”Ne znam tko je dizao novac u Patriji, ne znam menadžere i ne znam kome su davali novac. Sve je to moguće, ali to sa Hrvatskom nema veze, odnosno nema veze s Predsjednikom Republike jer je Predsjednik vrhovni zapovjednik i nema veze s nabavom bilo kakve opreme i naoružanja. Za to je zaduženo Ministarstvo obrane. Nema ni jednog razloga da se mene ovdje za bilo što tereti. Ali ima gadova u Hrvatskoj koji bi htjeli mene umočiti, samo moraju znati da do njihove i do moje smrti to neće dočekati”, rekao je bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić u razgovoru za Hrvatsku televiziju, referirajući se na aferu Patria koja se očito u Hrvatskoj ponovno otvara, posebno nakon odluke suda u Finskoj.
Nervozni demantij Stipe Mesića
Podsjetimo, sud u finskom gradu Hämeenlinna presudio je jučer da su dvojica od trojice optuženih bivših menadžera finske vojne industrije “Patria” krivi za davanje mita hrvatskom dužnosnicima kako bi Hrvatska kupila Patrijina oklopna vozila. Sudsko vijeće odluku je donijelo jednoglasno, što je vrlo znakovito, između ostalih tvrdi se da se podmićivalo i Stjepana Mesića, što Mesić vrlo nervozno demantira.
Naime, prema optužnici koju je presuda i potvrdila menadžeri Patrije su preko posrednika, a koji je Austrijanac, radi se o Hansu Wolfgangu Riedlu te slovensko-američkog biznismena Waltera Wolfa dobili oko milijun i 600 tisuća eura kako bi podmitili Stjepana Mesića, koji je u to vrijeme bio predsjednik Republike Hrvatske kao i direktora tvornice “Đure Đaković” Bartola Jerkovića, te bivšeg hrvatskog premijera Franje Gregurića, koji je bio svojevremeno predsjednik Vlade Nacionalnog jedinstva. Naravno, optužbe se ne odnose na razdoblje iz 1991. godine nego na sredinu prvog desetljeća 2000-tih.
Presude finskog suda nemaju pravne posljedice na hrvatske dužnosnike
Jasno je da presude u Finskoj glede eventualnog podmićivanja hrvatskih dužnosnika ne mogu imati pravne posljedice na status Stipe Mesića, Franje Gregurića te Bartola Jerkovića budući da finski sud sudi isključivo finskim državljanima. One, međutim, mogu biti indikativne za hrvatske institucije i nisu nimalo ugodne za bivše političke dužnosnike u Hrvatskoj, o čemu svjedoči Mesićeva reakcija u razgovoru za Hrvatsku televiziju. Da Mesić ima razloga za nervozu svjedoče i rezultati finske istrage prema kojima je iznos od 600.000 eura zaista uplaćen na račun Riedlove tvrtke u Austriji. Walter Wolf se s Mesićem i Gregurićem sreo 2005. godine, tvrde dokumenti iz optužnice, nakon tog susreta je obavijesti menadžere Patrije kako je “njihova potpora osigurana”.
Optuženi se mogu žaliti višem sudu
Podsjetimo, na finskom sudu dvojica bivših menadžera finske vojne vojne industrije Patria Heikki Hulkkonen i Reijo Niittynen osuđeni su na uvjetnu kaznu od 20 mjeseci zatvora a Patria je osuđena na plaćanje 297 tisuća eura, dok je treći optuženi menadžer Patrije Tuomas Korpi ipak oslobođen optužbi. Nadalje, samo obrazloženje presude kaže se da su uvjetne zatvorske kazne menadžerima te novčana kazna Patriji umanjene zbog dugotrajnog suđenja koje se dogodilo zbog odgođene policijske istrage. Dobili su uvjetne kazne jer niti jedan od dva osuđenika ranije nije osuđivan te im je to uzeto kao olakšavajuća okolnost. Naravno, osuđenici se mogu žaliti posljednjoj istanci, višem finskom sudu.
Prijetnje smrću
Podsjetimo, Hrvatska je 2007. godine kupila ukupno 84 oklopna vozila za 112 milijuna eura, nakon toga još 42 vozila za 68 milijuna eura godinu dana kasnije. Samu aferu Patrija prvi su razotkrili prije sedam godina finski novinar Magnus Berglund kao i slovenski novinar Blaž Zgaga nakon čega su dobivali prijetnje smrću, što je kasnije prestalo.
Vratimo se, za kraj, u Hrvatsku: na redu su hrvatske institucije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa