Uzgoj gljiva bukovača u košari za rublje ili izrada prikolice za bicikl nosivosti i do 150 kilograma, neka su od jednostavnih i praktičnih rješenja koja su četiri tima studenata izradila u sklopu aktivnosti Zelene akcije nazvane „Laboratorij za uradi-sam održivost”.
Zelena akcija predstavila je u petak novinarima četiri tehnička rješenja lako primjenjiva u svakom kućanstvu, izrađena na principu održivosti i eko-dizajna, koja su studenti izrađivali od rujna prošle godine do danas.
Postupak uzgoja gljive bukovače u kućanstvu, uporabom otpadnog kartona i odbačene plastične posude s rupama, primjerice, košare za rublje razradio je student David Lešnjak s Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Zagrebu. Nakon pripreme i sadnje u takvim posudama gljive mogu sazrijeti za četiri do sedam dana i biti spremne za jelo.
Projekt “Samonavodnjavajući kontejner za urbano vrtlarstvo” razradio je Zvonimir Kračun s Veleučilišta Velika Gorica. U tom su nacrtu navedene upute za izradu posebne vrste kontejnera za uzgoj jestivog ili ukrasnog bilja u kojemu se zemlja navodnjava kapilarnim kretanjem vode – podizanjem odozdo prema gore. U usporedbi s običnim zalijevanjem na taj se način značajno usporava isparavanje i štedi voda. Nakon što se donji sloj natopi vodom zemlju dulje vrijeme nije potrebno zalijevati.
Kako napraviti prikolicu za bicikl koja može nositi i do 150 kilograma tereta pokazali su studenti Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu Jelena Šklebar i Alen Zubić. Praktičnu ideju za kućanstva koja kompostiraju organski otpad dao je student Antonio Dominik s Prirodoslovno matematičkog fakulteta u Zagrebu izradom rotacijskog komposera od obične limene bačve. Svrha takvog kompostnog spremišta je olakšati prevrtanje, odnosno prozračivanje organskog otpada kako bi se proces kompostiranja dovršio u što kraćem roku i kako bi se izbjegli neugodni mirisi.
“Studente koji su sudjelovali u projektu Zelena akcije “Uradi-sam alati za održivu budućnost” željeli smo motivirati da i u svoj budući rad uključe principe eko-dizajna i održivosti kako bi svakodnevne aktivnosti, poput transporta, uzgoja hrane ili postupanja s otpadom bile manje štetne za okoliš”, rekao je novinarima Eugen Vuković iz Zelene akcije.
Radovi studenata građanima će biti predstavljeni večeras/petak u prostorijama zelene akcije u Frankopanskoj u 18 sati.
Precizni nacrti mogu se pogledati na web stranici udruge, a izložbeni primjerci bit će dostupni za razgledavanje u prostorijama udruge svaki dan i tijekom godine.
Večeras će također biti prikazana i tri polusatna dokumentarna filma snimana po Hrvatskoj tijekom prošle godine. U njima se govori o obnovljivim izvorima energije, održivom transportu te gospodarenju otpadom na primjerima dvaju gradova, Krku i Čakovcu, gdje se uspješno primjenjuje razvrstavanje otpada u domaćinstvima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa