Vlada je u ponedjeljak dijelom prihvatila amandman klubova Mosta te HSLS-a, BUZ-a i nezavisne zastupnice Gordane Rusak na prijedlog ovogodišnjega državnog proračuna, te će za 7,85 milijuna kuna smanjiti iznos namijenjen financiranju aktivnosti političkih stranaka i preusmjeriti ga Hrvatskoj zakladi za znanost.
Tako je iznos za političke stranke jednak onom prošlogodišnjem, 55 milijuna kuna. Nejasno ostaje zašto se nije išlo na veće ‘rezove’ i zašto taj iznos nije smanjen bar na iznos koji su stranke dobivale prije nego što ga je SDP odlučio povećati, tj. na 50 milijuna kuna?
Klubovi su tražili da se na taj način preusmjeri 15 milijuna kuna, a predsjednik HSLS-a Darinko Kosor novinarima je nakon zajedničke sjednice klubova Domoljubne koalicije u Saboru ponovio kako nelogičnim smatraju zakonsku odredbu po kojoj se novac namijenjen strankama povećava s rastom rashoda državnog proračuna.
Smatraju kako bi tu stavku, umjesto uz rashode, trebalo vezati uz ostvarene proračuske prihode, kako se ne bi događalo da stranke budu nagrađivane za veću rastrošnost države.
Sredstva za redovito godišnje financiranje političkih stranaka osiguravaju se u državnom proračunu Republike Hrvatske u iznosu od 0,056% sredstava tekućih izdataka proračuna iz prethodne godine.
Odluku o djelomičnom prihvaćanju amandmana Vlada je donijela na telefonskoj sjednici.
Podsjetimo, potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko u subotu je zamoljen da komentira najavu Mosta da će na državni proračun uputiti amandman da se dio novca za znanost namakne od smanjenja novca za rad političkih stranaka i da od toga neće odustati, te je odgovorio da osnovno načelo demokracije počiva na stranačkom radu.
“Stranka koja nema novca ne može ni raditi. HDZ je velika stranka i kad imamo kampanju, dižemo zajam. Kada bi primjerice išli skidati HDZ-u taj postotak, kome bismo skidali,” upitao je Karamarko i odgovorio da bi to bili zaposlenici HDZ-a, tajnice, portiri, čistačice i da to ne bi bilo dobro.
Podsjetio je i na svoj prijedlog da članovi Vlade i parlamenta i ostali dužnosnici od svojih plaća odvoje 25 posto. “Zašto bi netko tko ima 3000 kuna gubio 25 posto umjesto mene, koji imam 15.000 kuna. Mislim da bi ovo drugo bilo pošteno,” rekao je Karamarko.
HSLS i Most u saborsku proceduru po hitnom postupku uputili su dva amandmana. U prvom amandmanu koji se odnosi na proračun predlažu manje novaca za političke stranke. Točnije da se iznos za financiranje političkih stranaka, predložen novim proračunom, a koji iznosi 62.850.000 kuna umanji te da on iznosi 48.000.000,00.
Kada je d0šlo do povećanja?
SDP-ova vlada odlučila je da će izdvajati više za zastupnike – Saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav u prosincu 2014. godine povećao je za 5 milijuna kuna novac namijenjen financiranju parlamentarnih stranaka i nezavisnih zastupnika.
Osim bruto plaća i ostalih zastupničkih povlastica parlamentarne stranke i nezavisni zastupnici iz proračuna dobivaju još novca.
Stranke za svakog zastupnika dobivaju mjesečno oko 32 tisuće kuna, a za zastupnice 10 posto više odnosno 35 tisuća kuna.
Tako u 2015. godini parlamentarne stranke i nezavisni zastupnici dobili su ukupno 55 milijuna kuna iz proračuna za financiranje svog rada, što je za 5 milijuna kuna više nego 2014. godine.
Tako je SDP dodijelio sam sebi najviše – sa svojih je 61 zastupnika dobio 22,24 milijuna kuna – 1,8 milijuna više nego 2014. godine, dok je HDZ dobio za 43 zastupnika 16,2 milijuna kuna, 1,7 milijuna više nego u 2014. godini.
Tu je, zatim HNS, kojem je namijenjeno 4,7 milijuna kuna, Laburisti su dobili 2,15 milijuna, a HDSSB 2,12 milijuna kuna, dok je nešto više od milijun kuna pripalo IDS-u, HSU-u i SDSS-u. Stranka Željka Keruma na račun je dobila 742.765 kuna dok je za HSS, zastupnike Bošnjačke demokratske stranke i sedam nezavisnih zastupnika predviđeno po 353.697 kuna. HSP-AS-u i Vesni Škare Ožbolt (DC) je pripalo 389.067 kuna.
Tekst se nastavlja ispod oglasa