Albanija dobiva novu muslimansku državu unutar svog glavnog grada?!

Albanija
Foto: iStock by Getty Images

Albanija planira novu muslimansku državu unutar svog glavnog grada. Albanski premijer Edi Rama rekao je da će uskoro objaviti planove za entitet koji će se zvati Suverena država Reda Bektashija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegova željena muslimanska država u Tirani, glavnom gradu Albanije, bit će suverena enklava u stilu Vatikana. Ona će kontrolirati teritorij veličine otprilike pet njujorških blokova. Dopustit će alkohol, ženama da nose što žele, te neće nametati nikakva pravila o životnom stilu.

Baba Mondi: ‘Bog ne zabranjuje ništa’

“Bog ne zabranjuje ništa. Zato nam je dao umove,” rekao je klerik Edmond Brahimaj, poznat svojim sljedbenicima kao Baba Mondi.

Objasnio je kako namjerava upravljati 27 hektara zemlje koju Albanija želi pretvoriti u suverenu državu s vlastitom upravom, putovnicama i granicama. Albanski premijer, Edi Rama, rekao je da će uskoro objaviti planove za entitet koji će se zvati Suverena država Reda Bektashija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sve odluke bit će donesene s ljubavlju i dobrotom,” rekao je 65-godišnji Baba Mondi. Riječ je o bivšem časniku albanske vojske kojeg milijuni diljem svijeta štuju pod njegovim službenim naslovom Njegova Svetost Hadži Dede Baba. On je vrhovni vođa Bektashija, šiitskog sufijskog reda osnovanog u 13. stoljeću u Turskoj, a sada sa sjedištem u Albaniji.

‘Promicanje tolerantne verzije islama na koju se Albanija ponosi’

U intervjuu, premijer Rama rekao je da je cilj nove države promicanje tolerantne verzije islama na koju se Albanija ponosi. “Trebamo se brinuti o ovom blagu, koje je vjerska tolerancija i koje nikada ne smijemo uzimati zdravo za gotovo,” rekao je. Umjereno islamsko mikrodržavno područje, rekao je premijer, poslalo bi poruku: “Nemojte dopustiti da stigma muslimana definira tko su muslimani.”

Teritorij predložene nove islamske države je kompleks u stambenoj četvrti istočne Tirane. To je samo četvrtina veličine Vatikana, trenutno najmanje države na svijetu kojom upravlja papa. Baba Mondi rekao je da “veličina nije važna”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne trebam biti diktator,” dodao je. Iako je priznao da će jedino značajno ograničenje njegove vlasti biti Bog. Nakon što je nazdravio posjetiteljima rakijom, žestokim pićem destiliranim od grožđa, primijetio je da ne polaže pravo na nepogrešivost. “Samo Bog,” rekao je, “ne griješi.”

Slobodno tumačenje Kurana

Bektashijski kompleks uključuje kupolastu dvoranu za sastanke i molitve, muzej koji prikazuje povijest reda, kliniku, arhiv i administrativne urede Babe Mondija, veselog čovjeka s bijelom bradom i pronicljivim prezirom prema krutim dogmama.

“Muslimanski ekstremisti koji postavljaju bombe i koriste nasilje za širenje svoje verzije vjere”, rekao je, “samo su kauboji.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kombinirajući slobodno tumačenje Kurana s misticizmom, elementima predislamskih turskih vjerovanja i odanošću svojim preminulim mudracima, poznatim kao derviši, Bektashije su premjestile svoje sjedište iz Turske u Tiranu prije gotovo jednog stoljeća nakon što je Mustafa Kemal Atatürk, osnivač turske Republike, zatvorio njihove operacije.

Smatrani hereticima od strane mnogih konzervativnih šiita i sunita, te proganjani stoljećima u muslimanskim zemljama, Bektashije su postale sila u Albaniji i susjednim zemljama poput Kosova i Makedonije. I to od osvajanja Balkana od strane Osmanskog Carstva u 14. i 15. stoljeću. Članovi ovog reda igrali su značajnu ulogu u nacionalnom buđenju Albanije protiv turske vladavine. Promovirali su opuštenu verziju islama koja je pomogla ujediniti velike muslimanske i kršćanske zajednice zemlje iza sekularne borbe za neovisnost.

Albanija i njezina povijest

Iako je jedna od najsiromašnijih zemalja Europe, Albanija ima dugu povijest pomaganja ljudima u nevolji. Pružala je utočište Židovima tijekom Drugog svjetskog rata i Afganistancima koji su bježali od talibana 2021. godine. Međunarodna zračna luka nosi ime Majke Tereze. Ona je bila etnička Albanka, časna sestra koja je dobila Nobelovu nagradu za mir za svoj dobrotvorni rad u Indiji.

Tim pravnih stručnjaka, uključujući međunarodne odvjetnike, radi na izradi zakona koji definira suvereni status nove države unutar Albanije. Taj zakon morat će odobriti parlament. Njega kontrolira Rama, odnosno premijerova vladajuća Socijalistička stranka. Nejasno je koje će zemlje, ako ih bude, pristati priznati suverenitet Bektashija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nisu konzultirani NATO saveznici

Zasad, rekao je Rama, samo nekoliko njegovih najbližih suradnika zna za plan. NATO saveznici poput Sjedinjenih Država nisu konzultirani. Jedna zemlja koja gotovo sigurno neće priznati ovaj entitet je Iran, koji ima mnoge sljedbenike sufijskog islama, uključujući neke Bektashije, ali sebe vidi kao čuvara šiitskog islama protiv heterodoksnih tumačenja vjere. “Iranci su iskreno moja posljednja briga,” rekao je Rama. Napomenuo je da je Albanija prekinula diplomatske odnose s Iranom 2022. godine. I to nakon što ga je povezala s kibernetičkim napadom na albanske vladine i bankovne mreže.

Borba protiv ekstremizma

Baba Mondi dugo se borio protiv ekstremizma. Nakon što su islamistički militanti ubili 12 ljudi u napadu 2015. godine na francuski satirični tjednik Charlie Hebdo, vođa Bektashija putovao je u Pariz zajedno s Ramom, premijerom, kako bi se pridružio maršu protiv terorizma. Rekao je da bi nova država Bektashija možda trebala malu obavještajnu službu “jer i mi imamo neprijatelje,” ali neće imati vojsku, graničare ili sudove. Detalji poput toga tko će imati pravo na putovnice još nisu riješeni, ali boja putovnice je već određena: zelena, važna boja u islamu. Albanija dopušta dvojno državljanstvo.

Posvećena smirivanju, a ne podsticanju napetosti, nova država već se odrekla prokletstva mnogih nacija — teritorijalne ambicije. Baba Mondi obećao je da neće pokušavati proširiti svoj teritorij vraćanjem zemljišta koje je njegov red nekada držao u albanskom glavnom gradu.

Religija zabranjena 1967. godine

Tiranski kompleks, koji je izvorno pokrivao gotovo 90 hektara, smanjen je za dvije trećine. I to otkako je bivši albanski komunistički diktator Enver Hoxha zabranio svu religiju 1967. godine. Njegova je vlada počela graditi skladišta na bektashijskom teritoriju u glavnom gradu. Nakon pada komunizma 1991. godine, Bektashije su izgubile još više zemlje. Tada su privatni investitori bez dozvole izgradili kuće na rubu kompleksa.

Rama je rekao da će granice predložene Bektashijske države biti definirane onime što red ima. “Ono što je oduzeto nije dio toga,” rekao je. Svađe oko vlasništva nad zemljištem, rekao je, samo bi potkopale svrhu države kao “modela suživota.”

“Ovo nije pitanje imovine, već duhovno pitanje,” rekao je.

Plan stvaranja države proglašen čudom

Baba Mondi, sa svoje strane, proglasio je plan stvaranja države “čudom” i izrazio nadu da će Sjedinjene Države i druge zapadne sile priznati suverenitet njegove države ako parlament odobri premijerov plan. “Zaslužujemo državu,” rekao je. “Mi smo jedini na svijetu koji govore istinu o islamu” i “ne miješamo ga s politikom.”

Koliko je Bektashijskih vjernika u svijetu nije jasno, a čak su i njihovi brojevi u Albaniji predmet divljih procjena, u rasponu od samo nekoliko posto ukupnog stanovništva zemlje, koje je manje od tri milijuna, do mnogo puta više. Baba Mondi je rekao da je oko polovica ukupnog stanovništva Bektashi, dok su ostali suniti, katolici, pravoslavni kršćani i evangelički kršćani. To je gotovo sigurno pretjerivanje, ali odražava široko rasprostranjeno mišljenje o tom redu, čak i među nekim kršćanima, kao o nacionalnoj vjeri Albanije.

>Kosovo, Albanija, Crna Gora i Sjeverna Makedonija osnovali platformu KVAD – Beograd je prozvao ‘antisrpskom’

U Kruji, gradu sjeverno od glavnog grada gdje se nalazi dvorac koji je u 15. stoljeću koristio Skanderbeg, albanski nacionalni junak, Ismet Kaçiu, umirovljeni učitelj Bektashi, rekao je da nije čuo za planove premijera Rame da njegovom redu da suverenitet nalik Vatikanu nad lokalitetom u Tirani.

No, rekao je tijekom posjeta Bektashijskom svetištu blizu Skanderbegovog dvorca, da bi bio presretan kad bi se to dogodilo. To bi, rekao je, moglo pomoći u očuvanju mladih Albanaca, uključujući njegovu četvero djece koja rade u Italiji, od udaljavanja od svoje vjere i zemlje.

Nuri Ceni, 79-godišnji povjesničar Bektashija, pozdravio je ponudu državnosti kao “ogromno važan dar” koji bi ne samo ojačao tolerantni islam unutar Albanije, već i pomogao u širenju “naše poruke mirnog suživota bez obzira na vjeru ili rasu.”

“Mi smo protiv svih oblika ekstremizma koji su danas tako opasni,” dodao je.

Premijer Rama priznao je da će stvaranje suverene islamske države u Tirani zahtijevati vrijeme. “Možda će svi reći: ‘Ovaj tip je lud,'” rekao je. Ali, dodao je: “To su već mnogo puta prije rekli. Nije me briga. Važno je, bio ja lud ili ne, boriti se za dobro”, piše New York Times.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.