Site icon narod.hr

Zagrebačke mažoretkinje jedan su od simbola grada Zagreba

Foto: Zagrebačke mažoretkinje

Zagrebačke mažoretkinje, jedan od simbola grada Zagreba, nakon 30 godina prestaje s radom. Ako se pomnije promotri rad i djelovanje ovih ”plesnih virtuoza”, kako ih je nazvao prvi predsjednik RH, Franjo Tuđman, postaje još jasnije zašto je gašenje ove institucije ustvari nešto skandalozno. Posebice ako se uzmu u obzir razlozi zbog kojih se to događa. Djevojke koje je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić nazvao ”najboljim ambasadoricama Zagreba” od aktualne gradske vlasti nisu dobile ”ni centa”, a same se, kako tvrde, ne mogu više financirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad Zagreb je, naime, procijenio kako Zagrebačke mažoretkinje ”nisu ostvarile dovoljan broj bodova” na natječaju za financiranje. No, s druge strane pak, više od 50 civilnih udruga i projekata koje promiču LGBT, rodnu, feminističku, antifašističku i antikapitalističku ideologiju navedena prava je ostvarilo.

>Tomašević za Zagrebačke mažoretkinje nema ni centa, evo koliko izdvaja za LGBTIQ+ udruge

Zagrebačke mažoretkinje pojasnile su kako su gradonačelnika Tomaševića više puta molile za sastanak, no tvrde kako ih je on ignorirao. ”Tomašević nas potpuno ignorira i zavlači. Potrošile smo preko 70 tisuća eura svog privatnog novca i više nemamo ni centa”, kazale su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je moguće da više od 50 lijevo-liberalnih udruga i projekata, nerijetko povezanih i sa samom strankom Možemo, ima pravo na gradski novac, a ova kultna zagrebačka institucija nema? U nastavku donosimo sva postignuća i priznanja Zagrebačkih mažoretkinja kojima su zaslužile i opravdale naziv najboljih ambasadorica i simbola grada Zagreba.

>Zagrebačke mažoretkinje prestaju s radom: Tomašević nas potpuno ignorira i zavlači

Zagrebačke mažoretkinje jedan su od simbola grada Zagreba

Zagrebačke mažoretkinje jedan su od simbola Grada Zagreba. Osnovane su u kolovozu 1993. godine. Prvi nastup su održale 8. prosinca 1993. godine na Zagrebfestu u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski. Bile su 23 put prvakinje Hrvatske i 19 puta europske prvakinje. Osvojile su ukupno 244 medalje na natjecanjima te tako postale najnagrađivaniji mažoret sastav u Europi. Osvojile su 49 zlatnih medalja u svim dobnim kategorijama, 11 srebrnih i 1 brončanu medalju na europskom prvenstvu. Među njima je prije Covida-19 bilo 620 članica, dok ih je sada 300, od 3 do 25 godina.

Gradonačelnik grada Zagreba Milan Bandić prozvao ih je ”najboljim ambasadoricama Zagreba”, a Zagrebačka turistička zajednica ”jedinim živućim suvenirom grada”. Od 2012. godine su čuvarice ključeva grada Zagreba (koji su se od XIX. stoljeća predavali gradonačelniku prigodom stupanja na dužnost).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi hrvatski predsjednik, dr. Franjo Tuđman za Zagrebačke mažoretkinje je kazao: “One nisu samo virtuozi u plesu, već su i lijepe poput pravih Zagrepčanki”.

Zlatko Mateša je pak, kazao kako se ”ne može zamisliti niti jedan društveni i sportski događaj bez Zagrebačkih mažoretkinja, tih sposobnih, talentiranih i lijepih djevojaka”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zagrebačke mažoretkinje su bile jedina grupa koja je bila u ”Vlaku Slobode” tijekom cijelog puta (Zagreb-Knin-Split, 26.08.1995.).

>Tomašević će udrugama bliskim stranci Možemo dati i do 120 000 € u tri godine!

Godišnje nastupe Zagrebačkih mažoretkinja vidi 12 milijuna ljudi

Prema nizozemskoj agenciji SPH, godišnje nastupe Zagrebačkih mažoretkinja vidi 12 milijuna ljudi. Godišnje održe 250 nastupa, najviše u Zagrebu. Ukupno imaju 328 inozemnih nastupa u 25 zemalja Amerike, Europe i Azije. Snimljene su 3.000 puta za TV, od čega 445 puta za strane TV kuće. O njima je napisano više od 1.500 novinskih članaka. Otvorile su i nastupale na više od 150 Svjetski i Europskih prvenstava. Prvu inozemnu turneju imale su od 2. do 4. listopada 1998. godine u Lyonu i Montbrisonu u Francuskoj.

Imaju 390 nastupa za Hrvatski nogometni savez, 510 puta su nastupale za GNK Dinamo te 1.527 puta za sportske institucije. Dočekale su hrvatsku nogometnu reprezentaciju na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Francuskoj 8. lipnja 1998. godine. Sudjelovale su i u dočeku reprezentacije po povratku u Hrvatsku s brončanom medaljom.

2018. su bile glavni organizator dočeka u zračnoj luci i povorke do Trga bana Josipa Jelačića hrvatske nogometne reprezentacije sa Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji gdje su osvojili srebrnu medalju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radile su protokol i ceremonijal na više od 100 svjetskih i europskih prvenstava različitih sportova. Posebice se ističe njihov nastup na Svjetskom rukometnom prvenstvu u Hrvatskoj u siječnju 2009. godine.

Foto: Zagrebačke mažoretkinje
>Tomašević po hitnoj proceduri gura LGBT program: Pogledajte što će se sve financirati

Nastupale su za najvažnije institucije RH

Njihov prvi veliki nastup bio je za ”Made in Croatia” (emisija Ljudevita Grgurića) u Domu sportova 27. siječnja 1994. s poznatom hrvatskom pjevačicom Doris Dragović. Prvi nastup izvan Zagreba bio je 19. ožujka 1994. u Opatiji na godišnjoj nagradi Porin i Hrvatskom televizijskom festivalu Dora.

Imaju 242 humanitarna nastupa, 195 nastupa za Gradsku upravu Zagreb, a 50 puta su nastupale pred i za predsjednika Republike Hrvatske.

Foto: Zagrebačke mažoretkinje

Zagrebačke mažoretkinje su nastupale za najpoznatije institucije: Vladu RH, Zagrebačku filharmoniju, Poglavarstvo Zagreba, Hrvatsku vojsku, Europsku uniju, Zagrebfest, Turističku zajednicu, gospodarsku komoru.

Surađuju s najvećim zvijezdama estrade i najvećim tvrtkama kao što su Suzuki, Henkel, Ferrero, Nokia, Kodak, NIKE, McDonald’s, Mercatone, OMV, Lego, King Cross, Lions club, Podravka, Siemens, Diners.

Nastupali su i vršili protokole na najvećim kongresima. Redovito pokrivaju protokole u hotelima Sheraton, Westin, The Regent Esplanade, Golden Tulip Holiday, AS, te na Zagrebačkom velesajmu i u Zračnoj luci Zagreb.

> Gradska lova članovima Možemo: Ovakvu umjetnost Tomašević plaća sa 110 tisuća naših eura

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version