Site icon narod.hr

Višnja Starešina: U aferi s Dalić postoji točka koju ni premijer Plenković, ni svi ortaci hrvatske duboke države, ne mogu iskontrolirati

Višnja Starešina u kolumni za Slobodnu Dalmaciju, objavljenoj prije ostavke ministrice Martine Dalić, piše o dosad najjačem i najozbiljnijem udarcu vladavini premijera Plenkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Donosimo dio kolumne:

“Vruća pošta (hotmail) koja je kolala između potpredsjednice Vlade i njezinih suradnika iz privatnog biznisa pokazuje da su zajednički, služeći se privatnim kanalima komunikacije, pripremali “lex Agrokor”, u koji su “zaboravili” ugraditi odredbe o sprječavanju sukoba interesa, da su temeljem tog zakona oni birali savjetničku kompaniju za restrukturiranje, (Alix Partners) koja je odmah po obavljenom izboru angažirala njih kao savjetnike – podizvođače i s kojom su u konačnici podijelili savjetničke honorare od oko pola milijarde kuna.

Iz vruće pošte koja je razmjenjivana unutar privatne grupacije potpredsjednice Dalić, alias Željezne Lady, razvidno je da je ona zapravo vođa grupe i da je premijer Plenković upućen u proces. Čak i da su u međuvremenu pretvorili Agrokor u zlato, ovo je školski primjer državne korupcije. No kako je hrvatska vladajuća kasta stvorila sustav koji počiva na državnoj korupciji, na uortačenim vladarima i poduzetnicima, čak ni tako krupni i tako očiti primjer državne korupcije ne mora nužno srušiti vladu, a sudionike afere poslati u prvu postaju Remetinac, a potom svakako u političku prošlost. Naprotiv, može se prikazivati bitka za spas domovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Onako kako je to premijer Plenković činio pokušavši otkloniti pozornost s vruće pošte potpredsjednice Dalić, podsjećajući kako su je gospodarski novinari nagradili za doprinos u restrukturiranju Agrokora, sugerirajući kako su “lexom Agrokor” spasili državu, gotovo krvareći… Kao da jedno isključuje drugo. Aktualne političke okolnosti pogoduju još jednom takvom prikrivanju afere i njezinu pokrivanju višim, državnim interesima. Prije svega zato što nitko od hrvatskih političkih klasika nije spreman za nove izbore, što se stare političke stranke urušavaju iznutra jedna za drugom i što su već uznapredovale pripreme za veliku koaliciju kao posljednje utočište ortačkog upravljanja državom. Plenković je u političkom padu koji više nikakvi piarovski trikovi ne mogu zaustaviti. Pad je započeo sam, samoinicijativno, svojim postupanjem oko Istanbulske konvencije, kako unutar stranke, tako i prema biračima, njihovim bahatim podcjenjivanjem. Nastavio ga je sustavnim naporima da onemogući referendum za promjenu izbornog sustava (uortačeno s drugim starim strankama) ne birajući sredstva. Jer to je rušenje Njega, Vlade, Države, Stabilnosti…

Todorićeva prijava

Afera vruće pošte potpredsjednice Dalić snašla je Plenkovića u trenutku kada je politički najslabiji dosad, iako se formalno ništa u njegovoj poziciji još nije promijenilo. U prikrivanju afere zbog čuvanja “stabilnosti”, mogao bi računati i na SDP, koji se raspada. Ako zatreba za stabilnost i spas domovine, u vladajuću koaliciju bi mu vjerojatno priskočili i Anka Mrak-Taritaš, Goran Beus pa i Vesna Pusić, više SDP-ovaca… No postoje dvije točke razdjelnice, dva uvjeta na kojima Plenković može zadržati sadašnje i potencijalne koalicijske partnere i još neko vrijeme održavati neku ortačku vladu, bez biračke potpore i istinskog izbornog legitimiteta. Prvi je uvjet odlazak potpredsjednice Dalić, a drugi je da nema kaznenog progona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(…)

Ali u ovoj aferi postoji točka koju ni premijer Plenković, ni svi ortaci hrvatske duboke države, ne mogu iskontrolirati. A to je nadležnost američkog ministarstva pravosuđa i FBI-a nad slučajem Agrokor u sklopu provedbe Uredbe o stranim koruptivnim postupanjima (FCPA). Jer u postupku sudjeluje više američkih tvrtki. Podnošenje prijave već je najavio Ivica Todorić. U slučaju da predmet bude prihvaćen, to bi značilo internacionalizaciju slučaja “vruća pošta Lady D.”, za Plenkovića izvjestan i vrlo neugodan kraj Vlade, puno posla za PNUSKOK, za DORH nametnutu i izvana kontroliranu obvezu da se, umjesto informatizaciji, ozbiljno posveti raščišćavanju državne korupcije…

Todoriću bi to bio novi argument protiv izručenja. A za Hrvatsku barem obećavajuće sunčano jutro i mogući početak ozbiljnog raščišćavanja s ortačkom državom…”, napisala je Starešina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolumnu u cijelosti pročitajte u Slobodnoj Dalmaciji.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version