Nezavisni saborski zastupnik s liste Domovinskog pokreta Željko Lacković priopćenjem se obratio javnosti i prokomentirao dosadašnji tijek postizbornih pregovora. Problematizirao je manjinsku podršku Gordanu Jandrokoviću za funkciju predsjednika novog saziva Hrvatskog sabora u kojoj prepoznaje manipulaciju s ciljem zaštite SDSS-a od navodne ugroženosti. Uz to, Lacković je ukazao na nelogičnosti trenutnog izbornog zakona te je pozvao na ograničavanje utjecaja manjinskih zastupnika prilikom izglasavanja Vlade i usvajanja proračuna.
>Domovinski pokret poručuje da ne odustaje od načela: SDSS ne može biti dio vlasti!
Priopćenje Željka Lackovića prenosimo u cijelosti.
“Saborski manjinski klub aktivno se uključio u pregovore oko sastavljanja parlamentarne većine i na taj način ponovno ukazao na staru boljku da o političkom smjeru Hrvatske odlučuju zastupnici koji se u Hrvatski sabor biraju pozitivnom diskriminacijom i malim brojem glasova. Izabrani da bi štitili interese manjina koje predstavljaju, a svaki ih predstavlja nekoliko, brinu o pravima koja im nesporno pripadaju i koja neovisno, i u potpunosti, ostvaruju na temelju Ustava i Ustavnog zakona o pravima manjina!
Manjinska jedinstvena podrška za predsjednika novog saziva Hrvatskog sabora, zaštita SDSS-a od navodnog manjinskog ugrožavanja, jedinstvo u obrani neugroženih demokratskih vrijednosti, zapravo je manipulacija koja dovodi u pitanje odredbe izbornog zakona kojima se jednako vrednuju prava i ovlasti manjinskih zastupnika s ostalim izabranim zastupnicima.
Upravo su manjinski zastupnici bili zaslužni da i u ranijim vremenima nismo imali koalicijske vlade unatoč nepostojanju apsolutnih izbornih pobjednika, pa se na njih gledalo kao na svojevrsni stabilizacijski faktor, no možda je vrijeme da se uvaži izborna volja većine birača.
>Radić: Domovinski pokret nije tražio ministarstva, pregovori nisu ni počeli
Uz priznavanje svih dosadašnjih prava manjinskim zastupnicima, pa možda i osnivanja ministarstva nacionalnih manjina radi dodatne zaštite interesa svih nacionalnih manjina, ukazuje se nužnim ograničiti njihov utjecaj prilikom izglasavanja Vlade i usvajanja proračuna, a sve kako bi volja većine birača imala odražaj i na politički sastav budućih vlada!
Stavovi pojedinaca o zaštiti manjina i demokratičnosti političkog sustava potpuno su promašeni kada je riječ o otvorenoj i legitimnoj političkoj konfrontaciji suprotstavljenih politika DP-a i SDSS-a! Ova situacija ozbiljan je razlog za usmjeravanje pregovora i postizanja postizbornih dogovora s onim akterima koji dijele stavove o nužnosti većeg stupnja uvažavanja volje birača, jer upravo zaštita demokratičnosti sustava leži u koalicijskim vladama u budućnosti, a ne posipanju pepelom i dodvoravanju manjinama!”