Vlada je na sjednici u petak donijela odluku o osnivanju Radne skupine za unapređenje poslovanja u Hrvatskoj, koja će prema najavama najviše raditi na uklanjanju administrativnih i regulatornih prepreka koje stoje na putu realizaciji poduzetničkih projekata.
Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat na Vladinoj sjednici je kazao kako će Radna skupina “analizirati i identificirati prioritete te predlagati mjere kojima će se omogućiti učinkovitiji i jednostavniji uvjeti poslovanja gospodarskih subjekata na prostoru Republike Hrvatske”.
Zadaće radne skupine, kako se navodi, su analizirati i identificirati osnovne pokazatelje i prioritete unapređenja poslovanja poduzetnika u Hrvatskoj, predlagati mjere kojima će se omogućiti poboljšanje poslovanja poduzetnika, osobito kroz uklanjanje administrativnih i regulatornih prepreka te kontinuirano pratiti rad javnih tijela koja sudjeluju u procesu poslovanja poduzetnika.
Odgovarajući na novinarsko pitanje prije sjednice Vlade, Horvat je najavio da će se radna skupina uz ostalo baviti s četiri problema s kojima se Hrvatska suočava na ljestvicama konkurentnosti, a to su elekroničko pokretanje poslovanja, uknjižba vlasništva, rješavanje imovinsko-pravih odnosa i izdavanje građevinskih dozvola.
“Ova radna skupina imat će taj fokus”, rekao je Horvat, koji je imenovan za njezina predsjednika.
U skupini su još državni tajnici iz ministarstava i predstavnici institucija koje sudjeluju u predlaganju mjera za učinkovitije i lakše poslovanje gospodarskih subjekata u Republici Hrvatskoj.
Za osjetljive sektore u poljoprivredi 131 milijun kuna
Vlada je u petak donijela odluku o donošenju Programa državne potpore za iznimno osjetljive sektore u poljoprivredi za ovo godinu, za što je osiguran 131 milijun kuna.
Kako je istaknuo potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, Programom se provode mjere potpore za iznimno osjetljive sektore u poljoprivredi – uzgoj mliječnih krava, uzgoj rasplodnih krmača, za duhan, maslinovo ulje te za očuvanje izvornih i zaštićenih vrsta i kultivara poljoprivrednog bilja.
Utvrđuju se mjere, ciljevi, uvjeti, korisnici i financijska omotnica za provedbu navedenih mjera u 2019., kazao je Tolušić te dodao kako ukupna financijska sredstva za provedbu Programa iznose 131 milijun kuna.
Potpora za uzgoj mliječnih krava iznosi 55 milijuna kuna, za uzgoj rasplodnih krmača 20 milijuna kuna, za duhan 46 milijuna kuna, maslinovo ulje 9 milijuna kuna i potpora za očuvanje izvornih i zaštićenih vrsta i kultivara poljoprivrednog bilja milijun kuna.
Sredstva su, kazao je Tolušić, planirana u državnom proračunu za 2019. i projekcijama za 2020. i 2021. godini unutar financijskog plana Ministarstva poljoprivrede.
Isplate za iznimno osjetljive sektore za koje se zahtjev podnosi za 2019. predviđaju se u sljedećoj godini, te omotnica za plaćanja u iznimno osjetljivim sektorima od 131 milijun kuna predstavlja godišnju gornju granicu za stvaranje obveza državnog proračuna u 2020. godini, kazao je Tolušić.
Utvrđene JLS sa statusom brdsko-planinskog područja
Vlada je donijela i odluku kojom je utvrđeno da, primjenom geomorfoloških te klimatskih, demografskih i infrastrukturnih kriterija koji su propisani Zakonom o brdsko-planinskim područjima, status brdsko-planinskog područja ostvaruje 85 jedinica lokalne samouprave.
Jedinice se razvrstavaju u tri skupine prema indeksu razvijenosti, od čega I. skupinu čine jedinice lokalne samouprave sa statusom potpomognutog područja, II. skupinu jedinice koje se prema vrijednosti indeksa razvijenosti nalaze u trećoj i četvrtoj četvrtini iznadprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave, a III. skupinu one koje se prema vrijednosti indeksa razvijenosti nalaze u prvoj i drugoj četvrtini iznadprosječno rangiranih jedinica.
Vlada je prihvatila i tekst sporazuma o osnivanju Gospodarsko-socijalnog vijeća s obzirom da treba zaključiti novi sporazum budući da Hrvatska udruga radničkih sindikata više nije reprezentativna.
Sukladno Zakonu o reprezentativnosti udruga poslodavaca i sindikata, pravo na sudjelovanje u tripartitnim tijelima na nacionalnoj razini stječu udruge sindikata i poslodavaca više razine koje ispunjavaju zakonom utvrđene kriterije.
Povjerenstvo za utvrđivanje reprezentativnosti je u lipnju prošle godine utvrdilo da su reprezentativni na sindikalnoj strani Nezavisni hrvatski sindikati, Savez samostalnih sindikata Hrvatske i Matica hrvatskih sindikata, a na poslodavačkoj strani Hrvatska udruga poslodavaca.
Vlada je ministru rada i mirovinskoga sustava Marku Paviću dala ovlast za potpisivanje sporazuma.
Izmjene uredbi zbog ustrojavanja Ravnateljstva civilne zaštite i reorganizacije kriminalističke policije
Riječ je o Uredbi o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva unutarnjih poslova, Uredbi o klasifikaciji radnih mjestima policijskih službenika, Uredbi o plaćama policijskih službenika, Uredbi o radnim mjestima policijskih službenika kojima se staž osiguranja računa u povećanom trajanju te Uredbi o područjima, sjedištima, vrstama i kategorijama policijskih uprava i policijskih postaja.
Ustrojavanje Ravnateljstva civilne zaštite vezano je uz zaključak Vlade iz kolovoza prošle godine o smanjenju broja agencija, zavoda, fondova, instituta, zaklada, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima, a prema kojem se Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Hrvatski centar za razminiranje, Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost, Agencija za prostore ugrožene eksplozivnom atmosferom te Ured za razminiranje Vlade Republike Hrvatske pripojeni MUP-u.
“Ustrojavanjem Ravnateljstva civilne zaštite učinkovitije će se upravljati rizicima u Hrvatskoj te uspostaviti kvalitetan i jeftiniji proces planiranja. Naglasak je na preventivnom djelovanju, a također se rješava i problem nadležnosti u vođenju i zapovijedanju u velikim nesrećama i katastrofama”, rekao je Božinović.
Postrojbe civilne zaštite, naveo je, biti će organizirane od postojećih snaga vatrogastva, crvenog križa, gorske službe spašavanja i ostalih udruga na modularan način. To znači, rekao je, da se neće osnivati nove postrojbe već će se koristiti postojeće profesionalne snage, ali u najvećoj mjeri volonterske snage koje će, osim rada u dnevnim operativnim zadaćama, djelovati i u sustavu odgovora na velike nesreće i katastrofe.
“Na ovaj način bi se trebali bitno smanjiti troškovi i učinkovitije i brže osigurati povlačenje financijskih sredstava iz europskih fondova”, rekao je Božinović.
Takvim ustrojem, naglasio je, smanjit će se broj rukovodećih službenika za 30 posto te broja sistematiziranih radnih mjesta za 23 posto.
Veće plaće kriminalističkim policajcima
Vezano uz preustroj rada kriminalističke policije, istaknuo je Božinović, nakon dugog niza godina povećava se koeficijenata za plaće za oko tisuću policijskih službenika kriminalističke policije srednje stručne spreme.
Snižava se i početno zvanje za radna mjesta kriminalističke policije u policijskim postajama na „Viši policajac“, a mijenja se i staž u povećanom trajanju sa 14 na 16 mjeseci za odgovarajuća radna mjesta kriminalističke policije u policijskim postajama.
Istaknuo je i da se – nakon izvršene analize trenutnog ustroja ustrojstvenih jedinica i radnih mjesta Uprave kriminalističke policije kao i analizom temeljnih sigurnosnih kriminalističkih pokazatelja i rezultata rada – povećava broj izvršitelja Službe za međunarodnu policijsku suradnju, a s obzirom na podizanje spremnosti za ulazak u Schengenski prostor, ustrojavanje novih oblika ili radna mjesta u kojima će biti objedinjeni kriminalističko-obavještajni poslovi te razdvajanje linije rada terorizma i ratnih zločina u policijskim upravama u kojima je to trenutno objedinjeno.
Centralizira se i kriminalistička tehnika u policijskim upravama, a u policijskim postajama III. kategorije koje bilježe do 100 kaznenih djela na godišnjoj razini ukida se radno mjesto pomoćnika načelnika za kriminalističku policiju jer “postojanje istog nije svrsishodno”.
Ukidanje i spajanje nekih policijskih postaja
Izmjenom uredbe o područjima sjedištima, vrstama i kategorijama policijskih uprava i postaja u Policijskoj upravi primorsko-goranskoj ukidaju se I., II. i III. policijska postaja, a ustrojavaju se I. policijska postaja I. kategorije i II. policijska postaja II. kategorije.
Također, ukidaju se odvojene postaje pomorske i aerodromske policije u Rijeci i Puli te se ustrojavaju jedinstvene postaje pomorske i aerodromske policije.
U Policijskoj upravi ličko–senjskoj Policijska postaja Donji Lapac ustrojava se kao Postaja granične policije Donji Lapac, a u Policijskoj postaji međimurskoj ukida se Policijska postaja Štrigova te se njezino postajno područje pripaja Policijskoj postaji Mursko Središće.
Ostale promjene odnose se na ustrojavanje Uprave za imigraciju, državljanstvo i upravne poslove te Uprave na ljudske potencijale kao i ustrojavanje Arhiva hrvatske policije iz Domovinskog rata.
Sredstva za provedbu uredbi osigurana su u proračunu MUP-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasa