koje drže perad. Za ovaj podtip kaže da nije opasan za čovjeka i nema dokaza da se može prenijeti na čovjeka, ali izuzetno je opasan za perad i brzo se širi.
S jedne zaražene farme u Mađarskoj 5,5 tona mesa je završilo u Hrvatskoj. Od toga je zaplijenjeno oko 860 kg, Jerbić je kazao da je veterinarska inspekcija izvršila inspekcijski nadzor po distribucijskoj listi u 7 objekta koji su uvezli to meso. Zatekli su manje od 900 kg mesa i uklonili ga.
Govorio je o mjerama koje su poduzeli da se virus ne širi dalje, Jerbić kaže da je vrlo važno da se svi koji drže perad pridržavaju propisa o sigurnosti da se spriječi njihov kontakt s divljim pticama koje prenose virus. Dodao je da ako se bolest rano otkrije, može se spriječiti daljnje širenje.
Tekst se nastavlja ispod oglasa