Roditelji njegovatelji djece s invaliditetom prosvjeduju ispred Ministarstva socijalne politike. Traže da se status njegovatelja regulira kao radni odnos prema smjernicama Zakona o radu.
Suzana Rešetar iz Udruge Sjena ispred Ministarstva pročitala je nekoliko zahtjeva roditelja njegovatelja.
Sabina Lončar iz Udruge Sjena poručila je da se od 2.500 kuna naknade ne može živjeti te da su njihove obitelji uglavnom siromašne. Troškovi obitelji koja ima osobu s invaliditetom vrlo su visoki, kazala je i istaknula da ne pristaje na prijedlog sustava po kojemu se dijete može smjestiti u ustanovu.
Roditelji njegovatelji potpisuju ugovore o radu, a dobivaju socijalnu naknadu od 2 i pol tisuće kuna. Zatražit će mjesečnu plaću od 4000 kuna, pravo na bolovanje i godišnji odmor, te naknadu šest mjeseci nakon djetetove smrti.
Sukladno traženju izjednačenja statusa njegovatelja s pravima iz Zakona o radu, smatraju kako se mora naći zakonski okvir koji bi i u praksi dopustio njegovateljima bolovanje i godišnji odmor.
Ako je njegovatelj roditelj ili član uže obitelji, traže da on u slučaju smrti njegovane osobe ima pravo na šest mjeseci plaćenog dopusta tijekom kojega će se integrirati u društvo i steći vještine potrebne za vraćanje na tržište rada.
Rešetar i Lončar: Roditelja njegovatelja nema tko zamijeniti ako ode na bolovanje
U HRT-ovom Studiju 4 o problemima roditelja njegovatelja govorile su Suzana Rešetar i Sabina Lončar iz Udruge Sjene.
Rešetar je kazala da je među zahtjevima koje će podnijeti Ministarstvu i taj da se korigira status roditelja njegovatelja. Traže da se za to uvede plaćeni rad, a ne socijalna naknada. Lončar navodi da je najbolnija točka njihovih zahtjeva pravo roditelja njegovatelja na bolovanje. Kaže da to pravo postoji doista samo “na papiru”, ali ne i u praksi.
“Roditelji nemaju pravo na bolovanje jer ih nema tko zamijeniti u njihovom poslu, onda kada su oni u nemogućnosti obavljati taj posao njegovatelja.”
Rešetar je kazala i da naknada trenutačno iznosi 2.500 kn. Napominje da traže povećanje od ukupno 4.000 kn, ali i da bi bilo pristojno kada bi iznos bio oko 5.000 kn.
Lončar smatra da se status njegovatelja i roditelja njegovatelja mora izdvojiti iz zakona o socijalnoj skrbi.
“Naše obitelji ne smiju biti socijalni slučajevi samo zato što imamo osobu s invaliditetom ili dijete s teškoćama u razvoju”, ustvrdila je Rešetar te je opisala neke slične situacije u inozemstvu.
Kazala je i da bi roditelji trebali izabrati žele li biti njegovatelj ili pak raditi ono za što su stručni. Različita su rješenja u europskim državama, kazala je Lončar i opisala situaciju u kojoj roditelji njegovatelji ostaju bez naknade istoga dana kada premine i njihovo dijete.
“Istraživanja su pokazala da je nakon smrti djeteta roditelju potrebno oko dvije godine da se vrati ‘ponovno u život’. Mi smo tražili da se roditelju dade šest mjeseci “za povratak”. To pravo koriste i oni roditelji koji koriste rodiljni dopust’, kaže Lončar.
Tvrdi da prijedlog o tome da se dijete može smjestiti u neku instituciju oni ne smatraju izborom. Dodaje da su troškovi u vezi s invaliditetom strahovito visoki te da je prilagodba vrlo skupa.