Za 100 000 migranata Hrvatska neće biti tranzitna zemlja nego konačno odredište!

Duže vremena u javnosti su se postavljala pitanja je li Hrvatska spremna za migrantsku krizu? Odgovor smo dobili vrlo brzo – nije spremna! Nakon što je u 36 sati migranskog vala u Hrvatsku ušlo 6 200 migranata, jasno je kako će se sa svakim sljedećim danom broj migranata drastično povećavati. To je vidljivo iz iskustva Mađarske u koju je dan prije uvođenja izvanrednog stanja ušlo 10 000 migranata. Hrvatska Vlada je tek danas, na sjednici 17. rujna 2015., osnovala stožer za koordinaciju aktivnosti u vezi s dolaskom migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjere Vlade apsolutno su zakašnjele i neadekvatne. S terena stižu apeli Crvenog križa kako je potrebno hitno aktivirati robne rezerve, jer su zalihe već prvog dana migrantske krize na kraju. Pri brojci od 50 000 migranata, robne zalihe dovoljne su za svega 10 dana.

Ništa bolje nije ni sa smještajnim kapacitetima, kao ni s nadzorom granice.

Istovremeno dio migranata smješten je u hotel Porin u zagrebačkim Dugavama, gdje može stati njih šest stotina. Migranti koji su dovezeni u hotel prosvjeduju i traže da ih se pusti. Kroz prozor su bacali WC papir i dijelove namještaja uz istaknute transparente ‘Freedom’. To je naličje migrantske krize o kojima hrvatski mediji nikada ne pišu. Skloniji su natpisima kako je Hrvatska humana zemlja i kako reporteri pojedinih medija, i sami filantropi, pomažu migrantima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako migranti već prvog dana ovako odgovaraju na dobrodošlicu zemlje koja i sama grca u problemima, jasno je što nas očekuje u budućnosti. Hrvatska još nije izradila niti strateški plan i program kako bi povukla sredstva iz EU za migrante, dok je Slovenija to već učinila i dobit će sredstva. Zašto planovi još nisu napravljeni, odgovorne u Vladi nitko ne pita.

Države EU zatvaraju granice

Austrijski kancelar Werner Faymann u razgovoru sa Zoranom Milanovićem upozorio je kako ne smije biti koridora za migrante prema Austriji, a slovenski premijer Cerar najavio je kako će migranti biti vraćeni u Hrvatsku. Slovenija je uvela pojačani nadzor na svojoj granici s Mađarskom i suspendirala Schengenski režim. Mađarski premijer Orban najavljuje: „Podići ćemo ogradu na granici s Hrvatskom”, te dodao da je donesena odluka i o podizanju ograde na granici s Rumunjskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istovremeno, Francuska priprema uvesti kontrolu na granicama kao što je to već učinila na francusko-talijanskoj granici i kao što je to učinila Njemačka. Austrija je uputila vojsku na granicu s Mađarskom. I Slovačka je najavila zatvaranje granica prema Njemačkoj i Austriji. Granični nadzor vojno policijskim snagama najavili su i Poljaci. Zemlje članice schengenskog prostora ponovno su uspostavile graničnu kontrolu, a Europa bez granica, što se smatralo jednim od najvećih dostignuća EU, do daljnjega će biti povijest. Velika Britanija, Danska i Irska nemaju obvezu prihvata niti jednog migranta iako je Cameron „velikodušno“ najavio prihvat nekoliko tisuća migranata. Češka, Slovačka, Mađarska i Poljska u potpunosti su odbile kvote o raspodjeli migranata o kojima se raspravlja već mjesecima, no bez ikakvog dogovora. A realnih izgleda za dogovor niti nema.

Što označavaju pojmovi migranti, izbjeglice, prognanici i azilanti?

Kako migrantski val polako preplavljuje Hrvatsku, u našim medijima se uporno za migrante najčešće koristi termin izbjeglice. To je potpuno pogrešno jer; izbjeglice su one osobe koje su promjenile mjesto boravišta unutar matične države. Više je nego očito kako se to u ovom slučaju ne odnosi na ljude kojih tisuće upravo ulaze u Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raseljene su one osobe koje su ciljano, planski usmjeravane u neki drugi prostor.

Prognanici su one osobe koje su napustile svoju državu i usmjerile se prema drugim i trećim zemljama.

U tu skupinu spadaju azilanti i emigranti koji putem migracije ostvaruju nadzor teritorija na kojemu nisu autohtona etnička skupina, na način da tamo prevladaju svojom brojnošću. Nimalo slučajno riječ “azil” nije definirana međunarodnim pravom, koje se kao i obično i do sada primjenjivalo na male i neutjecajne članice međunarodne zajednice, a nikada nije obvezivalo moćne i utjecajne.

Srbija je usmjeravajući migrante prema Hrvatskoj, a ne primjerice Rumunjskoj, također pridonijela ciljanom usmjeravanju migranata prema RH, nastavljajući tako kontinuitet svoje vanjske politike, koja je uvijek u opreci s našim nacionalnim interesima. Ministar Varga izjavio je da se u iduća dva tjedna u Hrvatskoj očekuje, prema neslužbenim procjenama, više od 20 tisuća migranata. Ta brojka će sasvim izvjesno biti višestruko veća, vjerojatno iznad 100 000 tisuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što nam preostaje?

Iako su samouvjereno tvrdili drugačije, i hvalili se niskim kvotama za prijem migranata, već sada te su kvote desetorostruko nadmašene.

Ministrici Pusić to još uvijek nije zabrinjavajuće. Migrantska kriza posve je zatekla Vladu, i sada je prekasno za mnoge mjere i postupke koji su se mogli poduzeti. Hrvatska u ovom trenutku nema puno mogućnosti. U zbilji ostali smo napušteni od svih, kao mjesecima prije nas Grčka, Italija i Mađarska. Kada je premijer Mađarske Orban predlagao da i Hrvatska podigne zid prema Srbiji, u vrhu hrvatske Vlade i provladinim medijima je ismijavan i proglašavan nazadnim, neofašističkim političarem. A danas sve države EU zatvaraju granice.

Migrante koje uđu u Hrvatatsku naprosto nitko ne želi niti će ih u značajnijem broju primiti niti propustiti.

Migracijski val opasnost za temeljni Hrvatski identitet

Hrvatsko stanovništvo se smanjuje i masovno iseljava. Migranti se sustavno useljavaju. Dogodili li se zamjena stanovništva od nekoliko stotina tisuća stanovnika, dolazi u pitanje temeljni identitet Hrvatske s obzirom da imigracijska populacija jednostavnije i učinkovitije prenosi vlastiti identitet na domaću populaciju. A Hrvatska populacija je u procesu nestajanja. Nakon najnovijeg razvoja događanja sve manje ima dileme kako su i migranti i „migranti“ dio strategije ISIL-a, koji ima za cilj destabilizirati Europu.

Što treba činiti Vlada?

Građani Hrvatske očekuju da Vlada provodi zakone – čuva nadzor nad granicama zemlje koja joj je povjerena i brine se za sigurnost hrvatskih građana. Sve osobe koje žele prijeći granicu, to moraju učiniti na zakonom propisani način – na graničnim prijelazima. Pogranična policija može imati razumijevanja za osobe koje nemaju važeće dokumente, ali minimum koji treba osigurati je da im za vrijeme boravka u Hrvatskoj osigura zamjenske identifikacijske isprave.

Čim prije, Vlada mora podastrijeti podatke o strukturi osoba koje su prešle granicu – koliko ima muškaraca, a koliko žena, koliko je među njima staraca, a koliko djece? Ako se radi o osobama koje bježe od ratnih sukoba, onda bi trebali prevladavati žene, djeca i starije osobe. Ako se radi o ekonomskim migrantima, onda će prevladavati radno i vojno sposobni muškarci. Nakon hitne analize prikupljenih podataka treba odrediti strategiju o tome što dalje činiti. To je minimum koji građani očekuju od Vlade koja je preuzela odgovornost za vođenje zemlje.

Live stream s granice možete vidjeti ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.