Site icon narod.hr

Zbog hladnoće raste broj korisnika prihvatilišta za beskućnike u Hrvatskoj

Foto: Thinkstock

U sustavu Hrvatskog Crvenog križa (HCK) djeluju tri prihvatilišta za beskućnike – u Zagrebu, Puli i Dubrovniku, a zadnjih dana zbog niskih temperatura broj njihovih korisnika raste, doznaje Hina u utorak u HCK-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveće prihvatilište za beskućnike HCK-a djeluje u Velikoj Kosnici (kraj Zagreba), a u njemu se trenutno nalaze 102 osobe. “Otkako su pale temperature, bilježimo povećanje broja korisnika. Obično dođu sami ili nam ih uputi Centar za socijalnu skrb, ali i sami građani znaju nazvati kada primijete da osoba provodi vrijeme vani na hladnoći, a nema se kamo skloniti”, kaže voditelj prihvatilišta Zvonko Mlinar.

Napominje da prihvatilište može primiti 150 osoba te poziva sve ljude kojima treba topla soba i topli obrok da dođu kod njih u bilo koje doba dana ili noći.

“Znamo da vani ima još ljudi koji nemaju dom i nemaju se kamo skloniti od zime. Možemo prihvatiti još pedesetak osoba, a otvoreni smo 24 sata dnevno pa zainteresirani mogu doći u bilo koje doba dana ili noći”, rekao je Mlinar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U HCK-u kažu da je smještaj u njihovom prihvatilištu u Puli pronašlo deset osoba. Tamo se uočava blagi porast broja korisnika otkako je zahladnjelo, ali nema veliki kapacitet za smještaj ljudi.

“U suradnji s gradom Pulom, osigurali smo dodatne ležajeve ako temperature nastave padati. Ležajevi su već spremni i ako nam se osoba javi usred noći, moći ćemo je primiti”, ističe voditeljica prihvatilišta za beskućnike Helena Babić.

U dubrovačkom HCK-ovom prihvatilištu za beskućnike ima dovoljno mjesta – tamo trenutno boravi 37 osoba, a prostora ima za njih 48. “Ako se vremenske prilike pogoršaju i netko zatreba toplo sklonište, vrata prihvatilišta bit će mu otvorena”, poručila je Katja Damjanović iz dubrovačkog HCK-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beskućnici su u kategoriji ranjivih skupina koji se suočavaju sa socijalnom isključenosti, a istraživanja pokazuju da je riječ većinom o muškarcima koji u prosjeku imaju 52 godine. Iako bi se prema brojkama korisnika u prihvatilištima za beskućnike dalo zaključiti da ih u Hrvatskoj nema mnogo, sumnja se da je stvarni broj osoba bez doma znatno veći.

HCK poručuje da će zajedno sa svojim 131 društvom nastaviti pružati pomoć svim ranjivim skupinama, te poziva građane da u ovim hladnim danima pomognu svima koji nemaju svoj dom. Osim HCK-a beskućnike prihvaćaju Caritas i razne humanitarne udruge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version