Kako bi proslavili približno 1 000 000 djece koje hrane Marijini obroci organizirana je humanitarna utrka na 5 km 31. svibnja u parku Maksimiru u Zagrebu pod sloganom Trčimo za dijete 31 – Tvojih 5 za njihov svijet. Zrinka Skelin, članica upravnog odbora Marijih obroka, istaknula je za naš portal kako su i na ovom projektu uspjeli održati jedno od glavnih načela Marijinih obroka: držati troškove niskima te od svake donirane kune minimalno 93 lp direktno isporučiti za prehranu djece.
Zrinka je na zadnjoj godini ekonomije je i okupila je studente u organizaciji maratonske utrke, volontirala je 6 mjeseci u Ekvadoru gdje su Marijini obroci Hrvatska otvorili kuhinju u zajendici Chirsto Missionero Orante koju u jednom od najsiromašnijih predgarađa Quita vodi sestra Lenka, redovnica iz Hrvatske.
Prije tjedan dana organizirali ste prvu utrku za Marijine obroke, za gladnu djecu – kako ste došli na tu ideju?
Početkom ožujka okupilo se desetak ljudi koji su prepoznali projekt Marijinih obroka, koji svakodnevno hrani preko 1 000 000 djece, i odlučili da zajedničkim snagama žele proširi glas o plemenitoj viziji Marijinih obroka, a to je da svako dijete na mjestu obrazovanja, u najsiromašnijim zemljama dobije barem jedan obrok dnevno.
Svatko je kroz svoje svakodnevne obaveze, poslove i hobije mogao pridonijeti organizaciji utrke te smo odlučili uložiti trud i vrijeme kako bi kroz pozitivan sportski događaj u parku Maksimir proširili glas o Marijinim obrocima.
Koliko je trkača – odraslih i djece sudjelovalo?
Od početka organizacije utrke projekt Marijinih obroka je prepoznat kao hvalevrijedan te su brojne donacije: prostora u Maksimiru, vode Jamnica za trkače, sladoleda Ledo za djecu, promocije u kinima Cinestar i Cineplexx te mnoge druge učinile organizaciju utrke mogućom, jednostavnom i zabavnom.
Osim sponzora, utrku su prepoznali i trkači kojih je na utrci od 5 km bilo 367, a na dječjoj utrci više od 50.
Na koji način ste prikupili novac? Koliko košta osigurati hranu za jedno dijete kroz školsku godinu?
Trkači su kod prijava donirali kotizaciju od 50 kn što djetetu osigurava jedan obrok kroz 5 mjeseci, a velik broj njih je uplatio i veći iznos. Vjerujem kako je spoznaja činjenice da je za godišnju prehranu jednog djeteta na mjestu obrazovanja dovoljno 120 kuna potaknulo trkače na doniranje većeg iznosa od predložene kotizacije. Osim sugeriranih kotizacija, organizirali smo i modnu reviju, a odjeću, nakit i modne dodatke su darovali hrvatski dizajneri. Posjetitelji Maksimira su darovane komade s početnom cijenom od simboličnih 120 kn mogli nabaviti na aukciji, a sav prikupljen novac namijenjen je za rad školskih kuhinja Marijinih obroka. Ovom događajem Marijini obroci su nahranili 242 djece.
Kad je osnovano MM Hrvatska i što ste do sad postigli?
10 školskih kuhinja – 4 u Malaviju, 3 u Beninu, 2 u Liberiji te 1 u Ekvadoru otvorene su zahvaljujući podupirateljima iz Hrvatske. U njima se hrani oko 11 000 djece. Marijini obroci Hrvatska djeluju od 2009. godine- Mreža volontera i podupiratelja je vrlo rasprostranjena te brojni volonteri iz Osijeka, Požege, Karlovca, Varaždina, Šibenika, Zadra i Splita te ostalih gradova neprestano organiziraju koncerte, predstave, info štandove, sajmove te druge aktivnosti kako bi proširili glas o djelovanju Marijinih obroka. Velik je broj i učitelja koji u osnovnim i srednjim školama kroz ovaj projekt potiču odgoj djece u solidarnosti i brizi za potrebnije.
Vi ste studentica ekonomije i sve ovo ste organizirali s kolegama, studentima? Što vas pokreće? Zašto ste odlučili podupirati baš Marijine obroke?
Ove godine sam imala priliku živjeti u Ekvadoru gdje se nalazi jedna od kuhinja Marijinih obroka. Osim s časnim sestrama i djevojkama iz internata tamo sam živjela i s drugim volonterkama, svojom sestrom Katarinom i prijateljicama Mariom i Ivanom.
Po povratku u Hrvatsku nastavile smo pomagati Marijinim obrocima te smo s drugim volonterima odlučile organizirati utrku.
Kroz Marijine obroke se često spominje kako je svaka kuna bitna, kako se cijeni svaki trud, talent koji se daruje. Istaknula bih kako mislim da je to odlično zaživjelo na ovom projektu. Svaki volonter je dao svoj doprinos kroz svoje vještine i hobije: pronalazak sponzora, uključivanje medija, odabir dizajnera, pripremu staze, komunikaciju s izvođačima, razglas, a i druge aktivnosti.
I na ovom projektu uspjeli smo održati jedno od glavnih načela Marijinih obroka: Držati troškove niskima te od svake donirane kune minimalno 93 lp direktno isporučiti za prehranu djece.
To je i jedan od glavnih razloga zašto podupirem Marijine obroke. Pokazuju kako se malenim doprinosom kroz naše svakodnevne aktivnosti mogu učiniti velike promjene.
Magnus MacFarlane-Barrow je danas svjetski poznata osoba, TIME ga je uvrstio u 100 najutjecajnijih osoba na svijetu…
Osnivač Marijinih obroka, Magnus MacFarlane-Barrow koji je za vrijeme Domovinskog rata pomagao Hrvatskoj i BiH, a danas vodi projekt koji svakodnevno hrani preko 1 000 000 djece na mjestu obrazovanja proglašen je jednom od 100 najutjecajnijih osoba na svijetu.
Timesova lista se usmjerava na pojedince čiji bi utjecaj mogao rasti u budućnosti što ovom projektu daje svojevrsno priznanje i prepoznaje projekt koji bi mogao stati na kraj gladi u svijetu.