Na današnjoj sjedici Vlade prihvaćen je nacrt prijedloga zakona o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova, s Nacrtom konačnog prijedloga zakona (EU). Ministar gospodarstva Tomislav Panenić pojasnio je da je donošenje izmjena udovoljavanje obvezama preuzetim ulaskom u Europsku uniju.
Vlada je prihvatila i Nacrt prijedloga zakona o provedbi uredbi Europske unije iz područja platnog prometa te nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju.
Vlada je donijela i izmjene i dopune Zakona o posebnim pravima predsjednika Republike Hrvatske nakon prestanka obnašanja dužnosti, kojima se bivšem predsjedniku Republike Stjepanu Mesiću zbog trenutačnih gospodarskih uvjeta ukida trajno pravo na ured, osobnog vozača i službeno osobno vozilo, dok mu na teret državnog proračuna i dalje ostaje pravo na fizičku zaštitu.
Izmjene stupaju na snagu 1. svibnja. Dosad se Mesić mogao trajno koristiti posebnim pravima predsjednika nakon prestanka obnašanja dužnosti, dok drugi bivši predsjednici ta prava mogu uživati najviše pet godina.
Vlada smatra da su izmjene primjerene trenutačnim gospodarskim uvjetima u Hrvatskoj. U državnom proračunu uštedjet će se oko 600 tisuća kuna godišnje.
Marić: Zatvaranje Mesićeva ureda nije demagogija
Na novinarsko pitanje je li to što se ukida Mesićev ured, a ne smanjuje razina financiranja političkih stranaka demagogija ili reforme, ministar financija Zdravko Marić je odgovorio da nije riječ o demagogiji. Ono što smo rekli kod predstavljanja proračuna, sigurno je da će se određene stvari po pitanju financiranja uzeti u obzir. Mislim da treba u skladu s mogućnostima i proračunskim okvirom postupati tako. I ovaj prijedlog koji ide, na tragu je toga, kazao je.
Petrov: Ne radi se o obračunu s neistomišljenicima
Ne bih govorio o bilo kakvom obračunu s neistomišljenicima, rekao je potpredsjednik Vlade Božo Petrov novinarima na Markovu trgu. Tvrdi da je Vladin prijedlog u biti motiviran štednjom, te dodaje kako iskreno ne vidi razloga zašto postoji ured bivšeg predsjednika, odnosno koji su doprinosi tog ureda Hrvatskoj.
Prihvatljivo mu je da pravo na ured bude vremenski ograničeno, maksimalno na rok od pet godina, ne i da bude trajno. Da postoji nešto što će trajati doživotno, mislim da Hrvatskoj to ne može koristiti, niti građani sada mogu znati što je posebno napravljeno u uredu bivšeg predsjednika, a da je vrijedilo ovih desetak godina financiranja, izjavio je Petrov.