Site icon narod.hr

Vlada Andreja Plenkovića najavljuje reformu obrazovanja: Evo i kakvu!

Foto: Thinkstock

Reforma obrazovnog sustava s nastavkom provedbe kurikularne reforme, uspostava Nacionalnog inovacijskog vijeća i Središnjeg državnog ureda za šport, povećanje izdvajanja za kulturu, izrada Strategije kulturnog razvoja i medijske strategije, novog zakona o Hini, te izmjene Zakona o HRT-u, najavljuju se u programu Vlade koji će mandatar Andrej Plenković u srijedu predstaviti u Hrvatskom saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenkovićeva Vlada želi provesti reformu obrazovnog sustava polazeći od temeljne zadaće naobrazbe kao oblikovanja i izgradnje cjelovite i slobodne osobe, s nastojanjem da ga osuvremeni kako bi odgovorio na potrebe društva i gospodarstva. Ta će reforma biti provedena u skladu s najboljom europskom praksom kako bi se obrazovni sustav razvijao u povezanosti s gospodarstvom.

Najavljuje se uvođenje modela dualnog strukovnog obrazovanja u kojem poslodavci postaju partneri obrazovnim institucijama te zajedno odlučuju o programu i upisnim kvotama, a nastavlja se s provedbom kurikularne reforme, te će se omogućiti fleksibilnost strukovnih kurikuluma i njihovo povezivanje s obrazovanjem odraslih i cjeloživotnim učenjem.

Uspostava Nacionalnog inovacijskog vijeća

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada će uspostaviti programsko financiranje visokoškolskih institucija, unaprijediti Bolonjski proces, poticati razvoj sveučilišnih i stručnih studijskih programa u STEM (science, technology, engineering, mathematics) i drugim područjima te omogućiti organiziranje poduzetničkih inkubatora na visokim učilištima koji će poticati mlade da se povezuju u timove i interdisciplinarnim pristupima osmišljavaju ideje te osnivaju tvrtke pridonoseći bržem zapošljavanju i samozapošljavanju.

Kako bi zadržala najbolje mlade znanstvenike u Hrvatskoj, Vlada će unaprijediti program znanstvenih novaka, a najavljuje i veća ulaganja u istraživanje i razvoj, prema 2 posto BDP-a, kroz kontinuirano povećavanje izdvajanja iz proračuna, poticanje financiranja znanstvenih projekata te obnovu i unaprjeđenje istraživačke infrastrukture iz EU fondova, kao i putem mjera usmjerenih na poticanje privatnog sektora na ulaganje u istraživanje i razvoj.

Upravo ulaganje u istraživanje, tehnološki razvoj i inovacije Vlada vidi kao ključni generator koji će pokrenuti hrvatsko gospodarstvo i biti čimbenik u podizanju dodane vrijednosti, povećanju produktivnosti i konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga će, najavljuje, uspostaviti jasan institucionalni okvir za definiranje, provedbu i praćenje nacionalne politike poticanja inovacija, što uključuje uspostavu Nacionalnog inovacijskog vijeća, Inovacijskog vijeća za industriju, kao i formiranje pet tematskih inovacijskih vijeća.

Kako bi stvorila učinkovit financijski sustav za poticanje inovacija, najavljuje uspostavu Hrvatskog fonda za istraživanje, razvoj i inovacije, kao i razvoj fondova rizičnog kapitala, te omogućavanje daljnjeg razvoja istraživačke infrastrukture s naglaskom na centre kompetencija.

Osnivanje Središnjeg državnog ureda za šport

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada će osnovati Središnji državni ured za šport radi održanja kvalitete i unaprjeđenja hrvatskoga športa, kao i poboljšanja uvjeta za bavljenje športom i športskim djelatnostima.

Cilj je donošenje dugoročne strategije razvoja športa, ulaganje u veći broj malih športskih objekata, poticanje športa u službi zdravlja, redefiniranje položaja profesionalnih i amaterskih športskih klubova, osiguranje primjerenih tehničkih i financijskih uvjeta vrhunskim športašima te provođenje mjera za suzbijanje nasilja na športskim terenima.

Izmjenom zakonske regulative Vlada će, najavljuje se, ojačati financijsku odgovornost športskih klubova i saveza, te učinkovitije urediti nadzor nad njima.

Donošenje Strategije kulturnog razvoja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kroz četiri godine Vlada će postupno povećavati udjel financiranja kulture iz državnoga proračuna, te će donijeti Strategiju kulturnog razvoja koja će utvrditi srednjoročne i dugoročne ciljeve razvoja kulture, a specifični ciljevi su promocija kulture i poticanje kulturnog stvaralaštva, poticanje zapošljavanja u sektoru kulture, unaprjeđenje statusa umjetnika te sudjelovanje građana u kulturnom životu.

Tako će se razvijati postojeći i pokrenuti novi programi za poticanje sudjelovanja u kulturi, a posebno će se poticati poduzetništvo u kulturi kako bi se iskoristili potencijali kulture u gospodarskom razvoju.

U skladu s proračunskim mogućnostima, te vodeći računa o ravnopravnom razvoju svih hrvatskih regija, Vlada će značajnu pozornost posvetiti započetim i novim investicijskim projektima, poticati razvoj projekata obnove i revitalizacije kulturne baštine te stavljanje u funkciju kulturno-povijesnih spomenika, kako u velikim središtima tako i u manjim sredinama izvan velikih gradova.

Posebno će podupirati rad Hrvatskoga memorijalnog dokumentacijskog centra Domovinskog rata, potaknuti osnivanje Muzeja domovinskog rata i dovršiti proces povratka kulturnih dobara odnesenih u vrijeme Domovinskog rata.

Vlada najavljuje proglašenje Vukovara područjem posebnoga pijeteta prema žrtvama, donošenje Jedinstvenoga zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, poticanje zapošljavanja i samozapošljavanja hrvatskih branitelja, uključujući društveno poduzetništvo, te poduzimanje mjera u cilju stambenog zbrinjavanja branitelja i članova njihovih obitelji.

Vlada nastavlja unaprjeđivati postojeću razinu zaštite prava nacionalnih manjina u suradnji s predstavnicima nacionalnih manjina i njihovim saborskim zastupnicima, imajući u vidu doprinos nacionalnih manjina razvoju hrvatskog društva te najavljuje da će u prvih 60 dana, u suradnji s predstavnicima nacionalnih manjina, pripremiti Operativne programe za pojedine nacionalne manjine, a prema prethodno usuglašenim prioritetima.

Svakih šest mjeseci zastupnici nacionalnih manjina održavat će konzultacije s premijerom o provedbi odredbi Programa Vlade vezano uz prava nacionalnih manjina te Operativne programe za pojedine nacionalne manjine.

Odgoj i obrazovanje na jeziku i pismu nacionalnih manjina provodit će se uz dosljednu primjenu Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i Zakona o odgoju i obrazovanju pripadnika nacionalnih manjina, a Vlada će osigurati i primjenu odredbi Ustava, Ustavnog zakona i Zakona o pravu manjina na službenu uporabu jezika i pisma.

Donošenje Medijske strategije

Vlada ističe i transparentan, demokratski i potpuno slobodan rad medija koji, naglašava se u programu, omogućuju kritičnost i preispitivanje svih oblika vlasti, uvjetuje njezinu veću odgovornost, jamči otvoreniju praksu vladanja te posljedično djelotvorniju demokraciju.

Stoga će se, navodi, zalagati za medijsku politiku koje će poticati pluralizam, profesionalnost i raznolikost medija i inzistirati na poštivanju medijskih sloboda te najavljuje donošenje sveobuhvatne Medijske strategije koja će uključiti zakonodavne, medijske, društvene i kulturološke nužnosti jednoga zrelog demokratskog društva, uvažavajući u svakom trenutku nespornu važnost i ulogu medija, te na temelju nje aktualizirati paket medijskih zakona.

Pokrenut će donošenje novog Zakona o Hini čime će, kako se navodi, pridonijeti očuvanju neovisnosti jedine novinske agencije u Hrvatskoj, a izmjenama Zakona o HRT-u želi ojačati neovisnost javnoga radiotelevizijskog servisa koji financiraju građani.

Najavljuje i da će u okviru svojih nadležnosti poduzeti mjere kako bi se stekli uvjeti za postupno smanjenje RTV pristojbe, te će inzistirati na procesu restrukturiranja HRT-a sukladno Ugovoru između Vlade i HRT-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version