Site icon narod.hr

Liječnici tvrde da je liječenje raka komercijalizirano, zdravlje pacijenata nije prioritet

raka

Foto: Thinkstock

Više od trideset liječnika i znanstvenika iz cijeloga svijeta, u tekstu objavljenom u stručnom medicinskom časopisu The Lancet upozorilo je na posljedice privatizacije u liječenju raka, što potiče komercijalizaciju i zapostavlja dobrobit pacijenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako javlja HRT, pozivajući se na Hinu, liječnici se žale na preusmjeravanje kliničkih ispitivanja s javno financiranih na privatna, koja financira industrija. Takvim je ispitivanjima cilj postići regulatorno odobrenje ili komercijalnu prednost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobrobit pacijenata pri liječenju raka nije više u prvom planu

Christopher Booth s kanadskog sveučilišta Queen’s u Kingstonu, među stručnjacima raste zabrinutost zbog novih oblika liječenja koja ne bi bila usmjerena na dobrobit pacijenata, odnosno na cilj da žive dulje ili se bolje osjećaju.

>Svaki četvrti bolesnik s rakom u Hrvatskoj čeka na prvi pregled više od mjesec dana

Skupina onkologa i znanstvenika najavljuje pokretanje “onkologije zdravog razuma”, tvrdeći kako je prevlast industrije u istraživačkim programima dovela do sustava koji je pretežito usredotočen na nove lijekove protiv raka, na uštrb istraživanja novih pristupa kirurgiji, radioterapiji, palijativnoj skrbi i prevenciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Autori također tvrde da se znatan dio prihoda industrije koristi za marketinške kampanje s ciljem utjecaja na pacijente, kreatore politike i onkologe bez obzira na kliničke potrebe.
Zauzimajući se za promjenu pristupa, liječnici pozivaju na usmjeravanje na pacijenta i prioritet odgovarajućoj skrbi, kao i na oblike liječenja koja omogućuju bolje šanse preživljavanja i kvalitetu života za sve pacijente.

Neznatan udio financiranja za primarno liječenje

Tekst je objavljen nakon što je nedavno objavljeno istraživanje na sveučilištima u Belfastu i Southamptonu, koje pokazuje da je oko 75 posto novaca utrošenih na istraživanja raka otišlo na predklinička ili medicinska istraživanja koja ne uključuju pacijente.

>Hrvatski liječnički zbor kreće u izradu kliničkih smjernica za najčešće bolesti – kvalitetnije liječenje i ušteda

U svijetu je između 2016. i 2020. na istraživanje raka potrošeno više od 24 milijarde dolara, a manje od pet posto od toga iznosa namijenjeno je istraživanju primarnog liječenja u područjima poput kirurgije i radioterapije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version